Zauważyłaś przebarwienia na skórze? Te produkty pomogą Ci rozjaśnić cerę
Beata Maj
Cudnie było wystawiać twarz na słońce, patrzeć, jak opala skórę i nadaje jej złoty blask. Te z nas, które pamiętały o kremach z filtrem i nakryciach głowy, śpią dziś pewnie spokojnie. Jednak część fanek słonecznych kąpieli może już zauważyć pierwsze nieprzyjemne efekty opalania. Opalenizna zaczyna blednąć, a na niektórych partiach twarzy pojawiają się plamki i przebarwienia. Podpowiadamy, jak naturalnie się ich pozbyć.
Co to jest hiperpigmentacja i jak powstaje?
Jeśli zauważymy na skórze ciemniejsze przebarwienia i niejednorodny kolory, oznacza to jej hiperpigmentację. Najczęstszą przyczyną tej mało estetycznej dolegliwości jest uszkodzenie skóry przez słońce. Inne powody, dla których nasza cera pokrywa się ciemniejszymi plamkami, to zmiany hormonalne (szczególnie w ciąży), niektóre leki, urazy skóry, które zostawiają trwały ślad. Ciemniejsze miejsca na skórze zostawiają też zmiany skórne - na przykład trądzik.
Nawet jeśli przebarwienia są niewielkie, ale widzimy, że cera ma nierówny koloryt, pojawiają się szarości i cienie, warto zacząć stosowanie preparatów rozjaśniających lub sięgnąć po domowe sposoby. Tu ważna uwaga - podczas używania zarówno jednych jak i drugich uważajmy z wystawianiem twarzy na działanie słońca. Nawet z pozoru łagodne produkty mogą działać na naszą cerę (szczególnie, jeśli jest wrażliwa), drażniąco. Rozważnie aplikujmy preparaty i produkty, testując najpierw ich niewielką ilość.
Naturalne sposoby na rozjaśnienie cery
Jeśli lubicie naturalne metody, polecamy Waszej uwadze produkty, które znajdziecie w domu - w kuchni albo na parapecie. Wiele z nich wchodzi w skład preparatów i kremów do rozjaśniania dostępnych w aptekach i drogeriach.
Po jakie produkty warto sięgnąć, gdy zmagamy się z przebarwieniami? Oto one:
Sok z cytryny obfituje w kwasy - kwas cytrynowy, jabłkowy i askorbinowy (czyli witaminę C). Ta ostatnia jest składnikiem wielu prepratatów rozjaśniających skórę. Stosując cytrynę, trzeba pamiętać o teście jej działania na naszą skórę - szczególnie jeśli mamy wrażliwą cerę. Sok z cytryny jest skuteczny w redukowaniu plam starczych i ciemnych plam - również tych posłonecznych.
Sok z aloesu - on z kolei zawiera inne substancje chemiczne o działaniu rozjaśniającym - aloinę i aloesynę, które pomagają w redukcji hiperpigmentacji skóry.
Zielona herbata - napar zbawiennie zadziała na nasz organizm i cerę, dodatkowo możemy stosować go do przecierania twarzy. Zielona herbata zawiera witaminy A,C, E, K oraz witaminy z grupy B. Wysokie stężenie witaminy C wpływa na rozjaśniające działanie herbaty i dlatego jej ekstrakt jest składnikiem wielu kosmetyków wyrównujących koloryt skóry, rozjaśniających i redukujących przebarwienia oraz cienie pod oczami.
Napar z rumianku - nie tylko łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, ale wspiera nas w walce z przebarwieniami.
Ekstrakt z lukrecji - rozjaśnia przebarwienia, szczególnie te związane z nadmierną eskpozycją na słońce. Kremy, w skład których wchodzi ekstrakt z lukrecji, można kupić w każdej drogerii. Ekstrakt z korzeni lukrecji, który działanie depigmentacyjne, łagodzi też zmiany potrądzikowe.
Kwaśne mleko - zawarty w nim kwas mlekowy ma właściwości rozjaśniające hiperpigmentację.
Soda oczyszczona - z nią jednak powinniśmy szczególnie uważać, ponieważ może podrażnić skórę. Soda bywa składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych, wykazując działanie antybakteryjne, rozjaśniające i stabilizujące pH skóry.
Zobacz też: