Ewy Wachowicz alternatywa dla zwykłego burgera. Z pstrągiem lub serem prosto z Cypru
Kamil Olek
Spór o to, czy produkty bez mięsa nazywać można tak, jak te "mięsne" (przynajmniej w teorii) dotarł aż do Luksemburga, gdzie zajął się nim sam Trybunał Sprawiedliwości. I orzekł, że wolno, więc pozwalamy sobie i my. Konkretniej na alternatywę (a właściwie dwie) dla wołowego burgera. Co więcej – mięsną inaczej (wszak ryba to także mięso) i całkowicie bezmięsną. A wszystko to dzięki przepisom niezastąpionej Ewy Wachowicz.
Fishburgery z pstrągiem w roli głównej
O tym, że historia burgera wcale nie zaczęła się w USA, a w Europie, nie trzeba nikogo przekonywać, wszak nazwa mówi nam wszystko (choć danie podawane ówcześnie w okolicach Hamburga niekoniecznie przypominało to, co dziś dostać można między innymi w lokalach sieci spod znaku złotych łuków). Kto jednak jako pierwszy postanowił zmielić rybę, uformować ją w kształt burgera właśnie, a następie włożyć między dwie części rozciętej bułki – nie sposób ustalić. Wiemy jednak, że za przykładem tej osoby poszła Ewa Wachowicz. I całe szczęście.
Składniki:
- 2 filety z pstrąga
- 2 ząbki czosnku
- 1 szalotka
- 1 jajko
- sól, pieprz
- 1/4 kajzerki namoczonej w mleku
- koperek
- bazylia
- kolendra
- gałka muszkatołowa
- masło klarowane do smażenia
Ponadto:
- dowolne bułki
- sos tatarski
- sałata masłowa
- ogórek kiszony
- pomidor
Sposób przygotowania:
Filety obrać ze skóry, a następnie zmielić w maszynce do mięsa. Czosnek i szalotkę posiekać, a następnie wraz z jajkiem oraz odciśniętą z mleka kajzerką dodać do rybnej masy. Dokładnie wyrobić oraz doprawić solą i pieprzem.
Koperek i kolendrę posiekać, a liście bazylii porwać na mniejsze kawałki, po czym dorzucić do masy. Na końcu przyprawić gałką muszkatołową i formować kotlety. Smażyć na mocno rozgrzanym klarowanym maśle.
Bułki przekroić na pół i podpiec na patelni grillowej (lub w piekarniku). Posmarować je sosem tatarskim, na jednej części ułożyć sałatę, burgery oraz pokrojone w plasterki ogórki i pomidory, a następnie przykryć drugą częścią.
Wegetariańskie burgery z halloumi, ananasem i sosem orzechowym
Halloumi to bodaj najpopularniejsza rzecz kojarząca się z Cyprem (no, może poza Afrodytą, jednak grecką boginię zostawmy tym razem w spokoju). Dzięki swojej unikalnej strukturze i charakterystycznemu, lekko słonawemu smakowi (a przy okazji i wysokiej zawartości białka) stanowi idealną alternatywę dla mięsa w wegetariańskich potrawach. Tak jest i w poniższym przepisie, gdzie towarzyszą mu niezwykłe dodatki (jak chociażby bałkański ajwar).
Składniki:
- 250 gramów sera halloumi
- 4 bułki maślane
- 1 czerwona cebula
- 1 pomidor
- 1 awokado
- 1 łyżka soku z cytryny
- sól sezamowa
- 1 ananas
- ajwar
- sałata
Ponadto:
- 4 łyżki majonezu
- 1 łyżka masła orzechowego
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Sposób przygotowania:
Cebulę i pomidora pokroić w plastry, z awokado zaś usunąć pestkę, a następnie wyjąć miąższ i pokroić go plastry. Skropić całość sokiem z cytryny oraz przyprawić solą sezamową.
Ananasa obrać, a następnie pozbawić twardego środka i pokroić w krążki. Halloumi pokroić w plastry, a bułki przekroić na pół.
Pieczywo, ananasa i ser opiec na grillu (lub grillowej patelni).
W międzyczasie majonez dokładnie wymieszać z masłem orzechowym i cytryną.
Spody bułek posmarować ajwarem, a następnie ułożyć na nich liście sałaty. Wyłożyć sos orzechowy, a potem kolejno ananasa, halloumi i ponownie sałatę posmarowaną sosem. Ułożyć plastry pomidora, cebuli i awokado. Nakryć górną częścią bułki i spiąć całość patyczkami do szaszłyków.
Smacznego!