Kalafior ma silne działanie prozdrowotne. Jak poprawnie go ugotować?
Karolina Szydłak
Jedni go kochają, inni nienawidzą. Kalafior, zwłaszcza wśród dzieci, budzi skrajne emocje. Niepotrzebnie, ponieważ dobrze przyrządzony potrafi być naprawdę pyszny. Warzywo to słynie ze swojego potencjału antynowotworowego, jak również zawiera wiele witamin i minerałów, dużo błonnika i mało kalorii. Podpowiadamy, jak należy przyrządzić kalafiora, aby po ugotowaniu był śnieżnobiały i ładnie pachniał.
Właściwości prozdrowotne kalafiora
Okazuje się, że kalafior to samo zdrowie, a regularne spożywanie tego warzywa jest bardzo korzystne dla organizmu. Według badaczy kalafior należy do grupy pokarmów roślinnych, które mają największy potencjał antynowotworowy. Wszystko dzięki zawartym w nim substancjom bioaktywnym - glukozynolanom. Należy wspomnieć również o związkach takich jak: sulforafan, izotiocyjaniany czy indole, które powodują, że kalafior może być ''tarczą'' przeciwko rakowi.
Co więcej, wprowadzenie do diety kalafiora wpływa także na obniżenie ryzyka występowania cukrzycy, osteoporozy oraz choroby Alzheimera. Zawiera bowiem dużo błonnika, który działa korzystnie na układ pokarmowy i zapobiega zaparciom. To potężna dawka przeciwutleniaczy, ma dużo witaminy C, B12, B5 i białka, co z kolei znacząco wpływa na odporność. Dzięki witaminie K kalafior może także wpływać na kondycję układu kostnego.
Co więcej? Spora dawka magnezu, żelaza potasu, fosforu i wapnia - dzięki czemu kalafior może zapobiegać anemii. Nie można zapomnieć także o cholinie, która odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju i prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.
Warto pamiętać jednak, że mimo wielu właściwości zdrowotnych kalafior wcale nie jest warzywem dobrym dla wszystkich. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy powinny ograniczać jego spożywanie (może wpływać na wchłanianie jodu). Co więcej, jedzony w dużych ilościach może spowodować duże wzdęcia i gazy. Spowodowane jest to zawartością składników fermentujących, które mogą być dla niektórych trudne do strawienia.
Jak ugotować kalafiora, aby był biały i pięknie pachniał?
Latem kalafior dość często króluje na polskich stołach, jednak równie chętnie podawany jest również jesienią i zimą. Można go dusić, smażyć, piec, a nawet grillować, choć najpopularniejsze pozostaje gotowanie. Wiele osób nadal jednak nie wie, jak poprawnie przyrządzić to warzywo, tak, aby po po ugotowaniu miało biały kolor i przyjemny zapach. Sekret tkwi w... cukrze. Wystarczy dodać dużą szczyptę lub nawet łyżeczkę przyprawy do gotującej się wody z kalafiorem. Dzięki temu warzywo uzyska śnieżnobiały kolor, będzie ładnie pachniało i szybciej zrobi się miękkie.
Innym sposobem jest dodanie łyżeczki sody oczyszczonej. Ten specyfik również sprawi, że kalafior nie zżółknie podczas gotowania. Soda powinna też poradzić sobie ze zneutralizowaniem brzydkiego zapachu. Niektóre panie domu polecają użyć również soku z cytryny lub skórki z suchego chleba. Te składniki też należy wrzucić do gotującej się wody z warzywem.
Warto wspomnieć, że kalafior świetnie smakuje z dodatkiem podsmażonej na maśle bułki tartej. Można go również podać w towarzystwie ziemniaków. Pasuje do mięs i wielu sałatek. Może być też formą przekąski, nawet spożywanej na surowo.
Zobacz też: