Chryzantemy w doniczkach można przezimować. Co zrobić, aby zakwitły kolejnej jesieni?
Beata Łajca
1 i 2 listopada należą do chryzantem, którymi przyozdabiamy groby naszych bliskich. Ale te piękne kwiaty zwane "roślinnym złotem" mogą cieszyć nasze oczy nie tylko na cmentarzu i nie tylko jesienią. Jak przesadzić chryzantemę do gruntu? A co zrobić, żeby przetrwała zimę? Na te wszystkie pytania w "halo tu polsat" odpowiedziała ekspertka nie tylko od chryzantem, ogrodniczka, Katarzyna Joda-Wójcik.
Katarzyna Joda-Wójcik o chryzantemach wie wszystko. Zdradziła nam, że ich nazwa pochodzi od greckich słów "chrystos" - złoto i "anthos" - kwiat. Pochodzą z Chin, gdzie uprawiano je już dwa tysiące lat temu, głównie na potrzeby medycyny i ówczesnej kosmetyki. Do Europy przybyły dopiero w XVII wieku, a dzisiaj są najczęściej wybieranymi żywymi kwiatami na Wszystkich Świętych. Okazuje się, że po spełnieniu swojej roli 1 i 2 listopada, doniczki z kwitnącymi roślinami wcale nie muszą lądować na śmietniku. Chryzantemy można przezimować, a wiosną przesadzić nawet do ogródka.
Jak uprawiać chryzantemy?
Te jesienne kwiaty można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicy na tarasie albo w doniczce na balkonie. Lubią miejsca pełne rozproszonego światła słonecznego - bezpośredni kontakt z promieniami słońca nie będzie dla nich najlepszy. Chryzantem jest wiele, a co jedna, to piękniejsza.
"Mamy dwa rodzaje chryzantem - są chryzantemy ogrodowe i chryzantemy jesienne. Te ogrodowe bez żadnych problemów przezimują w gruncie, a kwitną w sierpniu i wrześniu. A te jesienne nie zimują niestety w ogrodzie", mówiła ogrodniczka.
Te, które kupujemy na Wszystkich Świętych to właśnie odmiana jesienna. Co zrobić, żeby chryzantemy w doniczce przetrwały zimę?
Jak przechowywać chryzantemy w doniczkach zimą?
Katarzyna Joda-Wójcik mówiła, że najważniejsze jest przycięcie pędów do wysokości około 10-15 cm, już po okresie kwitnienia. Następnie doniczkę trzeba przenieść do chłodnego, ale nie mroźnego pomieszczenia. Najlepiej, żeby chryzantema spędzała zimę w temp. od 2 do 10 stopni. Świetnie odnajdzie się w piwnicy lub garażu - trzeba jednak pamiętać o regularnym, ale oszczędnym podlewaniu i chociaż minimalnym dostępnie do światła.
Zimą chryzantema może być narażona na pleśń, gnicie korzeni lub choroby, dlatego trzeba ją bacznie obserwować. Ważne, aby doniczka była dobrze przepuszczalna, tak, aby podłoże nigdy nie stało się zbyt wilgotne. Kiedy zauważymy oznaki problemów (plamy na liściach, miękkie pędy itp.), trzeba je natychmiast usunąć, aby nie zainfekowały całej chryzantemy. Przydadzą się też odpowiednie środki ochrony roślin.
"Jak my ją przechowamy, to na wiosnę ją wystawiamy na nowo, możemy przesadzić do świeżej ziemi, dosypać trochę kompostu i rozmnożyć", dodała specjalistka.
Czy chryzantemy można przesadzić z doniczki do gruntu?
Nasza gościni mówi, że można i warto to zrobić, ale najlepiej zaczekać do wiosny. Idealnym miejscem w ogrodzie będzie żyzna przepuszczalna gleba z dużym rozproszonym nasłonecznieniem. Zanim chryzantema wyląduje w ziemi, warto dodać kompostu lub nawozu organicznego. Aby wsadzić chryzantemę, należy wykopać dołek dwa razy większy od bryły korzeniowej, umieścić w nim roślinę, a następnie przysypać ziemią i delikatnie ugnieść. Chryzantema w ogrodzie potrzebuje regularnego podlewania, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po przesadzeniu.
Jak rozmnażać chryzantemy doniczkowe?
Katarzyna Joda-Wójcik mówiła, że rozmnażanie chryzantem jest bardzo proste. Kwiat wystarczy podzielić na kępy, rozdzierając bryłę korzeniową, a najlepiej zrobić to na wiosnę. Ogrodniczka zademonstrowała, jak to zrobić. Wcale nie trzeba być delikatnym, wręcz przeciwnie, przyda się trochę siły. Ale warto to zrobić, żeby cieszyć się pięknymi jesiennymi kwiatami, bez zbędnych wydatków i w trosce o planetę.
Zobacz też: