Victoria sponge cake, czyli prawdziwie królewski biszkopt. I to w 30 minut
Kamil Olek
Panowanie królowej Wiktorii po dziś dzień pasjonuje nie tylko badających historię brytyjskiej monarchii, ale i pasjonujących się dziejami... kulinariów. Największą miłością monarchini (o ile pominiemy księcia Alberta) było bowiem jedzenie, które pochłaniała w ilościach niemalże hurtowych. Jej obraz, wykreowany przez dame Judi Dench w "Powierniku królowej" nie odbiega tym samym od rzeczywistości. Poza ośmiodaniowymi (!) śniadaniami oraz wystawnymi ucztami Wiktoria lubowała się także w deserach – jej popołudniowym herbatkom towarzyszyło zaś (podobno) ciasto, które dziś – jako "Victoria sandwich" ("kanapka Wiktorii") lub "Victoria sponge ("biszkopt Wiktorii") – zna nie tylko Wielka Brytania, ale i cały świat.
Victoria sponge cake narodziło się w czasach, gdy pieczenie przechodziło zmiany tak wielkie, że na gruncie kulinarnym porównać można je z zakończoną chwilę wcześniej rewolucją industrialną. Wszystko dzięki Alfredowi Birdowi, czyli wynalazcy proszku do pieczenia, bo to właśnie on sprawił, że biszkopty zyskały lekkość i puszystość, stając się niemalże... jadalną gąbką (bo i tak przetłumaczyć można "sponge"). Nowy deser szybko zaprezentowano samej Wiktorii, która równie prędko uczyniła z niego nieodłączną część popołudniowych herbatek (a za ich rozpropagowanie również częściowo odpowiedzialna była sama). Choć pierwotna wersja ciasta składała się z dwóch warstw biszkoptu oraz dżemu truskawkowego, z czasem dodano do niego również krem i to właśnie w tej wersji podawane jest na ogół dzisiaj. Zapraszamy więc na prosty, szybki, smaczny, a jednocześnie do cna królewski deser, prosto z pałacowej kuchni. No, prawie.
Vicatoria sponge cake
Składniki:
- 200 gramów drobnego cukru
- 300 gramów miękkiego masła
- 4 jajka
- 200 gramów mąki
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki mleka
- 150 gramów cukru pudru
- kilka kropel ekstraktu waniliowego
- 170 gramów dżemu truskawkowego
Sposób przygotowania:
Piekarnik nagrzać do 190°C (lub 170°C z termoobiegiem), a dwie tortownice o średnicy około 20 centymetrów natłuścić podebraną z całości odrobiną masła oraz wyłożyć papierem do pieczenia.
W dużej misce zmiksować drobny cukier, 200 gramów masła, jajka, mąkę, proszek do pieczenia i mleko, aż powstanie gładkie ciasto. Masę równomiernie rozłożyć między dwie formy i wygładzić powierzchnię łopatką.
Piec przez około 20 minut, aż biszkopt nabierze złotego koloru i będzie sprężysty, a po upieczeniu wyjąć z piekarnika, ostudzić przez kilka minut w formach, a następnie przełożyć na kratkę do całkowitego ostygnięcia.
W międzyczasie resztę masła ubić na puszystą masę, stopniowo dodając cukier puder (odkładając odrobinę do późniejszego udekorowania) i ekstrakt waniliowy. Opcjonalnie można wykorzystać także krem na bazie bitej śmietany.
Na jednym z biszkoptów rozsmarować krem, a na nim dżem truskawkowy. Przykryć drugim biszkoptem, delikatnie docisnąć, zaś wierzch ciasta oprószyć cukrem pudrem. Przechowywać w szczelnym pojemniku i spożyć w ciągu dwóch dni.