Z ziemi włoskiej do... Litwy (choć przez Polskę). Antipasti w trzech europejskich odsłonach
Kamil Olek
Choć pierwszoplanową rolę w kuchennym spektaklu Jurka Sobieniaka odgrywa dziś džiugas – ser uznawany za kulinarne dziedzictwo Litwy, całość ani z nazwy, ani z formy wyłącznie litewska nie będzie. Poniższe receptury to bowiem podróż przez różnorodne smaki Europy, co więcej – w duchu kuchni fusion. Mamy więc i włoskie bruschetty, i polskie podpłomyki, do tego zaś – ogrom zaskakujących dodatków. Każdy przepis opowiada też swoją historię, a džiugas, dzięki niezwykłemu aromatowi, spina te dania w jedną, harmonijną opowieść, celebrującą różnorodność europejskich smaków. I to pod nazwą prosto z Italii, mamy przecież do czynienia z antipasti.
Bruschetta z masłem daktylowym i tartym serem
Bruschetta – klasyczna włoska przystawka, na ogół kojarząca się z oliwą i pomidorami, w tej wersji została nieco osłodzona. Pokrywa ją bowiem daktylowe masło (będące oryginalnym nawiązaniem do bliskowschodnich smaków), które w ciekawy sposób łączy się z tartym džiugasem. Innymi słowy – kuchnia fusion pełną... buzią.
Składniki:
- 200 gramów masła
- 100 gramów daktyli bez pestek
- 150 mililitrów wody
- 1 bułka paryska
- 200 gramów sera džiugas
Sposób przygotowania:
Daktyle udusić w wodzie przez około 5-6 minut, aż masa odparuje i zgęstnieje. Wystudzić je, po czym całość zmiksować z chłodnym masłem, pokrojonym wcześniej w kostkę.
Bułkę pokroić w plastry o grubości około 1,5 centymetra i zapiec w temperaturze 200 stopni Celsjusza, aż stanie się rumiana.
Grzanki posmarować obficie daktylowym masłem i posypać tartym serem.
Dojrzewający džiugas i powidła z suszonych śliwek
Iście litewski ser i nieco karmelowa wariacja na temat klasycznych powideł (także tych polskich). Czego chcieć więcej? No, może jedynie lekkiego przełamania. Na przykład krakersem.
Składniki:
- 200 gramów suszonych śliwek
- 250 mililitrów wody
- 50 gramów cukru brązowego
- 200 gramów sera džiugas
- 1 paczka krakersów
Sposób przygotowania:
Śliwki pokroić na połówki, wrzucić do garnka i zalać wodą. Gotować przez kilka minut, aż napęcznieją, a woda częściowo odparuje. Dodać cukier i dusić przez 8-10 kolejnych minut. Gdy woda odparuje, zwiększyć ogień, aby całość nieco się zasmażyła, a następnie intensywnie mieszać przez 3-4 minuty. Wystudzić.
Ser pokroić w plastry, na które nakładać chłodne powidła. Posypać pokruszonymi krakersami.
Podpłomyki z serowo-ziołowym smarowidłem
Proste i przaśne placki, którymi polska (choć nie tylko ta) kuchnia stoi od wieków, czyli podpłomyki, nabierają w tej wersji nieco "ponadnarodowego" charakteru. Wszystko zaś dzięki smarowidłu, będącemu połączeniem intensywności litewskiego džiugasa i lekkości śródziemnomorskich ziół. Bo kto powiedział, że tradycja nie może smakować odrobinę bardziej... światowo?
Składniki:
- 200 gramów sera džiugas
- 100 gramów oleju
- 100 gramów masła
- 7 gramów soli
- 2 gramy pieprzu
- 4 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki tymianku
- 1/2 łyżeczki oregano
- 750 gramów mąki pszennej
- 400-420 mililitrów wody
- 1 gram świeżych drożdży
- 1 płaska łyżeczka soli
- 1 łyżka cukru
- 1/3 szklanki oleju rzepakowego
Sposób przygotowania:
Masło pokroić w kostkę o boku 2 centymetrów. Dodać drobno pokrojony ser, czosnek, olej oraz wszystkie przyprawy. Całość zmiksować na gładką masę.
Wszystkie składniki na ciasto zagnieść, aż powstanie jednolita masa. Ciasto uformować w gruby wałek i zostawić pod przykryciem na 30-40 minut, aby odpoczęło. Następnie podzielić je na 6-8 części, każdą wałkować na cienki placek. Placki opiekać przez minutę z każdej strony na suchej, rozgrzanej patelni.
Podpłomyki podawać ze smarowidłem serowo-ziolowym.