Łososiowy tatar z lombardzkim ciastkiem, czyli słodko-słony miks Mattea Brunettiego
Kamil Olek
Mimo że tatar uważany jest przez wielu za jedno z polskich dóbr narodowych, zaś zebranie grupy twierdzącej, że "ten prawdziwy" musi składać się li i jedynie z wołowiny, nie stanowiłoby nazbyt skomplikowanego zadania, prawda leży zupełnie gdzie indziej. Wbrew nazwie nie są to jednak tereny zamieszkiwane niegdyś przez Tatarów, a dużo bliższa... Francja. I to bardziej niż mniej współczesna. Skoro więc tak, nic nie szkodzi na przeszkodzie, by przepis ten nieco odświeżyć – zastępując mięso rybą, a przy okazji wykańczając całość... ciastkiem. Włoskim, prosto z Lombardii.
Tatar zaczął święcić triumfy we Francji już pod koniec XIX wieku, choć na ogół występował wtedy jako... steak à l'Americaine, czyli "befsztyk amerykański". Dlaczego? Ano, by nadać mu nieco więcej "światowości". Podobne motywy stały zapewne i za tym, że kilkadziesiąt lat później jego odświeżona, bo łososiowa wersja, zaczęła być uważana za symbol wyższego statusu społecznego we Włoszech. I choć czasy te można wspominać dziś z przymrużeniem oka (a nawet dwóch), powszechnie wiadomo, że dobry tatar nie jest zły. Nawet jeśli "kończy" go... amaretto, które w tym akurat przypadku oznacza ciastko charakterystyczne dla lombardzkiego Saronno (a przy okazji łatwo dostępne także w Polsce).
Tatar z łososia z ciastkami amaretti i koprem włoskim
Składniki:
- 200 gramów filetu z łososia
- 50 gramów wędzonego łososia
- 2 cytryny
- 1-2 szalotki
- sól, pieprz
- oliwa z oliwek
- świeży koperek
- fenkuł
- natka pietruszki
- amaretti
Sposób przygotowania:
Świeżego oraz wędzonego łososia posiekać, podobnie uczynić też z szalotką, koperkiem i natką pietruszki.
Fenkuła oczyścić, a następnie pokroić w bardzo cienkie plastry.
Do naczynia przełożyć łososia, odrobinę natki pietruszki, koperek, szalotkę, sok oraz startą skórkę z cytryn. Doprawić całość solą, pieprzem oraz oliwą, a następnie dokładnie wymieszać.
Tatara przełożyć na talerz i posypać pokruszonymi ciastkami amaretti oraz plasterkami kopru włoskiego.