Japońskie trójkąty szczęścia, czyli onigiri z tuńczykiem i inwencją Mateusza Gesslera
Choć onigiri wyróżnia dziś nie tylko smak, ale i wyjątkowo charakterystyczny kształt – a ryżowy trójkąt owinięty nori stał się jednym z japońskich symboli – ich historia sięga czasów, gdy formy miały znaczenie drugorządne. Najstarsze wzmianki pochodzą jeszcze z VIII wieku, kiedy to ryżowe kulki, określane wówczas mianem "tonjiki", służyły głównie jako suchy prowiant. Wodorosty oraz postać, którą kojarzy współczesny świat, to z kolei zasługa epoki Edo, trwającej od XVII do XIX wieku (choć upowszechniona dopiero w XX wieku). Wtedy też rozpoczęła się ich popularność, niesłabnąca zresztą po dziś dzień. W wersji Mateusza Gesslera klasyczna przekąska łączy się z wyczuwalną z nutą zachodniego komfortu – kremowy tuńczyk z majonezem, świeży ogórek i delikatnie słodki sos (zawierający między innymi mirin – słodkie, niskoprocentowe wino ryżowe) tworzą przekąskę, która mówi językiem tradycji, ale i nie boi się akcentów spoza azjatyckiego archipelagu.

Onigiri z tuńczykiem, ogórkiem i słodkim sosem sojowym
Składniki:
- około 500 gramów ugotowanego ryżu do sushi
- 85 mililitrów octu ryżowego
- 4 łyżki i 1/2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soli
- 1 puszka tuńczyka w sosie własnym (około 150 gramów po odsączeniu)
- 1 łyżka oleju sezamowego
- 2 łyżki majonezu
- 1 łyżka drobno pokrojonego świeżego ogórka
- 4 arkusze nori
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki wody
- 2 łyżki mirinu ((opcjonalnie 2 łyżki octu ryżowego z 1 łyżeczką cukru)
Sposób przygotowania:
W niewielkim rondelku połączyć ocet ryżowy z solą i 2 łyżkami cukru, po czym podgrzewać na małym ogniu, aż składniki się rozpuszczą, nie dopuszczając jednak do zagotowania. Gotową zaprawę przestudzić i połączyć z ryżem, delikatnie mieszając łopatką, aby nie połamać ziaren. Ryż przykryć wilgotną ściereczką i pozostawić do wystudzenia.
Tuńczyka odsączyć z zalewy i przełożyć do miski. Dodać olej sezamowy, majonez, 1/2 łyżeczki cukru i ogórka, a następnie dokładnie wymieszać. Nori pociąć w paski.
Zmoczyć dłonie zimną wodą, nabrać porcję ryżu (wielkości dłoni), lekko spłaszczyć i zrobić zagłębienie. Do przełożyć łyżkę farszu, przykryć kolejną porcją ryżu i szczelnie zlepić, formując najpierw kulkę, a następnie trójkąt. Gotowe onigiri owijać paskami nori – od spodu lub z boku.
W osobnej miseczce połączyć sos sojowy, mirin (lub jego zamiennik), wodę i resztę cukru, po czym mieszać do rozpuszczenia. Podawać w temperaturze pokojowej.