Jak oszczędzać pieniądze? Praktyczne porady na umiejętne zarządzanie budżetem
Karolina Szydłak
W dzisiejszych czasach inflacja wszystkim daje się we znaki. Rachunki i ceny w sklepach są coraz wyższe. Z tego też powodu wiele osób szuka możliwości oszczędzania pieniędzy. Przedstawiamy praktyczne porady, jak umiejętnie zarządzać budżetem.
Rozplanuj miesięczny budżet. Załóż notes, w którym będziesz zapisywać wydatki
Dla jednych oszczędzanie jest czymś oczywistym, inni muszą się tego uczyć. Bez względu na zarobki warto jednak umiejętnie zażądać budżetem i nie wyrzucać pieniędzy w błoto.
Chcąc zaoszczędzić pieniądze, najlepiej jest rozpisać sobie w notesie stałe opłaty, które co miesiąc muszą zostać uiszczone. Po rozdzieleniu budżetu na rachunki, subskrypcje, paliwo, jedzenie i chemię polecamy zrobić osobną rubrykę na rozrywkę oraz sytuacje awaryjne. Dzięki takiemu rozplanowaniu łatwiej jest zauważyć, na co wydaje się najwięcej pieniędzy. Oczywiście niektórych opłat nie da się zmniejszyć i pominąć. Są jednak wydatki, które pochłaniają znaczną część budżetu, a można z nich zrezygnować lub poszukać tańszych opcji.
Staraj się rozpisać tygodniowy plan posiłków. Nie rób nieprzemyślanych zakupów
Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, to zacznij z wyprzedzeniem planować posiłki. Chodzi o to, aby idąc do sklepu, mieć już przygotowaną listę produktów. Warto też wcześniej rozplanować, jakie dania można przygotować z konkretnych składników. Dzięki temu ograniczysz nieprzemyślane zakupy.
Staraj się kupować produkty z dłuższą datą ważności, poluj na promocje i okazje. Nie wyrzucaj jedzenia - z dobrej jakości resztek czasami można stworzyć pyszny posiłek.
Poluj na okazje w second-handach lub wymieniaj się ubraniami z koleżankami
Nie ma co przepłacać i wydawać dużych pieniędzy na ubrania z popularnych sieciówek. Prawdziwe perełki często można znaleźć w second-handach.
Coraz bardziej popularną opcją jest także wymienianie się ubraniami. W wielu dużych miastach organizowane są specjalne spotkania, gdzie można przynieść odzież i wymienić się nią z kimś innym. Jeśli w Twojej okolicy nikt nie organizuje takich akcji, to zaproponuj to siostrze lub bliskim koleżankom. To nie tylko świetna zabawa, ale też dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy.
Zbieraj drobne z zakupów do skarbonki lub zapisz się w banku do programu oszczędnościowego
Może to zabrzmi banalnie, ale najlepiej jest oszczędzać do skarbonki. Bez względu na to, czy wybierzesz klasyczną świnkę, czy wirtualny oszczędnik, warto regularnie odkładać pieniądze.
To wcale nie muszą być duże kwoty. Wystarczy, że z każdych zakupów wrzucisz do skarbonki drobne, które wydała Ci kasjerka. Większość banków oferuje także programy oszczędnościowe. Zazwyczaj polegają one na tym, że z każdej płatności kartą jest pobierany malutki procent od kwoty zakupów. Następnie jest on przesyłany na Twój drugi rachunek. To dobry sposób na powolne oszczędzanie.
Zorganizuj wyprzedaż garażową lub sprzedaj niepotrzebne ubrania w sieci
Na pewno w domu masz wiele ubrań i przedmiotów, które wydają Ci się już niepotrzebne. Jeśli są w dobrym stanie, to nie warto ich wyrzucać. Zamiast tego zorganizuj wyprzedaż garażową. Dzięki temu masz szansę nie tylko pozbyć się zbędnych rzeczy, ale również zyskać dodatkowe pieniądze.
Dobrym pomysłem jest także sprzedaż w internecie starych książek, mebli, gadżetów oraz ubrań. Wystarczy, że zrobisz ładne i wyraźne zdjęcia, opiszesz przedmiot i wrzucisz ogłoszenie na którąś z popularnych platform sprzedażowych.
Zacznij planować wakacje na własną rękę. Korzystaj ze zniżek i okazji
Zagraniczne wakacje z biurem podróży to zazwyczaj dosyć duży wydatek. Często można zaoszczędzić pieniądze, jeśli samemu poszuka się w internecie korzystnych cenowo lotów lub pobytów w hotelach. Warto też planować wyjazdy z większym wyprzedzeniem - dzięki temu można upolować duże okazje.
W podróży staraj się korzystać z przysługujących Ci zniżek. W niektórych europejskich miastach wstępy do różnych atrakcji są darmowe np. dla osób uczących się, seniorów, lub dzieci.
Regularnie sprawdzaj lokalne strony miast, miasteczek i gmin. To właśnie tam publikowane są informacje o darmowych rozrywkach typu wystawy, przedstawienia czy koncerty.
Zobacz też: