Jak nie dać się nabrać na "magię gwiazdek"? Na to musisz zwrócić uwagę, wybierając hotel na wakacje
Liczba gwiazdek w hotelu informuje o jego standardzie. Im więcej odznaczeń, tym więcej udogodnień, przynajmniej w teorii. Jak mówił w "halo tu polsat" Paweł Kunz, podróżnik, ekspert branży turystycznej i redaktor naczelny portalu panpodroznik.com, nie ma jednego systemu przyznawania gwiazdek obowiązującego w każdym kraju. W efekcie czterogwiazdkowy obiekt w Turcji czy Bułgarii może znacząco się różnić od tego w centrum Europy. Jak nie dać się naciągnąć na "magię gwiazdek"?

Co oznaczają gwiazdki hotelowe? W Polsce przydziela je specjalna komisja
Paweł Kunz wyjaśnił, że w Polsce hotelowe gwiazdki przydziela specjalna komisja, która funkcjonuje w obrębie danego województwa, a jej działanie jest regulowane ustawą o Usługach Turystycznych z 1997 roku, nowelizowaną w listopadzie 2011. W takiej komisji są m.in. przedstawiciele Sanepidu, straży pożarnej, nadzoru budowlanego i specjaliści od branży hotelarskiej. Na świecie tak to jednak nie wygląda.
Zobacz też: Nie tylko Warszawa, Kraków czy Toruń. O mniej znanych skarbach polskiej części listy światowego dziedzictwa
Przede wszystkim nie ma jednego standardu dla wszystkich państw i bardzo często to, co jest pięciogwiazdkowym luksusem w Bułgarii, w Polsce nie zasługiwałoby nawet na cztery gwiazdki. Dlatego:
"Planując jakikolwiek wyjazd, musimy, przede wszystkim, sprawdzać opinie, sprawdzać zdjęcia, weryfikować to z tym, co słyszymy od innych osób", przyznał nasz gość.
Poza tym odznaczenia uzyskane 30 lat temu nijak mają się do tego, co w hotelu możemy zastać dzisiaj.
"Jeżeli gwiazdki dawniej były przyznawane, to bardziej za powierzchnię pokoju - im więcej gwiazdek, tym większa powierzchnia pokoju hotelowego. Pewne szczegóły decydują o tym, ile tych gwiazdek hotel powinien mieć", mówił Paweł Kunz i zwrócił uwagę na taki drobiazg jak papeteria, która nadal pojawia się w hotelach, chociaż mało kto jeszcze z niej korzysta, ale kiedyś była jednym z wymogów przyznania gwiazdki.
Sztuczne podwyższanie standardu najczęściej dzieje się poza Europą, zwłaszcza w krajach arabskich. To, czego można być pewnym, to fakt, że hotele sieciowe czy korporacyjne najczęściej trzymają ten sam poziom na całym świecie. A czym rzeczywiście różni się hotel z 4 gwiazdkami od tego, który ma ich 5?
Co musi się znaleźć w hotelu czterogwiazdkowym? Czym się wyróżnia hotel z pięcioma gwiazdkami?
Wybierając się do czterogwiazdkowego hotelu, możemy spodziewać się całkiem dobrego standardu. Pokoje dwuosobowe nie mogą być mniejsze niż 16 m kwadratowych i muszą mieć określone udogodnienia.

A czym różni się hotel z pięcioma gwiazdkami? Przede wszystkim ma większe pokoje, w każdym z nich musi znajdować się sejf, a w obiekcie działa usługa konsierża. "To jest bardzo fajna sprawa, bo zawsze jest ktoś, kto jest dedykowany do tego, aby spełniać nasze zachcianki i prośby", mówił Paweł Kunz.

Nie daj się nabrać na "magię gwiazdek". Ekspert radzi, na co zwrócić uwagę wybierając hotel
Kasia Cichopek zapytała o ulubione kierunki Polaków: Egipt, Turcję i Bułgarię. Czy tamtejsze gwiazdki mówią dokładnie to samo co w Polsce?
"Jeżeli lecimy np. na wczasy do Egiptu, to pamiętajmy o tym, że te 5 gwiazdek w Egipcie często jest odpowiednikiem np. 4 gwiazdek w Polsce czy Szwajcarii", przyznał Paweł Kunz.
Zobacz też: W stronę kobiecej widzialności, czyli od stewardessy do pilotki. Historia Natalii Szatkowskiej
Znaczenie ma również data budowy hotelu. "Jeżeli hotel był zbudowany np. w 1995 roku to wtedy definicja luksusu pięciogwiazdkowego odbiegała mocno od tego, jak teraz ten luksus definiujemy. Jeżeli mamy do wyboru hotele w porównywalnych cenach, jeden z nich jest zbudowany w roku 2005, a drugi świeżo oddany, kilka miesięcy temu, nie zastanawiajmy się. Wybierajmy zawsze ten nowszy hotel", radził nasz ekspert.
"Odradzałbym jednak wypoczynek w trzygwiazdkowym hotelu w Bułgarii", mówił dalej, a widzowie mogli zobaczyć porównanie zdjęć z różnych hoteli na świecie. "Jak widać, ta różnica w jakości wypoczynku jest dość znaczna", dodał.
"Cztery gwiazdki to tak naprawdę jest standard, jeżeli mówimy o komfortowym wypoczynku", stwierdził Paweł Kunz, prezentując nam swoje zdjęcia z podróży, podczas których spał w różnych obiektach z właśnie taką ilością odznaczeń. Jak mogliśmy zauważyć w Polsce i w Egipcie ten standard wygląda jednak zupełnie inaczej.
Co zrobić, gdy pokój w hotelu różni się od zdjęć w internecie?
Dzisiaj możemy z łatwością sprawdzić opinie o danym obiekcie, a nawet zobaczyć zdjęcia zrobione przez turystów, którzy w nim nocowali. Bo, jak wiadomo, fotografie na stronach hoteli bardzo często są, delikatnie mówiąc, koloryzowane. Ale co zrobić, jeżeli przybyliśmy już na miejsce, a nasz pokój wygląda zupełnie inaczej, niż się tego spodziewaliśmy?
"Po pierwsze - musimy zachować spokój. Pamiętajmy, że wyjeżdżamy na urlop", zaznaczył Paweł Kunz. Radził też zastanowić się, czy warto domagać się lepszego standardu, kontaktując się z obsługą hotelu czy rezydentem. Czy może lepiej spokojnie nacieszyć się urlopem, w warunkach jakie zastaliśmy, wrócić do Polski i dopiero wtedy reklamować swój pobyt.
"Są specjalne instytucje, do których możemy się zgłosić. I zachęcam widzów do tego, aby znali swoje prawa i byli ich świadomi", dodał.
Maciej Kurzajewski trafnie zauważył, że dzisiaj, gdy internet oferuje nam tak szerokie możliwości, warto sprawdzać nie tylko liczbę gwiazdek i oficjalne zdjęcia hoteli, ale także opinie osób, które w nich były - a ci, zwłaszcza wtedy, gdy się zawiedli, lubią dzielić się realnymi zdjęciami z pobytu.
"Kiedyś system ocen był prosty, nie mieliśmy internetu, musieliśmy bazować na kolorowych folderach [...]. W obecnych czasach uruchamiamy przeglądarkę w swoim telefonie komórkowym i 30 sekund później widzimy realne zdjęcia, z realnego pobytu, realnych gości", przyznał Paweł Kunz.