Jak prać firanki, by były śnieżnobiałe i nie wygniotły się w pralce?

Beata Maj

Beata Maj

W przedświątecznej krzątaninie nie zachęcamy do stawania na głowie i generalnych porządków przeprowadzanych od małych szufladek po piwnicę. Warto jednak zadbać o czystość i ładny zapach w mieszkaniu. Upranie firanek nie zabierze zbyt dużo czasu, a przyniesie szybki efekt. Pomieszczenie pojaśnieje, będzie ładnie pachnieć i przytulnie wyglądać.

Pranie firanek
Pranie firanek123RF/PICSEL

Wydawać by się mogło, że pranie firanek to banalna czynność. Wystarczy zdjąć firany, włożyć je do pralki i nastawić program. Może się jednak okazać, że po wyjęciu z pralki firanki wciąż nie będą śnieżnobiałe. Mało tego - pranie może je doszczętnie wymiąć, w efekcie zamiast pięknych firan w oknach zawiśnie niezbyt efektowna siatka. Jak zatem prać firanki, by były śnieżnobiałe i gładkie?

Przed praniem porządnie namocz firanki

Bez względu na materiał, z którego są uszyte, firany warto namoczyć, by już na tym etapie pozbyć się z nich kurzu, a jeśli mają plamy - pozwolić im odmoknąć. 

Mocno zakurzone firanki wkładamy do miski z letnią wodą. Moczymy przez kilka godzin, jeśli woda staje się bardzo brudna w krótkim czasie, zmieniamy ją. 

Jeśli firanki przesiąkły dymem papierosowym i są pożółknięte, moczymy je w wodzie z dodatkiem płynu do prania oraz sody oczyszczonej (50 dag sody na 10 litrów wody). Taka kąpiel w detergencie z dodatkiem sody świetnie zrobi też firankom z kuchni, które wciągają opary i tłuszcz.

Jeżeli firanki poszarzały, już na etapie moczenia możemy zadbać o ich rozjaśnienie. Dodajemy wówczas do wody sól kuchenną (50 dag soli (czyli całkiem sporo) na 10 litrów wody). 

Kremowych firanek nie moczymy w soli ani w sodzie. Jeśli zauważymy, że oryginalny odcień zbladł, możemy do wody, w której je namaczamy, dodać kilka łyżek naparu z czarnej herbaty.

Pranie firanek
Pranie firanek123RF/PICSEL

Pranie firanek w pralce

Po namoczeniu pora na pranie. Przed włożeniem firanek do pralki, warto zadbać o te, które mają rzadką strukturę, frędzle, koronki lub inne delikatne zdobienia. Żeby ich nie zniszczyć, wkładamy takie firany do toreb przeznaczonych do prania delikatnych tkanin. Bardziej odporne firanki składamy przed umieszczeniem w pralce. Dzięki temu unikniemy nadmiernego pogniecenia materiału.

Firanki można prać w specjalnym proszku do firan. Jeśli go nie mamy, do zwykłego detergentu możemy dodać małe opakowanie sody oczyszczonej i ocet (2 łyżki).

Żeby nie wygnieść zbytnio firanek, ustawiamy niską temperaturę prania - 30, maksymalnie 40 stopni. Nie wkładamy zbyt dużo do pralki, zostawiamy w bębnie dużo wolnego miejsca. 

W jakim programie prać firanki?

Namoczone firanki pierzemy w programie do tkanin delikatnych, z delikatnym wirowaniem. To krok, dzięki któremu zapobiegamy wygnieceniu tkaniny. Po takim delikatnym praniu nie musimy nawet prasować firanek, wystarczy, że po odcieknięciu nadmiaru wody, rozwiesimy je swobodnie.

Jak prasować firanki, by były sztywniejsze?

Jeżeli mimo starań firanki zmięły się podczas prania i po przeschnięciu nie prezentują się idealnie, prasujemy je w niskiej temperaturze (uwaga na syntetyczne tkaniny, które bardzo łatwo stopić zbyt gorącym żelazkiem).

Podczas prasowania firankę możemy spryskać wodą z dodatkiem soli, która usztywni firankę. 

Zobacz też:

halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas