Kulinarna podróż po francuskich smakach, czyli kremowy pasztet z indyczej wątróbki
Karolina Szydłak
Dziś w ''halo tu polsat'' nie tylko stawiamy na mięsne propozycje, ale również podróżujemy po kulinarnej mapie smaków. Wraz z mistrzem kuchni, Jurkiem Sobieniakiem, zatrzymujemy się na chwilę we Francji. Szef przygotował przepis na elegancki i obłędnie kremowy pasztet z indyczej wątróbki.
Elegancki pasztet, który zrobi wrażenie na każdym przyjęciu
Ta propozycja sprawdzi się zarówno na rodzinnej kolacji jak i eleganckim przyjęciu. Pasztet według Jerzego Sobieniaka jest nie tylko kremowy, ale również miękki i bardzo wyrazisty w smaku. Słodkości dodaje mu pyszna konfitura z borówek i włoskich orzechów.
Warto wiedzieć, że pasztet z wątróbki jest świetnym uzupełnienie diety zwłaszcza dla osób z anemią. Zawarte w nim witaminy z grupy B i żelazo dobrze się wchłaniają, gdy są rozpuszczone w tłuszczu.
Składniki potrzebne do przygotowania pasztetu z indyczej wątróbki
- 1 kg wątróbki z indyka
- 400 g masła
- 150 ml śmietanki 30%
- 1 łyżka soli stołowej
- 1 łyżeczka świeżo mielonego pieprzu
- składniki do konfitury: 200 g czerwonych borówek, 50 g orzechów włoskich, 100 g cukru muscovado
- składniki opcjonalne do pasztetu: 200 g wątróbki drobiowej, 1 kawałek wątroby wieprzowej, 1 kawałek wątroby wołowej
Sposób przygotowania pasztetu według przepisu Jurka Sobianiaka
Na początek musisz pokroić wątróbkę na kawałki, które będą mniej więcej wielkości kciuka. Następnie rozpuść w rondlu masło i podgrzewaj je aż do zagotowania. Po około 5 minutach, gdy masło zacznie się rumienić, dodaj wątróbkę, sól oraz pieprz. Duś wszystko przez 10 minut, a potem przełóż wątróbkę do blendera i zmiksuj na gładką masę. Dodaj śmietanę i ponownie wszystko ze sobą zmiksuj.
Otrzymaną masę przełóż do brytfanki wyłożonej folią spożywczą i chłódź w lodówce przez 6 godzin. Kiedy pasztet będzie już gotowy, udekoruj go wedle uznania. Najlepiej podawać go z dobrym i świeżym pieczywem. Pasztet można wzbogacić o dodatki, takie jak suszone grzyby, oliwa truflowa, olej z pestek dyni oraz namoczone rodzynki.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie konfitury do pasztetu. W tym celu zacznij od wymieszania borówek z orzechami włoskimi i cukrem muscovado. Następnie duś te składniki pod przykryciem przez około 5-6 minut. Po upływie tego czasu zdejmij pokrywkę z rondla i kontynuuj gotowanie. Koniecznie poczekaj, aż konfitura lekko odparuje i zgęstnieje. Bon appétit!