To świat ''Ojca Mateusza'' i jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Wybierz się na weekend

Karolina Szydłak

Karolina Szydłak

Sandomierz to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Nie bez powodu jest nazywany "małym Rzymem". To miasto, podobnie jak antyczna stolica mieści się na 7 wzgórzach. Na tym podobieństwa się nie kończą. Miasto może się poszczycić wieloma pięknymi zabytkami, urokliwymi uliczkami, pyszną, regionalną kuchnią oraz... ojcem Mateuszem. To właśnie tu od wielu lat rozgrywa się akcja jednego z najpopularniejszych seriali w Polsce. Podpowiadamy, co warto zobaczyć i z jakich atrakcji warto skorzystać w tym wyjątkowym miejscu.

Rynek w Sandomierzu
Rynek w Sandomierzuparys123RF/PICSEL

Wybierz się jesienią na weekend do magicznego Sandomierza

Sandomierz mieści się na Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej aż po Równinę Tarnobrzeską. To miasto królewskie, które wyróżnia się wyjątkowo malowniczym położeniem oraz niepowtarzalnym klimatem. Tutaj nie sposób się nudzić. Na turystów czeka wiele pięknych zabytków, dobrych restauracji, romantycznych uliczek oraz... tajemnicze podziemia. Miasto oferuje dużo atrakcji, które są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Na niepowtarzalność tego miejsca składa się również wyjątkowy, pochyły rynek, muzeum poświęcone serialowi ''Ojciec Mateusz'' oraz wiele regionalnych przysmaków. Sandomierz, zwłaszcza jesienią, kusi znacznie niższymi cenami, mniejszą liczbą turystów oraz bogatą ofertą noclegową i restauracyjną. Nigdzie indziej kawa nie smakuje tak dobrze, jak w kolorowych sandomierskich uliczkach. To miasto trzeba zobaczyć, zwiedzić i poczuć.

Wybierz się na sandomierski rynek i przespaceruj się Podziemną Trasą Turystyczną

Zwiedzanie Sandomierza najlepiej rozpocząć od rynku, na którym znajduje się wiele pięknych i kolorowych kamieniczek oraz imponujący ratusz z XIV wieku. Warto wspomnieć, w 2017 roku sandomierską starówkę uznano za pomnik historii, który ma szczególne znaczenie dla narodowego dziedzictwa Polski.

Sandomierski rynek jest dosyć nietypowy ze względu na swoją pochyłość. Różnica wysokości może wynosić nawet 15 metrów. Spacerując po starówce, nie można przegapić pięknej Kamienicy Oleśnickich oraz Kamienicy pod Skrzydłami z renesansowym portalem. W północnej części placu wyróżnia się również tak zwana Kamienica Gomółki.

Rynek Sandomierski to także wiele klimatycznych restauracji, kawiarni oraz warte uwagi galerie sztuki. Życie tętni tutaj przez cały rok. Latem uroku dodają mu meleksy w stylu retro, które wożą wycieczki turystów. Na sandomierskim rynku znajduje się także charakterystyczna Studnia Miejska, figura Matki Boskiej Niepokalanej z 1776 roku oraz... kotwica z łańcuchem skierowanym ku niebu. Przedmiot ten został znaleziony w Wiśle na wysokości Sandomierza. Ten dosyć nietypowy jak dla tego regionu pomnik ma nawiązywać do żeglarskich i kupieckich tradycji miasta.

Rynek w Sandomierzu
Rynek w Sandomierzudziewul123RF/PICSEL

Przebywając na rynku, warto skusić się także na zwiedzanie miasta — Podziemną Trasą Turystyczną. Zejście do tego wyjątkowego labiryntu znajduje się we wspomnianej już kamienicy Oleśnickich. Ten rozbudowany system piwnic i tuneli powstawał na przestrzeni XIV i XV wieku w celu powiększania miejsc, gdzie można składować kupieckie towary. Dziś to jedna z największych atrakcji Sandomierza. Zwiedzając szlak w towarzystwie przewodnika, można wysłuchać wciągających legend oraz niesamowitych historii.

Zobacz Sandomierz z góry i wejdź na szczyt Bramy Opatowskiej

Królewskie miasto najlepiej jest podziwiać z góry. Warto więc wybrać się do gotyckiej Bramy Opatowskiej, która na swoim szczycie ma piękny taras widokowy. Bramy nie sposób przegapić. Jest to główne, reprezentacyjne wejście do zabytkowej części miasta, a wybudowano ją jeszcze za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Wspomniany taras znajduje się mniej więcej na wysokości 32 metrów i rozciąga się z niego przepiękny widok na okolice. Mieszkańcy miasta twierdzą, że przy odpowiednich warunkach pogodowych można z tego punktu podziwiać obszar oddalony nawet o 80 kilometrów. 

Brama dla zwiedzających otwarta jest codziennie. W zależności od pory roku zmieniają się jednak godziny zwiedzania. Od października do połowy kwietnia na wieżę można wspiąć się od 9 do godziny 17.

Zwiedzając Sandomierz, nie możesz pominąć królewskiego zamku

Sandomierz ma do zaoferowania naprawdę wiele pięknych zabytków i podczas krótkiego pobytu czasem nie da się wszystkiego zobaczyć. Na pewno nie można pominąć zwiedzania Zamku Królewskiego, który został wybudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego. Budowla wznosi się na wysokim wzgórzu, jednak trasa do zamku nie jest wymagająca. Obecnie można zwiedzać tylko jedno skrzydło, które zostało odrestaurowane w II połowie XX wieku. Niestety reszta zamku uległa zniszczeniu podczas Potopu Szwedzkiego.

Po spacerze zamkowymi komnatami polecamy wybrać się do jednej z lokalnych winnic. Według koneserów to właśnie w okolicach Sandomierza produkuje się najlepsze wina w Polsce. Warto więc spróbować regionalnych win, a latem odpocząć wśród bujnej roślinności. W Winnicy Świętego Jakuba w weekendy organizowane jest również zwiedzanie w towarzystwie przewodnika.

Zamek Królewski w Sandomierzu
Zamek Królewski w Sandomierzusenatorek123RF/PICSEL

Spróbuj lokalnych przysmaków i kup pamiątki z krzemieniem pasiastym

Będąc w Sandomierzu, trzeba koniecznie spróbować lokalnych specjałów. Warto szczególnie zwrócić uwagę na sandomierski cydr, krówki na śmietanie oraz podpiwek, czyli orzeźwiający słodki napój bezalkoholowy, który powstaje z jęczmiennego słodu. Stołując się w lokalnych restauracjach, należy również spróbować kugla, czyli regionalnej zapiekanki ziemniaczanej oraz baniocka (ciasto dyniowe).

Udana podróż wiąże się również z zakupem pamiątek. Ziemia Sandomierska to jedyne miejsce na świecie, gdzie występuje krzemień pasiasty. Biżuteria z tego kamienia wygląda stylowo i elegancko, taki suwenir będzie  więc zapewne cennym prezentem dla bliskiej osoby. Przy okazji warto wybrać się także pod sandomierski pomnik pierścienia. Ciekawostką jest, że wyjątkowa rzeźba waży aż 80 kg, a jej pomysłodawcą był Cezary Łutowicz, który jako pierwszy w 1972 roku użył krzemienia pasiastego w wyrobach biżuteryjnych.

Zobacz też:

halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas