Azja na polskim talerzu. Najsmaczniejszy przepis na kurczaka w pięciu smakach
Kamil Olek
Kurczak w pięciu smakach to jedno z najpopularniejszych dań inspirowanych kuchnią dalekiej Azji, które gości na stołach Polek i Polaków i to... od 30 lat. Danie proste, szybkie, a przede wszystkim smaczne i z powodzeniem zastępujące klasyczne potrawy kraju nad Wisłą – czego chcieć więcej? Skąd wzięło się jednak u nas i – co najważniejsze – jak się do niego zabrać?
Pięć smaków, czyli co? Jak Daleki Wschód przywędrował do Polski
Przyprawa pięciu smaków (którą bez najmniejszych trudności znaleźć można już w prawie każdym polskim sklepie) jest tradycyjną mieszanką, pochodzącą z kuchni chińskiej. Odpowiadać ma, jak nietrudno się domyślić, połączeniu słodkiego, kwaśnego, gorzkiego, słonego i ostrego smaku, zawiera zaś (najczęściej) między innymi anyż, cynamon, goździki oraz nasiona kopru włoskiego. Kto i kiedy połączył więc Chiny z Polską? O to nie było trudno, szczególnie w latach 90., gdy nasz kraj otwierał się nie tylko na Zachód, ale i Daleki Wschód, zaś inspirowane azjatyckimi smakami restauracje wyrastały niczym grzyby po deszczu. Przepisów na rozmaite dania, w tym i kurczaka w pięciu smakach, powstały wtedy dziesiątki, my przedstawiamy jednak sprawdzoną recepturę według Ewy Wachowicz.
Składniki:
- 6-8 części podudzia z kurczaka (czyli klasycznych “pałek")
- 2-3 ząbki czosnku
- 3 łyżeczki przyprawy pięciu smaków
- 1 łyżeczka kurkumy
- 2 łyżki oliwy
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1/2 łyżeczki imbiru
- masło klarowane (do wysmarowania formy)
- sól i pieprz
Ponadto:
- 1 główka kapusty pekińskiej
- 2 marchewki
- 1 czerwona cebula
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- 2 łyżki majonezu
- 1 łyżeczka musztardy Dijon
- 1 łyżeczka octu jabłkowego
- natka pietruszki
Sposób przygotowania:
Kurczaka umyć i osuszyć, czosnek przecisnąć przez praskę i wymieszać z przyprawą pięciu smaków, kurkumą, imbirem, sosem sojowym oraz oliwą, a także doprawić solą i pieprzem. Natrzeć marynatą mięso i pozostawić na dwie godziny w lodówce.
Foremkę do pieczenia nasmarować masłem, ułożyć kurczaka i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C. Piec przez około 1 godzinę.
W międzyczasie przygotować surówkę z kapusty pekińskiej – pokroić ją w cienkie maski, marchewkę zetrzeć na dużych oczkach tarki, cebulę zaś posiekać w drobną kostkę.
Do jogurtu dodać majonez, musztardę, a także ocet jabłko, doprawić solą i pieprzem, a na końcu dorzucić posiekaną natkę pietruszki. Wymieszać z warzywami.
Kurczaka podawać z ugotowanym ryżem oraz surówką. Smacznego!