Jak często Polacy zmieniają pościel? Ekspert mówi, jakie błędy popełniamy, dbając o czystość w sypialni

Beata Maj

Beata Maj

W studio "halo tu polsat" stanęło dziś łóżko, ale nie dlatego, by Maciek Rock mógł w przerwie reklamowej zregenerować siły nadszarpnięte wczesną pobudką. Powód wniesienia tapczanu był inny - w sobotni poranek odwiedził nas dr Piotr Nowaczyk, mikrobiolog, który opowiedział, co śpi z nami w pościeli i ma to dla nas konsekwencje zdrowotne. Dowiedzieliśmy się też, jak często trzeba prać pościel i czyścić materace.

Jak często prać pościel i czyścić materac na łóżku?
Jak często prać pościel i czyścić materac na łóżku?AKPA

Bakterie, grzyby i roztocza w łóżku i pościeli - jak dbać o czystość w sypialni?

Nawet jeśli śpimy sami, w łóżku zawsze towarzyszy nam jeszcze towarzystwo - niestety, nieproszone. Jak mówi ekspert, w naszej pościeli i materacach znajdują się bakterie skórne, te pochodzące z jamy ustnej, a nawet kałowe. Są z nami również grzyby, wirusy i roztocza. Nawet jeśli dbamy o higienę i każdego wieczoru bierzemy porządny prysznic, zanosimy do łóżka naszych "sublokatorów", którzy w cieple, kiedy śpimy, a przy okazji pocimy się, przenikają do pościeli. Najwięcej jest ich na prześcieradle, poduszce oraz wewnętrznej części kołdry.

Zaproszony do "halo tu polsat" dr Piotr Nowaczyk podkreślił, że bakterie, grzyby i roztocza mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Powodują bowiem choroby skóry, podrażnienia, liczne alergie, nasilają astmę, duszności, mogą wywołać zaczerwienienia skóry, suchość, zaczerwienienie spojówek, ciągłą senność i swędzenie. Szczególnie nieprzyjemne dolegliwości są udziałem alergików, którzy narażeni na obecność roztoczy i bakterii cierpią na pogorszenie stanu zdrowia - mają katar, zatkany nos, dokucza im kaszel, ból głowy, zaburzenia snu, a nawet wysypka na skórze.

"Powinniśmy dbać o nasze łóżko, bo jest to miejsce, w którym spędzamy 1/3 życia - mówi gość "halo tu polsat".

"Dość często musimy pościel prać. Generalnie badania pokazują, że Polacy zmieniają pościel raz na 2-3 tygodnie, niektórzy stosują odstępy miesięczne. Jeżeli rzeczywiście tę pościel wymieniamy co 2-3 tygodnie, to bezwzględnie tak często, jak się da, powinniśmy tę pościel wietrzyć" - podkreśla mikrobiolog.

"Wietrzeniu sprzyja okres zimowy, kiedy jest zimno i mroźno. Latem - nie bardzo, dlatego że wtedy jest sporo alergenów. Nie powinniśmy też od razu po wstaniu ścielić łóżka - zaznacza dr Piotr Nowaczyk.

Jak często zmieniać pościel?

Częstotliwość zmiany poszewek zależy od trybu życia, pory roku. Osoby prowadzące aktywny tryb życia powinny zmieniać pościel częściej, bo np. częściej się pocą, na skórze mają więcej sebum, które jest pożywką dla bakterii i roztoczy. Latem zmieniamy pościel częściej, bo bardziej się pocimy. Pościel najlepiej zmieniać co tydzień (jeśli bardziej się pocimy, śpimy nago lub dużo czasu spędzamy w łóżku), ale minimum co 2 tygodnie. Przy każdej zmianie pościeli powinniśmy dokładnie odkurzyć materac. Jeśli mamy zwierzęta domowe, które śpią z nami w łóżku, pościel powinniśmy zmieniać co tydzień.

Trzeba też pamiętać o praniu kołdry i poduszki. Powinniśmy to robić raz 6-12 miesięcy. Regularna zmiana kołdry zapewnia świeżość i czystość, a także zmniejsza ryzyko gromadzenia się kurzu i roztoczy. Alergicy i osoby chorujące na astmę mogą wymagać częstszej zmiany kołdry.

Ścielenie łóżka - nie rób tego od razu po przebudzeniu, zostaw pościel, by się przewietrzyła

W ciągu nocy na pościeli zbiera się nasz pot, płyny ustrojowe oraz bakterie i grzyby, które bytują na naszej skórze. Ścielenie łóżka powinno się wykonać na przykład 30 minut po przebudzeniu (w tym czasie wewnętrzną stronę kołdry obracamy i pozwalamy jej "odparować", wywietrzyć się). Ekspert dodaje, że jeśli nie mamy możliwości gruntownego przewietrzenia pościeli, możemy się wspomóc parownicą. Wysoka temperatura niszczy bakterie i zarodniki grzybów.

Jak czyścić materac?

"Możemy materac posypać solą albo sodą oczyszczoną, która wchłania zapachy, a potem bardzo mocno odkurzamy. Robimy to raz na 2-3 miesiące" - podpowiada zaproszony do studia ekspert.

Jaką pościel wybrać?

Jeśli chodzi o tkaniny, najlepsza jest pościel z naturalnych materiałów lnu, jedwabiu, bawełny czy bambusa. Latem sprawdzi się pościel z lnu, jedwabiu, satyny. Jesienią i zimą najlepsza będzie pościel z flaneli, wełny. Unikajmy pościeli ze sztucznego materiału, ponieważ "nie oddycha", nie wchłania potu i nie utrzymuje ciepła.

Jak często prać pościel?
Jak często prać pościel?123RF/PICSEL

Jaką kołdrę wybrać?

Wybierając kołdrę dla dziecka, zwróćmy szczególną uwagę na rozmiar i materiały, z jakich ją wykonano. Surowce powinny być bezpieczne i potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Kupując kołdry dla dorosłych, kierujemy się wygodą i komfortem użytkowania. Dobrym wyborem są kołdry z naturalnym gęsim puchem. Są bardzo miłe w dotyku, niezwykle lekkie, zajmują mało miejsca i łatwo je czyścić. Nie są jednak polecane dla osób z alergiami.

Osoby szczególnie wrażliwe, alergicy powinni wybierać kołdry o właściwościach antyalergicznych. Produkty z naturalnego pierza lub puchu odpadają, ponieważ często uczulają. Lepszym rozwiązaniem będą modele z wypełnieniem syntetycznym lub poszyciem, które skutecznie zabezpiecza przed kontaktem z alergenami. Wybierając kołdry dla seniorów warto pamiętać, że w podeszłym wieku komfortowa temperatura w czasie snu ma szczególne znaczenie. Z tego względu seniorom poleca się kołdry puchowe i półpuchowe. Jeśli mocno się pocimy, świetnym rozwiązaniem są kołdry termoregulacyjne wykonane z naturalnych włókien, takich jak wiskoza bambusowa czy bawełna albo z materiałów syntetycznych.

Co wybrać - kołdra naturalna czy syntetyczna?

Wybór zależy głównie od preferencji i potrzeb. Kołdry naturalne są produkowane z ptasiego puchu i pierza, wełny, jedwabiu lub włókna bambusowego. Dobrze przepuszczają powietrze i świetnie regulują temperaturę ciała w czasie snu. Z kolei kołdry syntetyczne wykonane są z tworzyw sztucznych. Są lekkie, wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli chodzi o kołdry puchowe - puch jest doskonałym izolatorem termicznym i sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. Przepuszcza powietrze nie zatrzymuje wilgoci i zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Kołdry z wypełnieniem z gęsiego puchu są bardzo delikatne i sprężyste. Kołdry z puchem mogą być cięższe niż inne.

Kołdry z pierza - pióra są twardsze i sztywniejsze od puchu. Kołdry z pierza zapewniają przyjemne otulenie zimą i dobrze grzeją. Przykrywając się taką kołdrą, skóra może swobodnie oddychać. Samo pierze jest bardzo sprężyste i bezpieczne dla organizmu. Raz na jakiś czas kołdry z pierza trzeba odświeżyć w specjalistycznej pralni chemicznej.

Kołdry z włókna poliestrowego - z racji ceny jest to jedno z najpopularniejszych wypełnień w kołdrach. Spiralnie skręcone włókna zapewniają kołdrze lekkość, elastyczność oraz antystatyczność.

Jakie poszycia na pościel wybierać?

Jeśli chodzi o poszycie pościeli - kołdry i poduszki, możemy wybierać spośród następujących materiałów:

  • Bawełniane: to naturalne poszycie o dobrych właściwościach higienicznych, pozwalające na skuteczną wentylację.
  • Bawełniano-poliestrowe: tworzone jest z mieszanki bawełny i poliestru, przez co, ze względu na niższy koszt produkcji, cieszą się dużą popularnością. Gwarantują naturalność, dobrą wentylację, wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.
  • Satynowe: satyna to rodzaj jedwabnej lub bawełnianej tkaniny, która z jednej strony jest błyszcząca, a z drugiej matowa. Spełnia głównie funkcję estetyczną, lecz też jest antystatyczna, czyli polecana osobom uczulonym na kurz i roztocza.
  • Jedwabne: takie pokrycie kołdry wiąże się z ogromną przyjemnością odczuwaną na skórze, a także pozwala jej oddychać. Jest to najdroższy typ poszycia.
halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas