To musisz zrobić przed zimą. Dominik Strzelec radzi jak zabezpieczyć rośliny

Karolina Szydłak

Karolina Szydłak

Do Polski na dobre zawitała jesień, jest to więc idealny czas, aby odpowiednio zadbać o rośliny przed zimą. Dominik Strzelec w ''halo tu polsat'' zdradził, jak najlepiej zabezpieczyć krzewy oraz kwiaty przed szkodliwym działaniem wiatru i chłodu. Ekspert wyjaśnił również, czym warto okryć rośliny oraz jakich błędów należy się przy tym wystrzegać.

Paulina Sykut-Jeżyna i Dominik Strzelec w studiu ''halo tu polsat''
Paulina Sykut-Jeżyna i Dominik Strzelec w studiu ''halo tu polsat''Jacek KurnikowskiAKPA

Idzie zima... zabezpiecz więc swoje rośliny

Okrywanie roślin to jeden z najważniejszych zabiegów, które warto wykonywać tuż przed zimą. Takie działanie chroni kwiaty wrażliwe na chłód przed przemarzaniem. Jeśli odpowiednio je zabezpieczymy, to bez szwanku przetrwają mrozy i śniegi, a wiosną znów rozkwitną. Okrywanie roślin chroni je także przed niedostatecznym poborem wody, co jest związane z przemarznięciem gleby. Skuteczne okrycie zabezpiecza kwiaty przed złamaniem pod wpływem mocnych podmuchów wiatru, chroni także system korzeniowy przed zmarznięciem. Dodatkowo wspomaga rośliny i przygotowuje je do ponownego rozkwitu na początku sezonu wegetacyjnego.

Zdaniem Dominika Strzelca w temacie okrywania rośliny powinno się kierować nie kalendarzem a temperaturą:

''Nie kierujmy się kalendarzem, ale temperaturą. To nie kalendarz informuje nas, czy należy okrywać, czy nie. Jeżeli temperatura spada poniżej zera, 2-3 stopnie i utrzymuje się tak systematycznie przez kilka dni, a ziemia delikatnie nam przymarznie, to jest ten moment, kiedy należy okrywać rośliny'' - wyjaśnił Dominik

Kiedy należy okrywać rośliny i jakich materiałów do tego używać?

Przede wszystkim nie należy zabezpieczać kwiatów zbyt wcześnie. Jeśli na zewnątrz temperatury są wysokie, to dodatkowe okrycie zapewni roślinom warunki do dalszego rozwoju, zamiast spowodować przejście w stan uśpienia. Ryzykiem jest także gnicie bryły korzeniowej oraz atak gryzoni.

Rodzaj przykrycia będzie zależał od gatunku rośliny. Na przykład dla hortensji ogrodowej najlepsza będzie otulina w postaci trzcinowych mat, słomianych chochołów, grubej agrowłókniny lub tkaniny jutowej. Z kolei innym krzewom i kwiatom potrzebna będzie ochrona korzeni w postaci kopczyka z ziemi, torfu, trocin, kory lub liści (np. róże, budleje). Wrzosy, wrzośce i rabaty z wrażliwymi bylinami należy osłonić stroiszem. Można je również ościółkować warstwą suchych liści.

Dominik zwrócił w programie uwagę, że decydując się na ściółkowanie suchymi liśćmi oraz gałązkami należy uważać na patogeny, które mogą zaszkodzić roślinom.

''Pamiętajmy jednak, że kiedy decydujemy się na taki sposób okrywania roślin, trzeba zdawać sobie sprawę, że tam mogą zostać pewne przetrwalniki, patogeny, niekoniecznie dobrych substancji dla tej rośliny, więc na wiosnę w miarę szybko trzeba będzie to usuwać. Żeby nam nie zainfekowały rośliny'' - dodał Dominik.

Warto pamiętać, że do osłony roślin przed zimą nie należy wybierać folii. Pod nią kwiaty nie będą mogły oddychać i szybko się zaparzą. Częstym błędem przy zabezpieczaniu roślin, jest także zaprzestawanie ich regularnego podlewania. Należy pamiętać, że odwodnione rośliny są dużo bardziej narażone na szkodliwe działanie wysuszających, mroźnych wiatrów. Nie powinno się również związywać krzewów liściastych i zimozielonych za pomocą zwykłego sznurka. Może to spowodować uszkodzenie pędów.

Dominik Strzelec i Paulina Sykut-Jeżyna na planie ''halo tu polsat''
Dominik Strzelec i Paulina Sykut-Jeżyna na planie ''halo tu polsat''Jacek Kurnikowski

Kwiaty, które należy zabezpieczyć przed zimą

Istnieje wiele roślin, które należy odpowiednio zabezpieczyć przed zimą. Jedną z nich jest na pewno rododendron. Jego prawidłowe okrycie wpływa na późniejszą obfitość kwitnienia. Zabezpieczanie należy zacząć już późną jesienią. Rododendrony trzeba najpierw obficie podlać, a następnie u podnóża krzewu usypać kopczyk z kory sosnowej lub torfu. Jeśli chodzi o wrzosy, to do ich okrycia najlepiej użyć włókniny ogrodniczej, liści, gałęzi lub igliwia. Rośliny przed zabezpieczeniem trzeba obficie podlać, należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością wody. Okrycie z wrzosów najlepiej zdjąć na przedwiośniu, natomiast proces przycinania powinien ruszyć dopiero po zimie. 

Róże można zabezpieczyć za pomocą kopczykowania, ściółkowania oraz okrycia ich białą agrowłókniną lub gałązkami drzew iglastych. Nieco więcej opieki wymagają laurowiśnie. Przed pierwszymi przymrozkami krzew powinien być dobrze nawodniony. Przed zimą trzeba go również ościółkować. To skutecznie zabezpieczy korzenie przed nagłymi spadkami temperatury.

Zobacz też:

halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas