Polskie pierogi... na orbicie (i to dosłownie!). Kosmiczna receptura Mateusza Gesslera
Swego czasu jeden z portali ogłosił, że dania znanej polskiej restauratorki... polecą w kosmos. Primaaprilisowy żart? Owszem. Dziś historia ta nabiera jednak zupełnie innego znaczenia, bowiem Gessler rzeczywiście wysyła swoje jadło na orbitę. Mateusz Gessler, oczywiście. Galaktyczną przestrzeń odwiedzą bowiem pierogi z kapustą i grzybami, które to polskie są aż do... cóż, pasowałoby rzec, że do szpiku, przed nami jednak danie prawdziwie wegańskie (i to oryginalnie), uznajmy więc, że pierogi Mateusza są polskie do cna. Co więcej, receptura to nie byle jaka, bowiem prace nad nią trwały aż osiem miesięcy. Wszystko zaś po to, by kuchnia znad Wisły trafiła w przestworza. I to dosłownie. Gotowi, by poczuć się jak astronauci, a nawet astronautki? No to do dzieła.
Pierogi z kapustą i grzybami według Mateusza Gesslera
Składniki:
- 750 mililitrów wody
- 85 gramów oleju rzepakowego
- 1 kilogram mąki pszennej
- 3 gramy soli
- 500 gramów kapusty kiszonej
- 50 gramów białej cebuli
- 12,5 grama suszonych podgrzybków
- 100 gramów oleju lnianego
- 3 gramy majeranku
- 2 gramy mielonego czarnego pieprzu
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 1 liść laurowy
- 250 mililitrów wody lub bulionu warzywnego
Sposób przygotowania:
Suszone grzyby zalać zimną wodą w misce i odstawić na minimum kilka godzin. Wodę po ich moczeniu zachować, a podgrzybki pokroić w cienkie paski. Cebulę posiekać i zeszklić na lnianym oleju (na niewielkim ogniu), po czym dodać grzyby, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek oraz pieprz i krótko przesmażyć.
Kapustę kiszoną dokładnie odcisnąć z soku, a jeśli jest bardzo kwaśna, przepłukać i powtórzyć tę czynność. Pokroić drobno, dodać do przesmażonej cebuli z grzybami, dolać wodę z moczenia grzybów, a także 250 mililitrów wody lub bulionu. Wszystko dokładnie wymieszać, przykryć i gotować na wolnym ogniu przez godzinę, mieszając co 10-15 minut. Po tym czasie zdjąć przykrywkę i odparować nadmiar płynu, a kapustę lekko zarumienić dla intensywniejszego smaku.
W międzyczasie mąkę przesiać do miski, dodać sól oraz olej rzepakowy. Stopniowo wlewać gorącą wodę, wyrabiając ciasto ręcznie, aż stanie się jednolite, miękkie i elastyczne. Gotowe zawinąć w folię spożywczą i odstawić na 30 minut. Po tym czasie ciasto podzielić na trzy części. Jedną cienko rozwałkować, resztę pozostawić pod przykryciem. Z rozwałkowanego ciasta wykrawać kółka szklanką, delikatnie rozciągać je w dłoniach, nakładać przygotowany farsz i sklejać brzegi. Gotowe pierogi układać na tacy, przykrywając ściereczką, aby nie wysychały.
Gotować partiami w osolonej wodzie przez około 2 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmować delikatnie łyżką cedzakową, a następnie przelać olejem lnianym, aby się nie sklejały.