Jakie kwiaty na balkon słoneczny, a jakie do cienia? Kasi Jody przepis na piękny balkon bez rozczarowania
Balkon balkonowi nie równy. I nie chodzi tylko o to, czy cieszymy się wielką loggią, czy mini balkonikiem, na którym ledwo mieści się pranie. Od rodzaju balkonu zależy także to, w które rośliny warto zainwestować, a z którymi lepiej dać spokój i nie narażać się na uschłe gałązki zamiast pięknych kwiatów. Co najlepiej rośnie na balkonie skąpanym w słońcu, a co się odnajdzie na takim, gdzie dominuje cień? O to spytaliśmy Kasię Jodę.

Kasia Joda jest ekspertką "halo tu polsat" nie tylko w dziedzinie roślin, ale w trakcie wakacyjnej przerwy w programie, właśnie w kwestii zielonych piękności radzimy się jej regularnie, a ona ochoczo odpowiada na wszystkie nasze pytania. Tym razem chcieliśmy się dowiedzieć, jak dobierać rośliny na balkon, aby każdego lata cieszyć się tylko kolorowymi kwiatami i pięknymi liśćmi bez wysiłku, zamiast znów płakać nad uschniętymi gałązkami. Oddajmy głos tej, która o kwiatach wie wszystko.
Jakie kwiaty na balkon południowy i zachodni, czyli słoneczny
"Jeśli Twój balkon latem przypomina rozgrzany chodnik w Rzymie, to właśnie dla tych roślin jest to spa marzeń. Lubią gorąco, nie obrażają się za suche powietrze i chętnie pokażą, na co je stać".
Rośliny balkonowe na pełne słońce:
- Pelargonie (zwisające i stojące) - królowe odpornych, kwitną do października, nie płaczą po deszczu;

- Sundaville (mandevilla) - elegancka, z południowym temperamentem i błyszczącymi liśćmi;

- Werbena - niby drobna, ale kwitnie jak szalona;

- Lantana (ulanka) - kolorowy ogień, im cieplej, tym bardziej jej się chce;

- Portulaka - totalnie niskopodłogowa, ale wygląda jak miniaturowy ogród tropikalny;

- Zioła śródziemnomorskie - rozmaryn, tymianek, lawenda - kochają słońce i nie potrzebują opieki 24/7.
Rośliny na balkon północny i wschodni, czyli bardziej zacieniony
"Twój balkon to raczej loża w teatrze cienia? Spokojnie. Nie wszystkie kwiaty marzą o opaleniźnie. Są takie, które uwielbiają delikatne światło, poranną mgłę i spokój. Dla nich brak słońca to nie kara, a błogosławieństwo".
Rośliny balkonowe do półcienia i cienia:
- Fuksje - wyglądają jak baletnice i nie znoszą przegrzania;

- Begonie - stale kwitnące i bulwiaste - mistrzynie tolerancji i cierpliwości;

- Niecierpki (Impatiens) - kwitną bez przerwy, nawet w cieniu totalnym;

- Bluszcze i winobluszcze - pięknie się pną i zielenią w cienistych zakątkach;

- Hosty w donicach - liściasty spektakl w cieniu;

- Paprocie balkonowe - królowe chłodnych, wilgotnych balkonów.
O tym musisz pamiętać
Kasia Joda zwraca uwagę na to, że istnieje kilka zasad, których trzeba bezwzględnie przestrzegać, aby odpowiednio zadbać o rośliny balkonowe,
"Rośliny słoneczne nie znoszą przelania - podlewaj, ale z umiarem. Rośliny cieniste lubią wilgoć - spryskuj, szczególnie w upały. Półcień to miejsce, które dostaje światło rano lub późnym popołudniem - tu możesz kombinować z jednym i drugim typem".
"Jeśli Twój balkon zmienia nastroje - postaw na rośliny uniwersalne: bratki, lobelie, koleusy, trawy ozdobne. Przetrwają i w jasności, i w półcieniu, byle nie w całkowitej ciemności (czyli na parterze za drzewem)".
Na koniec nasza ekspertka dodaje:
"Zamiast co roku testować odporność surfinii na spaliny i cień - wybierz raz dobrze. Rośliny, które są na swoim miejscu, odwdzięczą się kwiatami, a nie fochami. A Ty? Wreszcie poczujesz, że balkon to nie obowiązek, tylko przyjemność".
Zobacz też: