Jak się pozbyć moli ze spiżarni? Bywają udręką w niejednej kuchni

Karolina Szydłak

Karolina Szydłak

Pojawiają się jako nieproszeni goście i skutecznie uprzykrzają życie. Potrafią dostać się nawet do zamkniętych, dobrze zabezpieczonych produktów i zniszczyć jedzenie. Mowa oczywiście o molach spożywczych, chociaż te ubraniowe również są dużym problemem. Jeśli w Twoich szafkach kuchennych lub w jedzeniu pojawiły się charakterystyczne, brązowo — szare owady, które wyglądem przypominają ćmy, to najprawdopodobniej mierzysz się z atakiem moli spożywczych. Są to szkodniki trudne do wytępienia, ponieważ bardzo szybko składają jaja. Przedstawiamy domowe i sprawdzone sposoby, które pozwolą Ci skutecznie pozbyć się moli.

Jak się pozbyć moli spożywczych ze spiżarni?
Jak się pozbyć moli spożywczych ze spiżarni?123RF/PICSEL

Różnice między molami spożywczymi, a ubraniowymi

Wiele osób nadal nie potrafi określić różnicy między molem spożywczym a tym żerującym na ubraniach. Wbrew pozorom te dwa owady wcale nie są identyczne. Mól spożywczy, zwany też kuchennym to tak naprawdę omacnica spichrzanka lub mklik mączny. Można je bardzo łatwo przynieść do domu w różnych produktach ze sklepu spożywczego. Są to owady, które wyglądem przypominają ćmy. Charakteryzują się ciemno — szarym ubarwieniem oraz postrzępionym brzegiem skrzydeł. Żerują najczęściej na mące oraz produktach zbożowych takich jak kasze, ryże, sypkie herbaty czy płatki śniadaniowe. Uwielbiają zagnieżdżać się w ciemnych i głębokich szafkach kuchennych.

Z kolei mole żerujące na ubraniach, zwane także molami włosienniczka żywią się przede wszystkim futrem, jedwabiem, wełną, włosami oraz sierścią zwierząt. Często niszczą także dywany, filce i kapelusze. Mole ubraniowe wygalają podobnie do tych spożywczych, ale zazwyczaj są jaśniejsze i mniejszeMają jasnobrązowy, słomkowy kolor, a ich skrzydła pokryte są drobnymi włoskami. Najczęściej chowają się w szafach i szafkach z ubraniami.

Wskazówki jak się pozbyć moli spożywczych z kuchni

Problem z występowaniem moli spożywczych w produktach sypkich jest bardzo powszechny. Na szczęście istnieją skuteczne, domowe sposoby, które umożliwiają szybkie pozbycie się szkodników. Zanim jednak do nich przejdziemy, należy najpierw wykonać pewne niezbędne czynności. Przede wszystkim trzeba zacząć od dokładnego przejrzenia posiadanych mąk, ryży, kasz oraz płatków i wyrzucenia wszystkich produktów, w których zalęgły się mole. Niestety nie ma innego wyjścia, bo nawet jeśli na pierwszy rzut oka produkt po usunięciu owada wydaje się czysty, to najprawdopodobniej znajdują się w nich złożone przez mole jajeczka, a nawet larwy.

Ponadto należy wziąć także pod uwagę, że mole potrafią przedostać się przez nawet najmniejsze otwory. Najlepiej więc zanieczyszczone produkty wrzucić do osobnego worka na śmieci i po jego zapełnieniu, wynieść go dla bezpieczeństwa od razu z domu. Kolejnym krokiem powinno być dokładne wymycie wszystkich szafek kuchennych. Można to zrobić za pomocą czystej gąbki oraz wody z mydłem lub płynem do naczyń.

Mól spożywczy
Mól spożywczypitris123RF/PICSEL

W celu dodatkowego zabezpieczenia jedzenia warto przesypać wszystkie sypkie produkty do szklanych pojemników ze szczelną zakrętką lub zamykaniem. Dzięki temu mole nie dostaną się do środka i nie będą miały na czym żerować.

Domowe sposoby na pozbycie się i odstraszenie moli

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele specjalistycznych środków, które pomagają w walce z molami spożywczymi. Warto jednak spróbować wygrać walkę z tymi szkodnikami za pomocą domowych sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie specjalnej pułapki na mole. Wystarczy przygotować miksturę, która składa się z gorącej wody wymieszanej w miseczce w proporcjach 1:1 z octem. Taką mieszankę trzeba umieścić w kuchennej szafce. Intensywny zapach octu zwabi szkodniki, które po czasie powinny utonąć w gorącym płynie.

Mole nie przepadają za zapachem cytrusów. Dobrym pomysłem będzie więc przygotowanie domowego ''odstraszacza''. W tym celu wystarczy do pomarańczy powbijać goździki, odczekać aż owoc się ususzy i wtedy umieścić go w miejscu, gdzie występują mole.

Mole spożywcze odstrasza także woń lawendy oraz liścia laurowego. Można więc świeże gałązki lawendy zawinąć w gazę i taki pakunek w większych ilościach porozkładać w różnych częściach kuchni — zwłaszcza w ciemnych i głębokich szafkach. Równie skuteczny powinien być także olejek lawendowy. W tym przypadku wystarczy nasączyć waciki kilkoma kroplami olejku i pozostawić je w miejscach, gdzie mogą zagnieżdżać się mole. Jeśli chodzi o liście laurowe, to warto po prostu porozrzucać je po półkach oraz dnie szafek kuchennych.

Zobacz też:

halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas