“Mój mąż nie nosi obrączki”. Czy jest się czym martwić?
Beata Maj
Kiedy pary stają na ślubnym kobiercu i przyrzekają sobie miłość oraz wierność, obrączki stają się symbolem zaangażowania i stałości ich uczucia. Zdarza się jednak – i to wcale nie rzadko - że po jakimś czasie mężczyźni rezygnują z noszenia obrączek. Jak na taki gest reagują kobiety? Czy czują dyskomfort, a może niepokój? A może nikomu już dziś nie przeszkadza to, że żonaci mężczyźni nie noszą obrączek?
Obrączka w wielu kulturach jest symbolem miłości, wierności małżeńskiej i zaangażowania w relację. W Polsce, a także innych krajach naszego regionu do obrączek przywiązuje się bardzo dużą wagę. Moment ich wymiany między panną młodą i panem młodym podczas ślubu wiąże się ze składaniem przysięgi wierności i uczciwości - w ten sposób ozdobny krążek staje się symbolem i upamiętnieniem słów, które związały dwoje ludzi.
Na którym palcu nosi się obrączkę w różnych krajach?
W naszym kraju obrączkę nosimy na serdecznym palcu prawej ręki. Tradycja ta została zapoczątkowana po powstaniu styczniowym, kiedy kobiety, chcąc upamiętnić swoich poległych w walce mężów, zakładały obrączki właśnie na prawą rękę. Na lewej ręce w Polsce obrączki noszą wdowy i wdowcy. Brak obrączki w tym kontekście sygnalizowałby rozwód lub problemy małżeńskie.
Na prawej dłoni obrączki noszą Niemcy, Norwegowie, Grecy czy Austriacy. Ale już mieszkańcy Irlandii czy Wielkiej Brytanii noszą je na lewej ręce. Jest jednak coś, co łączy wszystkich małżonków - w niemal wszystkich krajach obrączki nosi się na serdecznym palcu. Zwyczaj ten wywodzi się ze starożytnego przekonania o tym, że właśnie od palca serdecznego do serca biegnie “żyła miłości".
Dziś obrączki bywają nie tylko złote i srebrne. Do ich wyrobu wykorzystuje się także platynę, tytan czy pallad. Pary chętnie personalizują też ślubną biżuterię, wybierając wzory i decydując się na przeróżne grawery.
Dlaczego mężczyźni nie lubią nosić obrączek?
Z czasem część osób rezygnuje jednak z noszenia obrączek, a sądząc po liczbie wpisów na internetowych forach, w większości zdejmują obrączki mężczyźni. Co na to ich partnerki? Część kobiet nie ukrywa, że czuje się rozczarowana takim gestem. Poczytują go za sygnał, że partner chce ukryć fakt, iż jest w stałym związku. Czują się niedowartościowane i rozczarowane.
“Dla mnie to, że mężczyzna nie nosi obrączki, jest nienormalne. Byłoby mi przykro, gdyby mój facet tak robił" - przyznaje użytkowniczka serwisu Thread.
Ewa, której mąż o zdjęciu obrączki zdecydował zaledwie miesiąc po ślubie, też czuła rozczarowanie.
“To nie było miłe. Choć wytłumaczył, że stresuje go to, że może zahaczyć obrączką i uszkodzić ją albo zniszczyć, nie przekonał mnie. Wolałabym, żeby chwalił się faktem, że jest żonaty. Że jest moim mężem" - precyzuje.
Jednak nie wszystkie partnerki reagują tak gwałtownie. Wiele kobiet przyjmuje wyjaśnienia partnerów, którzy mówią, że nie lubią żadnych ozdób, nie noszą sygnetów, zegarków i łańcuszków, więc obrączka również im przeszkadza. Biżuterii nie nosi na przykład książę William, co swego czasu było powodem plotek. Uciął je rzecznik Pałacu, informując, że “nie tylko William nie nosi żadnej biżuterii. W przypadku jego ojca i dziadka, było podobnie. To wyłącznie prywatna preferencja księcia Williama".
Zdjęcie obrączki mężczyźni tłumaczą też faktem, że biżuteria jest problematyczna w ich pracy - istotnie, zdarza się, że przepisy BHP zabraniają noszenia na rękach jakichkolwiek ozdób.
Są też inne powody, dla których panowie zdejmują obrączki.
“Wiele osób nie nosi obrączki" - pisze jedna z internautek w wątku na Threads poświęconym ślubnej biżuterii. - “Jak ktoś nie nosił biżuterii na dłoniach, to jest to niewygodne. Dużo osób zmienia wagę i nie chcę się im poszerzać, zwężać. Wiele osób ma pracę, w której biżuteria przeszkadza, niszczy się lub może spowodować wypadek" - broni decyzji o zdjęciu obrączki.
Argument zmiany wagi pojawia się częściej.
“Ja też nie noszę, bo schudły mi palce, a nie chce mi się zmniejszać, bo to kosztowne" - pisze internautka.
Zdaniem wielu pań, noszenie obrączki przez męża nie jest żadną gwarancją wierności.
“Mój nie nosi. Dla mnie to całkiem normalne, nie widzę jakiegoś problemu. Jak kocha, to kocha, po prostu. Kawałek blachy na palcu nie sprawi, że będzie kochał bardziej."
Kobiety rezygnują z noszenia obrączek
Okazuje się, że więcej kobiet ma do noszenia obrączki luźne podejście. Co więcej - one same też rezygnują z noszenia ślubnej biżuterii.
“Oboje nie nosimy. To nie ma znaczenia. To tylko symbol" - pisze internautka na forum.
“Mój nie nosi, bo nie lubi. Ja w sumie też nie noszę, bo nie lubię. Tak, to jest normalne. Niektórym przeszkadzają obrączki i pierścionki."
Kolejny internauta dodaje, że powody, dla których partnerzy rezygnują z noszenia obrączek na palcach, mogą być inne:
"Mam zaburzenia integracji sensorycznej i nie noszę obrączki. Mam ją na łańcuszku. Przecież to nie problem."
Psycholodzy i terapeuci par, którzy od podszewki znają źródła konfliktów i pomagają wychodzić parom z kryzysów, sugerują, by przed podjęciem decyzji o trwałym zdjęciu obrączki, skonsultować ją z partnerką lub partnerem. Podanie przekonujących argumentów i zapytanie o opinię na pewno jest lepszym wyjściem, niż zdjęcia biżuterii z dnia na dzień i postawienie drugiej osoby przed faktem dokonanym. Osobom, które są wrażliwe i źle reagują na takie zmiany, eksperci doradzają, by postarały się zrozumieć potrzeby drugiej połówki. Bo to właśnie na zrozumieniu i słuchaniu zasadza się zdrowa relacja.