Jak często Polacy myją zęby? Nie ma powodów do radości
Beata Maj
O tym, jak dbać o higienę jamy ustnej, dzieci uczą się już w przedszkolu. Okazuje się jednak, że z czasem nabyta wiedza ulatuje, a my zamiast zdrowych nawyków zaczynamy praktykować... unikanie mycia zębów. Wynika to głównie z lenistwa, czasem też ignorancji i braku wiedzy. Tymczasem nieprawidłowe dbanie o zęby może mieć przykre konsekwencje.
Jak często Polacy myją zęby?
Kilka miesięcy temu ukazały się wyniki badań przeprowadzonych przez UCE Research i Implant Medical na temat dbania o czystość zębów i jamy ustnej przez Polaków. Ich wyniki brzmią niepokojąco - zaledwie połowa dorosłych Polaków (54,5 procent) myje zęby co najmniej dwa razy dziennie - czytamy w "Poradniku Zdrowie". To o 3 procent mniej, niż rok wcześniej. Raz dziennie myje zęby 18,1 procent Polaków, a 13,9 procent robi to trzy razy dziennie. Najmniej, bo 3,9 procent dorosłych myje zęby po każdym posiłku. I, być może trudno w to uwierzyć, ale w Polsce są osoby, które nigdy nie myją zębów - według ankiet to 1,4 procenta dorosłych Polaków.
I choć w ostatnich latach ceny past do zębów i innych produktów do pielęgnacji jamy ustnej wzrosły znacząco, raczej nie usprawiedliwia to unikania mycia zębów. Pasty dostępne w marketach kosztują około 5 złotych, a starczają na co najmniej 2-3 tygodnie, jeśli używa jej 4-osobowa rodzina. Zatem wydatek raczej nie rujnuje portfela. Najtańsze szczotki do zębów też nie kosztują fortuny. Dlaczego więc tak słabo dbamy o zęby?
Zdaniem ekspertów wynika to z braku wiedzy na temat chorób zębów i przyzębia, które rozwijają się niepostrzeżenie, na początku mogą nie dawać objawów, ale w dłuższej perspektywie prowadzą do dużych i nieodwracalnych zmian. Nie należą do rzadkości sytuacje, gdy zaniedbany ząb nadaje się do leczenia kanałowego, a niekiedy nawet stomatolog nie jest w stanie go uratować. Tak duże zaniedbania i stany zapalne prowadzą z kolei do chorób innych narządów.
Stomatolodzy podkreślają, że nawet jeśli myjemy zęby 2 razy dziennie, ale robimy to niestarannie, efekty będą opłakane. Nie wystarczy "przelecieć" zęby szczotką i wypłukać je wodą. Wieczorem trzeba też oczyścić nicią dentystyczną przestrzenie międzyzębowe, zadbać o czystość języka. Warto też zaopatrzyć się w płyn do płukania ust.
Kobiety częściej myją zęby niż mężczyźni
Jak pokazują badania, kobiety są bardziej skore do dbania o zęby niż mężczyźni. 58,1 procent kobiet myje zęby dwa razy dziennie, podczas gdy odsetek mężczyzn wynosi w tej grupie 50,6 procent. Częściej myją zęby osoby wykształcone i o wyższym dochodzie, a także seniorzy (w wieku 65 - 74 lata).
Lekarze stomatolodzy ostrzegają, że zepsute zęby prowadzą do innych chorób - mogą przyczyniać się do powstawania udarów, chorób związanych z układem krwionośnym, mogą również mieć związek z niską masą urodzeniową dziecka, a nawet poronieniem.
Podsumowując - stomatolodzy zalecają mycie zębów co najmniej dwa razy w ciągu dnia - rano i wieczorem. Szczególnie dużo uwagi trzeba poświęcić wieczornej higienie jamy ustnej. Jeśli nie będziemy dokładnie myć zębów przed spaniem, spowoduje to namnażanie się płytki nazębnej i powstawanie osadu, a ten z kolei może doprowadzić do próchnicy i stanów zapalnych dziąseł.
Oprócz codziennej higieny pamiętajmy też o higienizacji zębów w gabinecie stomatologicznym (piaskowanie, skaling) i odpowiednią dietę. Ograniczajmy jedzenie słodyczy, popijanie słodzonych napojów i częste podjadanie - szczególnie przekąsek zawierających cukier.
Zobacz też: