Świąteczne trzy w jednym, czyli pierogi wyjątkowe – z karpiem i grzybami, a do tego w piernikowym sosie
Kamil Olek
"Dopóki nie spróbujesz puddingu, dopóty nie dowiesz się, jak smakuje" – mniej więcej w ten sposób przełożyć można jedno z popularnych brytyjskich powiedzeń. W naszym przypadku "pudding" należy jednak zastąpić "pierogami" – temu czy owemu trudno będzie bowiem uwierzyć, że połączenie kilku wigilijnych specjałów (ot, choćby piernika) w jednym daniu, może okazać się kulinarnym sukcesem. A tak jest w tym przypadku. I choć pierogi z karpiem znane są w okolicach Bełżca od setek lat, zaś przepis na piernikowy sos pochodzi z XVII wieku, podobną mieszankę smaków bez wątpienia nazwać można współczesną. Zapraszamy więc na nietradycyjną świąteczną tradycję.
Pierogi z karpiem, grzybami i kaszą – w sosie piernikowym
Składniki:
- 400 gramów filetów z karpia
- 50 gramów suszonych grzybów borowików (opcjonalnie innych)
- 1/2 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej
- 1 średnia cebula
- 2 łyżki masła
- 1/2 łyżeczki majeranku
- 1 łyżka bułki tartej (opcjonalnie)
- 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
- sól, pieprz
- 400 gramów mąki pszennej
- około 800 mililitrów wody (w tym 200 mililitrów gorącej)
- 80 gramów piernika
- 100 mililitrów soku wiśniowego
- 100 mililitrów octu jabłkowego
- 2 łyżeczki miodu
- 1/4 łyżeczki imbiru
- 1/4 łyżeczki cynamonu
- 1/4 łyżeczki mielonych goździków
Sposób przygotowania:
Suszone grzyby namoczyć w ciepłej wodzie przez około godzinę, a następnie ugotować je do miękkości, po czym odcedzić, ostudzić i drobno posiekać.
W międzyczasie filety z karpia oprószyć solą i pieprzem, a następnie piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 15 minut – ostudzić, dokładnie oddzielić mięso od skóry i ości, a następnie również posiekać.
Na patelni rozpuścić masło i zeszklić drobno pociętą cebulę, a następnie połączyć ją z grzybami, karpiem i kaszą. Doprawić majerankiem, gałką muszkatołową, solą i pieprzem oraz dokładnie wymieszać (jeśli farsz jest zbyt luźny – dodać bułkę tartą).
Z mąki, soli i 200 mililitrów gorącej wody zagnieść elastyczne ciasto. Rozwałkować je cienko, a następnie wykrawać kółka, nakładać farsz i zlepiać pierogi, formując falbankę.
Gotować partiami w osolonym wrzątku, delikatnie mieszając, aż wypłyną, a następnie jeszcze przez 2-3 minuty.
W tym samym czasie piernik zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, a garnku wymieszać sok wiśniowy, ocet jabłkowy i resztę wody (około 600 mililitrów), następnie zaś dodać miód, sól oraz imbir, cynamon i mielone goździki. Doprowadzić całość do wrzenia, po czym zmniejszyć ogień i gotować na małym ogniu przez około 10 minut. Po tym czasie stopniowo dodawać starty piernik, cały czas mieszając, aż sos zgęstnieje. Na koniec przecedzić go przez sitko.
Gorące pierogi podawać z gorącym sosem piernikowym.