Tych przypraw nie może zabraknąć na świątecznym stole. Nadają potrawom szczególny smak i aromat

Karolina Szydłak

Karolina Szydłak

Anyż, goździki i cynamon, czyli idealne trio aromatycznych przypraw - to w wielu polskich domach obowiązkowy dodatek do świątecznych potrawach. Dziś w ''halo tu polsat'' podróżnik Jędrzej Majka opowiedział o najpopularniejszych przyprawach, których używamy w dużych ilościach podczas Bożego Narodzenia.

Przyprawy
Przyprawy 123RF/PICSEL

Magiczna moc przypraw w wigilijnych potrawach. To prawdziwy zapach świąt

Dla większości z nas Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z określonymi zapachami. Może to być np. woń świeżo upieczonych ciasteczek, ale także aromat zupy grzybowej lub czerwonego barszczu.

Trudno wyobrazić sobie również święta bez cynamonu i goździków. To przyprawy, które idealnie pasują do grzanego wina, rozgrzewającej herbaty lub różnych wypieków.

Niektóre przyprawy pełnią jednak podwójną rolę. Można je jeść samodzielnie lub traktować jako smaczny dodatek np. grzybami przyprawia się barszcz, a miód dodaje się do śledzia (uzyskując słodko kwaśny smak).

Na świątecznym stole na pewno nie może zabraknąć również takich przypraw jak czarny pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, gałka muszkatołowa, kardamon, imbir. To podstawa wielu tradycyjnych dań. Nadają nie tylko niepowtarzalny aromat, ale także mają właściwości prozdrowotne.

Jędrzej Majka oraz prowadzący ''halo tu polsat''
Jędrzej Majka oraz prowadzący ''halo tu polsat''BaranowskiAKPA

Dawniej przyprawy były zarezerwowane tylko dla rodziny królewskiej lub najbogatszych

Obecnie większość przypraw możemy kupić w Polsce w dosyć przystępnych cenach. Większość z nich jest sprowadzana do nas z dalekich krajów, jednak ich smak i jakość, nadal są na wysokim poziomie.

Dawniej przyprawy były zarezerwowane tylko dla bardzo bogatych ludzi. Nie były łatwo dostępne i traktowano je jako coś naprawdę cennego.

''Do XVI wieku przyprawy były horrendalnie drogie. One przybywały drogą lądową i handlowali nimi Arabowie. [...] W XVII wieku w Amsterdamie za kilogram goździków można było kupić całą kamienicę'', powiedział Jędrzej Majka.

Podróżnik dodał, że dawniej na Wawelu znajdował się specjalny skarbiec przypraw.

''W Krakowie na Wawelu był kiedyś także skarbiec przypraw. Bo przyprawy mogły w XV i XVI wieku trafiać tylko na królewski talerz'', wyjaśnił Jędrzej.

Zobacz też:

halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas