Najbardziej niedoceniany kosmetyk, z niezasłużoną złą sławą. Tonik to cichy bohater pielęgnacji
Wiele kobiet pomija ten krok w codziennej pielęgnacji. Nie wiedzą, co tracą. Jeden kosmetyk może odmienić skórę w mniej niż minutę, bo przetarcie twarzy zwilżonym wacikiem, lub nałożenie lekkiego płynu palcami, trwa moment, a pierwsze efekty są widoczne właściwie od razu. Wiele pań zraziło się do tych preparatów - kojarzą je tylko z niemiłym uczuciem ściągnięcia i wysuszoną skórą. Ale przez lata toniki do twarzy bardzo się zmieniły i dzisiaj są jednym z najbardziej niedocenianych kosmetyków.

"Tonik wysusza skórę" - to najpopularniejszy i absolutnie nieaktualny mit dotyczący tego preparatu. Przez lata toniki bazowały na składnikach, które mogły wysuszać, ale nowoczesne produkty bardzo się zmieniły. Drugie powszechne przekonanie głosi, że skoro mam płyn micelarny, to toniku już nie potrzebuję. I to też nie jest prawda. Ten pierwszy kosmetyk trzeba zmyć z twarzy po zastosowaniu, o czym niewiele pań pamięta. Ten drugi ma pozostać na skórze i przygotować ją do dalszej pielęgnacji. I chociaż wiele kobiet wierzy w trzeci mit, czyli "tonik nie działa, bo nie widzę różnicy", to wystarczy dobrać odpowiedni kosmetyk, aby zauważyć poprawę kondycji skóry już po pierwszym użyciu, chociaż na te naprawdę spektakularne efekty, jak to zwykle w pielęgnacji bywa, trzeba chwilę poczekać.
Najbardziej niedoceniany kosmetyk do twarzy. Po co jest tonik?
Tonik to preparat na bazie wody, który należy stosować po oczyszczeniu twarzy, a przed nałożeniem serum czy kremu (albo jednego i drugiego). Ma szalenie ważną funkcję - przywraca skórze naturalne pH, które zmienia się po myciu. Toniki starego typu, głównie przez alkohol w składzie, rzeczywiście, ściągały i wysuszały skórę, dlatego wiele pań pała do nich ogromną niechęcią.
Toniki nowej generacji mają jednak całkiem inny skład i inaczej działają. Dobre kosmetyki są delikatne, wielofunkcyjne, bogate w składniki nawilżające, kojące, działają przeciwzmarszczkowo i robią wiele innych wspaniałych rzeczy. Jeżeli eksperymentujesz z pielęgnacją i ciągle nie znalazłaś złotego środka, bardzo możliwe, że właśnie tonik jest tym brakującym elementem.
Cichy bohater pielęgnacji. Jak działa tonik?
Być może zastanawiasz się, po co tonik, skoro oczyszczasz twarz dobrym preparatem, a potem używasz odpowiedniego kremu. Ale tonik jest istotnym elementem, który musi pojawić się pomiędzy tymi dwoma - aby zneutralizować niepożądane działanie tego pierwszego i umożliwić temu drugiemu realną pielęgnację.
Jak działa tonik:
- Przywraca odpowiednie pH skóry po myciu - oczyszczanie, nawet delikatne, sprawia, że pH rośnie, przez co skóra jest bardziej narażona na działanie bakterii i utratę wody.
- Zwiększa skuteczność kolejnych kosmetyków - skóra lepiej wchłania serum i/lub krem.
- Jest kosmetykiem uzupełniającym - pomaga w walce z niedoskonałościami, podrażnieniami, zmarszczkami, może delikatnie złuszczać lub rozświetlać.
- Pomaga zatrzymać wodę w naskórku - nowoczesne toniki zawierą m.in. kwas hialuronowy, glicerynę, aloes czy betainę.
Jak dobrać tonik do swojej cery?
Chociaż każdy tonik ma podobne działanie, nie ma jednego uniwersalnego kosmetyku, dobrego dla każdego rodzaju skóry. Z tonikiem, tak jak z kremem - trzeba wiedzieć, który jest dla nas najlepszy.
- Cera sucha - pokocha toniki z kwasem hialuronowym, gliceryną, aloesem i pantenolem. Świetnie działają hydrolaty z róży damasceńskiej i kwiatu pomarańczy.
- Cera tłusta i mieszana - dobrze działa tonik z kwasami (np. PHA czy BHA), niacynamidem, cynkiem, hydrolatem z szałwi, zielonej herbaty lub oczaru wirginijskiego.
- Cera wrażliwa - tonik koniecznie bez alkoholu w składzie. Przyda się pantenol, woda różana, rumianek i beta-glukan.
- Cera trądzikowa - potrzebuje toniku z kwasem salicylowym, niacynamidem, kwasem azelainowym lub antybakteryjnymi hydrolatami, np. z drzewa herbacianego.
- Cera ze skłonnością do zmarszczek, cera dojrzała - w walce z oznakami starzenia przydają się toniki o lekkim działaniu złuszczającym, np. z kwasem glikolowym, migdałowym czy mlekowym. Tych kosmetyków nie używa się jednak codziennie, ale 2-3 razy w tygodniu. Pięknie wygładzają cerę i wyrównują jej koloryt.
Jak stosować tonik?
Nie ma chyba kosmetyku o prostszym zastosowaniu. Toniku używa się zaraz po oczyszczeniu twarzy, najlepiej nawet na lekko wilgotną skórę. Można go nakładać w najbardziej tradycyjny sposób - lekko przecierając twarz zwilżonym wacikiem, lub po prostu palcami - dzięki temu zużyjemy mniej produktu i możemy lekko wklepać go w skórę.
Ważne - serum i krem po toniku nakładaj od razu, nie czekaj aż preparat całkowicie się wchłonie. To pomaga zatrzymać wodę w naskórku.
Kosmetyku używaj rano i wieczorem. Możesz go stosować także w ciągu dnia, dla odświeżenia.
Pierwsze efekty widać od razu, bo skóra staje się przyjemnie miękka i nawilżona. Ale prawdziwa magia dzieje się po kilkunastu użyciach, gdy cera przyzwyczai się i zdąży "skorzystać" z dobroczynnych składników preparatu. Tonik zajmuje dosłownie sekundy w codziennej pielęgnacji, a dobre kosmetyki można kupić już za kilka czy kilkanaście złotych. Warto więc dopełnić swoją poranną i wieczorną rutynę, aby w końcu cieszyć się piękną skórą.