Najlepsza polska książka według anglojęzycznych internautów. Tytuł może zaskoczyć

Beata Maj
Wbrew zapowiedziom czarnowidzów i pesymistów książki nie odeszły do lamusa w związku z pojawieniem się internetu i nowych mediów. Co więcej, czytanie książek stało się w ostatnich latach modne, a nawet... seksowne. Czytelnicy i czytelniczki zachłannie pochłaniający książki lub delektujący się powoli różnymi literackimi "kąskami" chlubią się swą pasją, dzieląc się w mediach społecznościowych cytatami czy "polecajkami".

W sieci powstają też specjalne serwisy, które przyciągają fanów literatury. Są obecne zarówno w polskim, jak i anglojęzycznym necie. Oprócz wielu pasjonujących czytelników funkcjonalności, strony te proponują też użytkownikom rankingi najpopularniejszych książek. Rankingi powstają w oparciu o gatunki i tematy, są też tworzone kluczem geograficznym. I tak w anglojęzycznym serwisie Goodreads znajdziemy rankingi książek z różnych krajów - w tym również z Polski.
Najpopularniejsi polscy pisarze i poeci, których doceniono za granicą
Powszechnie uznaje się, że najbardziej znaną na świecie polską pisarką ostatnich lat jest Olga Tokarczuk, zdobywczyni literackiego Nobla z 2018 roku. Jej "Bieguni", "Prawiek i inne czasy" czy "Księgi Jakubowe" zostały przetłumaczone na wiele języków i sprawiły, że o polskiej literaturze zrobiło się głośno.
Drugim, bardzo popularnym autorem jest Andrzej Sapkowski, autor sagi o Wiedźminie, która doczekała się niezwykłych realizacji w popkulturze. Za granicą znana jest też dobrze poezja innej polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej, a kanon literackich "hitów" zasila też "Solaris" Stanisława Lema.
Tymczasem czytelnicy na bieżąco aktualizują rankingi popularności książek i autorów, głosując na nie w internecie. Efektem jest lista najbardziej popularnych polskich książek, którą znajdziemy na wspomniany wcześniej portalu Bookreads. I co my tam mamy?
Ranking najpopularniejszych polskich książek serwisu Bookreads
Użytkownicy platformy za najlepszą polską książkę uznali dzieło, które spędza sen z powiek wielu maturzystów. "Lalka" Bolesława Prusa zajmuje 1. miejsce w rankingu najlepszych polskich książek, co może zaskakiwać, zważywszy na fakt, że nie jest to krótka nowela, tylko powieść zajmująca opasłe tomiszcza, w dodatku fabuła nie dotyczy czasów współczesnych. Najwyraźniej jednak niespełnione uczucie Stanisława Wokulskiego i jego pełne zakrętów oraz burz życie ma charakter uniwersalny i absorbuje kolejne pokolenia (bez względu na miejsce pochodzenia).
2. miejsce w rankingu anglojęzycznych czytelników zajmuje "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. To kolejna niespodzianka, bo książka nie jest łatwa, a dla wielu licealistów przebrnięcie przez nią stanowi prawdziwe wyzwanie.
Kolejna pozycja należy do Andrzeja Sapkowskiego i jego "Krwi Elfów" - pierwszej z pięciu części sagi o Wiedźminie. Wysoka pozycja tej powieści raczej nie zaskakuje - literatura fantasty po prostu się nie starzeje. Autor "Krwi elfów" pojawia się w pierwszej dziesiątce rankingu czytelników jeszcze dwukrotnie. Widać więc, jak bardzo książki Sapkowskiego frapują odbiorców na całym świecie.
A oto cała pierwsza "10" polskich czytelniczych hitów serwisu Booreads:
1. "Lalka" - Bolesław Prus
2. "Ferdydurke" - Witold Gombrowicz
3. "Wiedźmin: Krew Elfów" - Andrzej Sapkowski
4. "Solaris" - Stanisław Lem
5. "Quo Vadis" - Henryk Sienkiewicz
6. "Sklepy cynamonowe" - Bruno Schulz
7. "Kamienie na szaniec" - Aleksander Kamiński
8. "Wiedźmin: Chrzest Ognia"- Andrzej Sapkowski
9. "Wiedźmin: Czas Pogardy" - Andrzej Sapkowski
10. "Tango" - Stanisław Mrożek
Zobacz też: