A gdyby tak rzucić wszystko i jechać w Bieszczady? Idealna propozycja na weekend

Karolina Szydłak

Karolina Szydłak

Bieszczady, ach Bieszczady to miejsce, o którym pisało wielu poetów. To niezwykle urokliwe, miejscami dzikie i tajemnicze tereny. Klimat tego miejsca od dawna przyciąga tłumy turystów. To tu możesz spotkać żubra, wysłuchać lokalnej legendy o ''Biesach'' i ''Czadach'', a w nocy usłyszeć wycie wilków. Jesień w Bieszczadach jest równie piękna, jak lato, a ceny są znacznie niższe. Jest to idealny czas na aktywny weekend nad Soliną.

Solina
Solina Adam Bortnowski Pixabay.com

Powody, dla których warto wybrać się na weekend w Bieszczady

Bieszczady, zwłaszcza jesienią, mają bardzo wiele do zaoferowania. Znajdziesz tu bogatą i zróżnicowaną cenowo ofertę noclegową oraz wiele dobrych restauracji. Jeśli interesują cię hotele i resorty, to te najlepsze znajdują się zazwyczaj w pobliżu głównych atrakcji regionu oraz w większych miejscowościach. Bieszczady słyną z przytulnych, prywatnych kwater, schronisk oraz pensjonatów i obiektów agroturystycznych. Wiele osób decyduje się tutaj również na nocleg w drewnianych domkach lub pod namiotami. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Bieszczady słyną z różnorodnych krajobrazów. Można tu zobaczyć góry porośnięte gęstymi lasami, malownicze połoniny oraz krystalicznie czyste rzeki. Warto spróbować lokalnych miodów oraz pesto z czosnku niedźwiedziego. Tradycyjna kuchnia regionalna bazuje na dziczyźnie, baraninie, grzybach oraz świeżych pstrągach. Na pewno warto posmakować gołąbków bieszczadzkich, których głównym składnikiem są ziemniaki. Nie można pominąć również fuczków, czyli placków z kiszonej kapusty. To pyszne i bardzo chrupiące danie. 

Droga na szczyt w Bieszczadach
Droga na szczyt w BieszczadachkrystianwinPixabay.com

Zakochaj się w Bieszczadach i wybierz się na spacer Połoniną

W Bieszczadach każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od lokalizacji jest to idealny region dla ludzi marzących o samotności, jak i takich, którzy uwielbiają tłumy i zróżnicowane atrakcje. Dla spragnionych pięknych widoków szczególnie polecamy Połoninę Caryńską. Jest to wielka górska łąka, która charakterystycznie ''faluje'' na wietrze niczym morze traw. Jest tam pięknie zwłaszcza jesienią, gdy drzewa i liście barwią się na różne kolory. Można na nią wejść od strony Ustrzyk Górnych lub od Brzegów Górnych (najbardziej strome wyjście trwa około godziny i 40 minut). Najszybsza trasa prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej, a jej czas przejścia to około 70 minut.

Warto wybrać się również na Połoninę Wetlińską. Najkrótsza droga prowadzi z Przełęczy Wyżnej. To szlak żółty mierzący 2,8 kilometra nadaje się na wyprawę w towarzystwie dzieci. Czas przejścia to mniej więcej godzina i 20 minut.

Zdobądź najwyższy szczyt Bieszczad, czyli wyjdź na Tarnicę

Najwyższym szczytem Bieszczad po stronie polskiej jest Tarnica o wysokości 1346 m n.p.m. Chcąc podjąć się wycieczki na górę, warto zacząć wyprawę z miejscowości Wołosate i cały czas kierować się niebieskim szlakiem aż do przełęczy Krygowskiego. Tam znajduje się szlak żółty i to właśnie nim powinno się kierować na szczyt Tarnicy. Jest to najszybsza trasa.

Droga na górę w obie strony zajmuje w sumie około 4 godzin. Po drodze są ławeczki, na których można odpocząć w trakcie wędrówki. Jest to przyjemny spacer, jednak pod koniec  trasy, przed samym wierzchołkiem czeka mozolna wspinaczka po schodach. Trudy wędrówki wynagradzają jednak piękne widoki. Na szczycie Tarnicy znajduje się metalowy krzyż, który postawiono w 1987 roku na cześć wizyty papieża Jana Pawła II (w 1985 roku). Ciekawostką jest, że ten krzyż jest stałym elementem na trasie corocznej drogi krzyżowej.

Tarnica
TarnicajarekgrafikPixabay.com

Przepłyń się po Solinie statkiem, żaglówką lub rowerkiem wodnym

Bieszczady wielu osobom zapewne kojarzą się ze słynną zaporą oraz Zalewem Solińskim. Pozycją obowiązkową na liście lokalnych atrakcji powinien być spacer po zaporze oraz przepłynięcie się rowerkiem wodnym lub statkiem po jeziorze. Dla bardziej doświadczonych polecamy rejs żaglówką. Dodatkowo nad zaporą została niedawno wybudowana kolejka gondolowa, z której rozpościera się przepiękny widok na Zalew Soliński oraz Zalew Myczkowiecki.

Żaglówka pływająca po Solinie
Żaglówka pływająca po SoliniePixabay.com

Miejscowość o nazwie Solina ma charakter bardzo turystyczny i oferuje mnóstwo atrakcji o każdej porze roku. Jest tam małe wesołe miasteczko, stragany z pamiątkami oraz wiele dobrych restauracji. Bieszczady to również świetne miejsca na rowerową wycieczkę. Miłośnicy dwóch kółek znajdą tu wiele tras z widokami, które zapierają dech w piersiach. Przebywając w tych rejonach, koniecznie należy wybrać się również na wycieczkę Bieszczadzką Kolejką Leśną. Jest to świetna atrakcja nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych.

Zobacz też:

halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas