Odstraszą pająki, pomogą przy żylakach. Idziemy na kasztany!

Karolina Szydłak

Karolina Szydłak

Od pradawnych czasów w wielu kulturach kasztanom przypisuje się różne właściwości, często o charakterze magicznym. W Polsce lśniące owoce kasztanowca są symbolem jesieni oraz... dzieciństwa - trudno bowiem wyobrazić sobie przedszkolaka, który nigdy nie zbierał kasztanów lub nie robił z nich charakterystycznych ludzików. Owoce, kora, liście oraz kwiaty kasztanowca to składnik wielu leków, maści, kosmetyków, a nawet barwników. Na temat kasztanów istnieje jednak bardzo wiele mitów. Wyjaśniamy, które z krążących teorii są prawdziwe.

Dzikie kasztany
Dzikie kasztany ivusakzkrabice123RF/PICSEL

Odstraszają złe duchy i pomagają z bezsennością, czyli największe mity o kasztanach

Kasztanowiec zwyczajny rośnie powszechnie niemal w każdym zakątku Polski. Jego dojrzałe owoce, czyli kasztany mają wiele zastosowań. Ciekawostką jest, że według ludowych wierzeń kasztany miały zapewniać długie życie. Z tego powodu niektóre osoby nosiły dawniej kasztany na szyi, w formie wisiorka. Taki rodzaj biżuterii miał przynosić szczęście oraz zapewniać zdrowie. Wierzono również, że pocierając w dłoni kasztan, można przywołać przypływ życiodajnej energii. 

Kolejnym mitem dotyczącym kasztanów jest wiara, że są pokarmem dla przodków oraz że przyciągają dobrobyt i bogactwo. Według dawnych wierzeń, w czasie święta zmarłych należy ułożyć kasztany na stole i dzięki temu będą się nimi mogły pożywić dusze zmarłych. Inna teoria przodków podaje, że kasztany należy nosić w portfelu. Ma to pomóc w przyciągnięciu do siebie wielkiej fortuny.

Część osób wierzy, że kasztany odstraszają pająki. To akurat po części jest prawdą. Chodzi o zapach, jaki wydzielają - słabo wyczuwalny dla naszych nosów, ale drażniący dla insektów i pająków. Jednak, aby kasztany rzeczywiście mogły zniechęcić pajęczaki, muszą być świeże i przekrojone na pół. Dzięki temu ich zapach będzie dużo silniejszy.

Na pewno nieprawdziwą informacją jest, że kasztany należy trzymać pod poduszką, aby odstraszyć złą energię, nie pomagają również na bezsenność. Mitem jest także, że kasztany pochłaniają promieniowania elektromagnetycznego z telewizora.

Kasztany w misce
Kasztany w miscedigitalsun123RF/PICSEL

Kasztany - właściwości zdrowotne

Dzikie kasztanowce, które rosną w Polsce, wydzielają toksyny, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Nie zaleca się samodzielnego przygotowywania domowych mikstur, nalewek czy innych leczniczych preparatów z kasztanów. Co innego w przypadku kwiatów, pędów oraz kory kasztanowca. Są bezpieczniejsze dla zdrowia i mają udowodnione właściwości prozdrowotne. Jeśli chodzi o owoce, to na pewno silniejsze działanie lecznicze mają niedojrzałe kasztany, w łupinach. W nasionach kasztanowca obecne są cenne dla zdrowia związki. Chodzi między innymi o flawonoidy, saponiny, kumaryny, fenolokwasy oraz garbniki.

Kasztany mają bardzo szerokie stosowane w przemyśle farmaceutycznym. Zawierają escynę, która pomaga uszczelniać naczynia krwionośne oraz wykazuje działania przeciwzapalnieJest to składnik wielu skutecznych maści i żeli, które niwelują obrzęki nóg, uśmierzają ból, pomagają w leczeniu żylaków, a nawet zmniejszają cellulit. Kasztanowiec wykorzystany jest również w branży kosmetycznej. To składnik wielu szamponów oraz kremów.

Kasztany od dawna są wykorzystywane w medycynie ludowej. Chcąc jednak samodzielnie korzystać z dobrodziejstw drzewa i tworzyć np. lecznicze napary lub nalewki, najlepiej skupić się na kwiatach oraz liściach. Wyciągi z pędów i kory kasztanowca mają właściwości antyseptyczne. Stosowane doustnie mogą pozytywnie wpłynąć na wydzielanie żółci oraz soku żołądkowego. Napar z kwiatów kasztanowca często jest także stosowany na skórne odmrożenia, stłuczenia oraz oparzenia. To również naturalny środek rozkurczający, który przydaje się podczas bolesnych miesiączek, wymiotów lub biegunki.

Polskie kasztany
Polskie kasztanybzzup123RF/PICSEL

Zobacz także:

halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas