Menemen, czyli jajecznica prosto z Turcji. Alternatywa dla osławionej szakszuki

Kamil Olek

Kamil Olek

Polskie zamiłowanie do bliskowschodniej kuchni nie słabnie od kilku dobrych lat i szczęśliwie przestało ograniczać się jedynie do budek z kebabem. Na fali tejże popularności w śniadaniowym menu wielu zagościła między innymi szakszuka, czyli jajka gotowane w aromatycznym sosie na bazie pomidorów. O niej jednak napisano i powiedziano już tyle, że na tapet postanowiliśmy tym razem wziąć danie nieco bliższe, bo tureckie, choć stworzone z podobnych składników. Zapraszamy więc na menemen – danie prosto z Anatolii.

Menemen
Menemen123RF/PICSEL

Turcja na śniadanie, czyli pomidorowa jajecznica zwana menemen

Choć turecka tradycja kulinarna może kojarzyć się wielu przede wszystkim z kebapem (przez "p" na końcu), baklavą (deserem pochodzącym jeszcze z czasów Imperium Osmańskiego) czy lahmacunem (zwanym turecką pizzą), tamtejsze bogactwo smaków w niczym nie ustępuje innym kuchniom tej bliższej Europie części Azji, zaś wartych spróbowania dań jest dużo, dużo więcej.

Dość wysoko na liście tych "oryginalnych" znajdziemy i menemen, spożywane przede wszystkim na śniadanie, choć niektórzy nie gardzą nim również w porze obiadowej. Pochodzi z Anatolii, a nazwę wzięło od miasta w prowincji Izmir, jednak mimo to występuje na terenie całego kraju, dodatkowo – w najróżniejszych wersjach (spotkać można odsłony z kiełbasą zwaną sucuk czy podobnym do fety serem beyaz peynir). Od wspomnianej już szakszuki różni się zaś zasadniczą kwestią – jajka nie są przyrządzane w całości, a rozbełtanie – prawie tak, jak w przypadku jajecznicy.

Poniżej przedstawiamy przepis na wersję bez tureckich dodatków, zapewniając jednak, że nawet taka broni się smakiem.

Składniki: 

  • 5 jajek 
  • 1 zielona papryka (opcjonalnie czerwona) 
  • 1 cebula 
  • 4 twarde pomidory 
  • 1 łyżka oliwy z oliwek 
  • 1 łyżka masła 
  • 1 łyżeczka płatków chili 
  • sól, pieprz 

Sposób przygotowania: 

Paprykę, pomidory i cebulę pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozgrzać masło i oliwę, a następnie dorzucić paprykę oraz cebulę i podsmażać przez kilka minut. Po tym czasie dodać pomidory oraz chili i smażyć kolejne 2 minuty.

W tym czasie jajka rozbić (tak jak w przypadku jajecznicy), a następnie wlać je na patelnię. Delikatnie przemieszać i smażyć do uzyskania pożądanej konsystencji.

Doprawić solą oraz pieprzem i podawać z ulubionym pieczywem (niekoniecznie tym rodzimie tureckim).

Afiyet olsun (czyli smacznego)!

Zobacz też:

halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas