Zapomnij o śląskich, zrób tajskie! Kluski z batata to absolutny hit
Beata Łajca
Kochamy kluski, pod każdą postacią. Na słono, na słodko, koniecznie z sosem. A niekwestionowanym królem polskiej kuchni jest oczywiście klusek śląski, nazywany przez Ślązaków gumiklyjzą. Jeżeli lubisz kluski śląskie, ale kochasz też kuchnię tajską, to ten przepis powali Cię na kolana. W piątkowym odcinku "halo tu polsat" stanowisko kuchenne opanował mistrz kuchni Tajskiej — Bartek Gawlik. I działy się tam prawdziwe cuda.
Kluski z batata w tajskim stylu
Porównanie do klusek śląskich wynika z tego, że ta potrawa jest bardzo uniwersalna. Kluski z batata można podawać z wieloma sosami, a kilka z nich Bartek zaprezentował w programie. Dużą ich zaletą jest to, że batatów przed przygotowaniem klusek nie trzeba gotować, tak, jak ziemniaków na śląskie, co znaczenie przyśpiesza przygotowanie.
Składniki:
- 1 kg batatów
- 200 ml mleka kokosowego,
- 2 jajka
- 150 g skrobi ziemniaczanej
- 100 g mąki pszennej
- 15 g mielonego kminu rzymskiego
- 15 g mielonej kolendry
- 10 g kurkumy
- 3 g suszonego blendowanego kafiru
- 3 g proszku do pieczenia
- 20 g soli
- 50 g chilli
- 20 g czosnku
- 50 g dymki
- 50 g kolendry
- skórka z limonki
- olej do smażenia
Przygotowanie:
Umyj i osusz wszystkie warzywa i zioła. Do miski wsyp wszystkie suche składniki (mąkę, przyprawy), wbij jajka i wlej mleko kokosowe. Całość wymieszaj, aż uzyskasz gęste, gładkie ciasto. Bataty obierz ze skórki i pokrój w cieniutkie paseczki (Julienne) albo zetrzyj na tarce i dodaj do masy. Papryczki chilli oczyść z nasion, posiekaj drobno. Czosnek i imbir zetrzyj na tarce i wszystko dorzuć do masy. Następnie posiekaj miętę, dymkę, kolendrę i znowu dodaj do ciasta. Zacznij rozgrzewać sporą ilość oleju w garnku lub dużej patelni — nawet 2,5 litra.
Dobrze wymieszaj wszystkie składniki klusek. Upewnij się, że olej jest rozgrzany i zacznij smażyć kluski. Nakładaj masę łyżką na olej i smaż po 1 minucie z każdej strony. Potem odsącz je z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Kluski lepiej robić niewielkie. Duże egzemplarze nie zdążą się dobrze usmażyć - można je wtedy dopiec w piekarniku w temperaturze 180 stopni.
Szybki sos z orzechów ziemnych na zimno
Składniki:
szklanka orzechów ziemnych nie solonych prażonych
1/3 szklanki wody
2 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki ciemnego sosou sojowego
2 łyżeczki oleju sezamowego
1 łyżeczki sosu rybnego
1/2 łyżeczki soku z limonki
1/2 łyżeczki pieprzu cayenne
1/3 szklanki mleka kokosowego
Przygotowanie: Wszystkie składniki wrzuć do blendera i zmiksuj do uzyskania gęstego sosu.
Sweet chili mango sauce
1/4 szklanki posiekanych papryczek chili
1 łyżka płatków papryczki chilli
1/2 szklanki wody
1/2 szklanki octu ryżowego
1/4 szklanki cukru
1 łyżka sosu rybnego
1 łyżka sosu sojowego jasnego
1 łyżka świeżych plastrów czosnku
3 łyżki pokrojonego mango w kostkę
1 łyżeczka świeżego imbiru
1 łyżka skrobi ziemniaczanej (wymieszaj z 2 łyżkami wody)
Przygotowanie:
Wszystkie składniki, poza skrobią ziemniaczaną, wrzuć do garnka i zacznij gotować. Doprowadź do wrzenia, dobrze wymieszaj, a potem gotuj na małym ogniu przez 5 minut. Wymieszaj skrobię ziemniaczaną z wodą i wlej do sosu. Zagotuj, zmniejsz ogień i mieszaj do momentu, aż zgęstnieje. Ostudź lekko przed podaniem.