Bakterie i roztocza w łóżku. Podpowiadamy, jak często należy zmieniać pościel i prać poduszki

Karolina Szydłak

Karolina Szydłak

Łóżko to miejsce, w którym spędza się naprawdę dużo czasu. Należy mieć jednak świadomość, że pościel i poduszki, z którymi mamy nieustanny kontakt w trakcie snu, zbierają resztki martwego naskórka oraz potu. Tworzy to idealne warunki dla rozwoju bakterii, roztoczy i grzybów. Podpowiadamy, jak często należy prać pościel, kołdry oraz poduszki. Dzięki temu zachowasz higienę i odpowiedni komfort wypoczynku.

Łóżko z czystą pościelą
Łóżko z czystą pościelą 123RF/PICSEL

Jak często należy prać pościel? Zdecydowanie częściej niż myślisz

Chyba każdy z nas zna na to błogie uczucie kiedy po ciężkim dniu można się położyć do czystej i pachnącej pościeli. Niestety z różnych powodów, bardzo dużo ludzi nadal zmienia pościel niezwykle rzadko. To błąd, ponieważ jest to siedlisko wielu chorobotwórczych bakterii, roztoczy i grzybów. Na pewno ogromny wpływ na rozwój różnych mikroorganizmów ma kontakt z wilgocią. Tak naprawdę dbając regularnie o higienę pościeli, zapewniasz sobie komfortowy odpoczynek.

Idealnie jeśli pościel byłaby zmieniana raz na tydzień. Pozwala to na zachowanie czystości i komfortu snu. Jeśli jednak jest to z jakiegoś powodu niemożliwe, to warto ją chociaż przewietrzyć i odświeżyć np. na balkonie. Tak naprawdę czasami wystarczy zaledwie 20 minut wietrzenia na czystym powietrzu, aby pozbyć się z pościeli brzydkich zapachów. Należy jednak pamiętać, że takie odświeżenie nie zastąpi prania. Pościel i tak należy zmienić - zalecane jest to co dwa, maksymalnie trzy tygodnie.

W celu skutecznego zabicia roztoczy i bakterii pranie pościeli powinno odbywać się w temperaturze 60 stopni. Chyba że wskazówki na metce podają inne informacje. Na pewno pościel jedwabną, satynową i z mikrofibry warto prać w temperaturze nie większej niż 30 stopni. Podczas prania nie zapomnij wrzucić do pralki również prześcieradła. Na nim także osadza się wiele bakterii.

Pranie pościeli z dodatkiem sody oczyszczonej
Pranie pościeli z dodatkiem sody oczyszczonej 123RF/PICSEL

Do prania pościeli możesz użyć sody oczyszczonej, która jest niezwykle skutecznym środkiem do pozbycia się plam i brzydkich zapachów. Wystarczy dodać do pralki wsypać około 1/2 szklanki. Pamiętaj  również o szybkim rozwieszeniu wypranej pościeli. Długotrwałe przechowywanie mokrej tkaniny w pralce pozbawi ją przyjemnego zapachu.

Poduszki i kołdra też powinny być regularne prane. To ogromne siedlisko bakterii

Poduszek i kołder nie trzeba prać tak często jak pościeli. Jest to jednak duże siedlisko bakterii i roztoczy - szczególnie poduszka, do której przykładamy codziennie twarz. W celu zachowania higieny i komfortu użytkowania zaleca się prać poduchy i kołdrę co około 2-3 miesiące.

Należy pamiętać, że nie wszystkie poduszki i pierzyny nadają się do prania. Szczególną ostrożność należy zachować przy praniu produktów z naturalnego pierza. Są delikatne i wymagają szczególnej troski, aby po zamoczeniu nadal zachowały dobry wygląd i właściwości. Na pewno nie można w tym przypadku używać silnych środków chemicznych.

Wiele poduszek z pierza jest zaprojektowanych tak, aby wytrzymać delikatne pranie - warto jednak najpierw dokładnie przeczytać informacje zamieszczone na metce poduszki. Jeśli nie ma przeciwwskazań, aby moczyć ją w wodzie, to taką poduszkę można prać w pralce. Trzeba jednak obowiązkowo w takim przypadku ustawić delikatny program z niską temperaturą prania. Jeśli chodzi o chemię, to warto użyć specjalnego środka do prania pierza. Aby zachować równowagę bębna, polecamy wrzucić do pralki więcej niż jedną poduszkę.

Pamiętaj, że w przypadku prania poduszek z naturalnego pierza bardzo ważne jest również odpowiednie suszenie - inaczej pierze się zlepi i zniszczy. Po praniu należy taką poduszkę dokładnie rozłożyć na płasko, np. na suszarce.

Wyprane poduszki i kołdra
Wyprane poduszki i kołdraserezniy123RF/PICSEL

Zobacz też:

halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas