Nowy trend w sadzeniu roślin cebulowych. Zrób sobie wiosenną lazanię na balkonie
Beata Maj
Przyroda powoli szykuje się do jesienno-zimowego odpoczynku, my zaś szykujemy się... do wiosny. W "halo tu polsat" Katarzyna Joda-Wójcik, ogrodniczka, pokazuje, jak zadbać o balkon i przydomowy ogródek, by w pierwszych tygodniach po zimie cieszyć się feerią kolorów tulipanów, szafirków i narcyzów.
Choć na wiosnę przyjdzie nam czekać dobre 5 miesięcy z okładem, w "halo tu polsat" już dziś myślimy o pierwszych cieplejszych powiewach wiatru i tęsknocie za kolorami, która w tym czasie bywa szczególnie dojmująca. Nie załamujemy rąk i przystępujemy do działania, do czego zachęcamy również Was. Dziś sadzimy cebule roślin ozdobnych. W kwietniu pierwsze mocniejsze promienie słońca obudzą je do życia i wkrótce będziemy się cieszyć przepięknymi kolorami - czy to na balkonie, czy w ogrodzie.
Rośliny cebulowe, które kwitną wczesna wiosną - cebulki posadź już teraz
W studio jest z nami ogrodniczka, Katarzyna Joda-Wójcik, która pokaże nam, co i jak sadzić jesienią, by na wiosnę cieszyć się niesamowitymi kolorami tuż za oknem.
"Już teraz należy zaplanować wiosnę 2025, bo jak się nagle obudzimy w styczniu, to będzie trochę za późno" - zwraca uwagę Kasia.
Zacznijmy od cebulek, które posadzimy w ziemi - w przydomowym ogrodzie lub na działce.
"Jeżeli chodzi o rośliny cebulowe - takie, które nam wyrosną na wiosnę, one potrzebują przechłodzenia i ta zima im bardzo dobrze zrobi" - zapewnia ekspertka.
Ogrodniczka zachęca do sadzenia różnorodnych cebul - od tulipanów, przez narcyzy, krokusy, hiacynty po szafirki i cebulice również w donicach, które przezimują na tarasie lub balkonie. Zwraca jednak uwagę, że w tym przypadku doniczki warto osłonić, chroniąc je w ten sposób przed wiatrem, który mógłby przesuszyć cebule.
"Możemy przykryć doniczki agrowłókniną albo położyć lekki stroisz" - instruuje ogrodniczka.
Jak głęboko sadzić cebulki roślin ozdobnych?
W zależności od tego, jak duża jest cebulka, tak dobieramy głębokość sadzenia.
"Mamy cebulki różnej wielkości - tłumaczy Kasia. - Chodzi o to, by cebulki umieścić na głębokości 3 x cebulka". Do sadzenia roślin cebulowych stosujemy ziemię uniwersalną.
Jak gęsto sadzić cebulki? Ekspertka mówi, że zalecenia są takie, by sadzić cebule co 5 cm. Dodaje jednak, że jeśli posadzimy je gęściej w doniczce, wszystkie świetnie sobie poradzą.
Nowy trend w sadzeniu roślin cebulowych - co to jest lazania wiosenna?
Komponując wiosenne nasadzenia, możemy aranżować jednorodne donice, w modzie jednak jest "lazania wiosenna". Polega ona na tym, że w jednej donicy sadzimy różne cebule - najniżej te najpóźniejsze (tulipany, hiacynty), następnie, po nasypaniu warstwy ziemi, te, które wschodzą wcześniej (krokusy, narcyzy), a po kolejnej warstwie ziemi najwcześniej wschodzące cebulki (cebulice, szafirki i rannice). Dzięki temu kompozycja będzie cieszyć oczy bardzo długo - począwszy od pierwszych, wczesnych kwiatów, po najpóźniejsze, które puszczą pędy na samym końcu, gdy pierwsze już przekwitną.
Ziemię podlewamy i pilnujemy, by zimą nie wyschła. Ważne też, by cebulki nie miały zbyt mokrego podłoża, które sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.
Ogrodniczka radzi też, by na wiosnę, gdy kwiaty już przekwitną, usunąć je, a zostawić same liście, które jeszcze odżywią cebulkę. Dzięki temu wiele cebul może się rozmnożyć.
Zobacz też: