Jak zorganizować święta i nie zwariować? Z naszym planerem znajdziesz czas na wszystko i oszczędzisz pieniądze
Beata Łajca
W kalendarzu jeszcze listopad, a my już o świętach? Tak! Bo właśnie teraz jest idealny moment na zaplanowanie Bożego Narodzenia tak, aby nie dać się ponieść świątecznej gorączce, nie zamęczyć się w kuchni i... nie zbankrutować. Nasz świąteczny planer sprawi, że w tym roku będziesz mieć więcej czasu i mniej zmartwień. Łap kalendarz i zapisuj.
Już teraz zacznij przygotowania do świąt. Później nam za to podziękujesz
Gdy dorastamy, magia świąt ustępuje świątecznej gorączce, a my (zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy gospodarzami wigilijnych spotkań) do ostatniej chwili biegamy po sklepach i stoimy w kuchni. A potem, zamiast cieszyć się wspólną kolacją i towarzystwem rodziny, padamy ze zmęczenia. Nie brakuje też nerwów, a przecież można inaczej. Wystarczy wszystko dobrze zaplanować i przygotowania zacząć właśnie teraz. Koniec listopada to idealny moment.
Przygotowania do świąt. To wszystko zrób jeszcze w listopadzie
1. Zacznij od rozpisania wszystkiego, co musisz zrobić, przygotować i ustalić przed świętami.
Na początku po prostu zapisz wszystko to, co przychodzi Ci do głowy. Nawet jeśli będzie to bardzo chaotyczna lista. Możesz do niej wracać co kilka dni i dopisywać to, co Ci się przypomni.
2. Ustal gdzie i z kim spędzasz Wigilię.
O tej porze większość z nas już wie, czy wyjedzie na święta, czy zostanie w domu. Nikt nie będzie więc zaskoczony, gdy zadzwonisz z takim pytaniem. Jeżeli to Ty organizujesz Wigilię, ustalenie listy gości już teraz, bardzo Ci ułatwi przygotowania. Będziesz wiedzieć, jakie porcje świątecznych potraw przygotować, aby nic się nie zmarnowało. Zyskasz też czas potrzebny na wybranie odpowiednich prezentów, a może razem z rodziną ustalicie, że w tym roku każdy kupuje tylko jeden podarunek?
3. Zaplanuj całe świąteczne menu.
Tak. Zrób to właśnie teraz. Wiele rzeczy potrzebnych do gotowania (np. mąkę, suszone grzyby, napoje, słodkie dodatki) możesz kupić już pod koniec listopada - unikniesz kolejek i drożyzny. A zanim wybierzesz się na zakupy, dokładnie przejrzyj swoją spiżarnię. Może się okazać, że masz wystarczająco dużo cynamonu, czy orzechów i unikniesz niepotrzebnych wydatków. Przy okazji sprawdź, w jakiej kondycji jest Twoja świąteczna zastawa. Nie brakuje żadnego naczynia?
4. Kup prezenty
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby już w listopadzie kupić wszystkie prezenty. Unikniesz kolejek, nerwów i drożyzny. Jeżeli prezenty wybierasz on-line, będziesz miała pewność, że wszystko przyjdzie na czas, a w razie jakiejś pomyłki, zdążysz jeszcze odesłać produkt lub wymienić go na nowy. Gdy biegamy po sklepach tuż przed świętami, w pośpiechu kupujemy byle co, nie zwracając uwagę na ceny. Oszczędź sobie tego w tym roku.
5. Przejrzyj dekoracje świąteczne
Każdy z nas ma w domu takie pudło, wypełnione po brzegi bombkami i łańcuchami. Zanim ruszysz w poszukiwaniu nowych, sprawdź dokładnie, co już masz. Może w tym roku nie potrzebujesz szóstego kompletu czerwonych ozdób? Uwaga - przejrzyj zawieszki i upewnij się, że masz ich wystarczającą ilość. Koniecznie sprawdź też, czy działają wszystkie światełka, które chcesz wykorzystać. Dzięki temu unikniesz niespodziewanych sytuacji przy ubieraniu choinki.
6. Zastanów się, w co się ubierzesz. Czy powinnaś kupić coś nowego?
Koniec listopada to też dobry moment, aby pomyśleć o świątecznych strojach. Jeżeli planujesz się ubrać w jakąś starą kreację, na pewno warto ją przed świętami odświeżyć. A gdy potrzebujesz wybrać się na zakupy, zrób to teraz. Nie czekaj na grudniowe kolejki. To samo tyczy się zakupów w sieci - warto mieć czas na ewentualne zwroty i wymiany.
7. Umów się do fryzjera i kosmetyczki
Święta to gorący czas także w salonach piękności. Jeżeli chcesz zdobyć wygodny termin u fryzjera i kosmetyczki, musisz go ustalić już teraz.
8. Przygotuj zakwas na barszcz czerwony
Wigilijny barszcz najlepiej smakuje z domowego zakwasu. Możesz go zrobić już teraz, a gdy po 7-10 dniach będzie gotowy, przelać do butelek i przechowywać w lodówce.
Planer przygotowań do świąt - pierwsze 2 tygodnie grudnia
W każdym polskim domu przed świętami dochodzi do prawdziwej walki o nieskazitelną czystość. Ten zwyczaj jest już tak mocno zakorzeniony, że nie zamierzamy nikogo przekonywać, aby z niego zrezygnować. Tym bardziej że gruntowne porządki raz na jakiś czas, to bardzo dobry pomysł. Ale te świąteczne warto zacząć dużo wcześniej.
1. Umyj okna, upierz firany i grubsze tekstylia (kapy, narzuty). Odsuń meble i posprzątaj za nimi, uporządkuj też to, co w środku.
To wszystko naprawdę można zrobić już na początku grudnia. Wtedy na wigilijny tydzień zostanie Ci tylko mycie podłóg i wycieranie kurzów.
2. Przygotuj śledzie
Te w oleju i w occie spokojnie możesz zrobić już w pierwszych dniach grudnia. Będą nawet smaczniejsze.
3. Zrób to, co da się zamrozić: uszka, pierogi, bigos.
Wiadomo, że świeże smakuje najlepiej, ale przed Wigilią będziesz miała pełne ręce roboty. Warto w tym roku podejść do gotowania ze sprytem, tym bardziej, że uszka i tak podajesz w barszczu, a pierogi z kapustą i grzybami - odsmażasz na patelni. Bigos to także świetne danie do mrożenia, a przygotowując go wcześniej, będziesz mogła spokojnie i długo go dusić, aż nabierze bogatego smaku.
Przygotowania na świąt na finiszu - trzeci tydzień grudnia
1. Upiecz pierniczki
Jeżeli macie w domu tradycję przygotowywania dekorowanych świątecznych pierniczków, koniecznie zróbcie je tuż po połowie grudnia. Wprowadzi to Was w wyjątkowy świąteczny nastrój, a później oszczędzi Wam czasu. Poza tym ciastka będą miały czas, żeby zmięknąć. Wystarczy je zamknąć w szczelnym opakowaniu, ewentualnie dodać skórkę jabłka.
2. Zapakuj prezenty
Dokładnie tak - już w trzecim tygodniu grudnia. Nie czekaj z tym do wieczoru poprzedzającego Wigilię. Zwłaszcza gdy lubisz zadbać o detale. Oczywiście musisz je wtedy dobrze schować, zwłaszcza te, przeznaczone dla najmłodszych.
3. Udekoruj dom
Kolorowe światełka pojawiają się w domach i mieszkaniach nawet wcześniej. Ale jeśli nie lubisz przyspieszać tego etapu, udekoruj mieszkanie właśnie tydzień przed świętami. Pozwoli to znowu wejść w odpowiedni klimat, umili długie wieczory i po raz kolejny - zaoszczędzi czasu, nerwów i niespodziewanych sytuacji tuż przed świętami. Z premedytacją mówimy tutaj o dekoracjach, a nie ubieraniu choinki.
Wielki finał - ostatnie dni przed i sama Wigilia. Gotowanie i ubieranie choinki
1. Dokończ gotowanie, rozmroź uszka i pierogi
Jeżeli przygotujesz święta według tego harmonogramu, na ostatnie dni pozostanie Ci naprawdę niewiele pracy. Na dwa dni przed Wigilią możesz upiec mięsa, zrobić sałatkę jarzynową, ugotować czerwony barszcz i kapuśniak (jeżeli w Twoim domu podaje się go w święta). Jeden dzień przed będzie idealny na ciasta i desery. Dzięki temu w samą Wigilię pozostanie Ci tylko rozmrozić to, co wcześniej zamrożone, podgrzać zupy i bigos, usmażyć pierogi i oczywiście - karpia.
2. Pozwól rodzinie ubrać choinkę
Ubieranie choinki specjalnie zostawiliśmy na koniec, chociaż wiemy, że mało kto hołduje jeszcze staropolskiemu zwyczajowi i ubiera ją w samą Wigilię. Ale zachęcamy do tego, żeby w tym roku zrobić inaczej. I to nie tylko ze względu na tradycję. Wigilijna kolacja odbywa się wieczorem, a większość dnia gospodyni spędza w kuchni. Ubieranie choinki to dobry sposób na zajęcie w tym czasie dzieci i reszty rodziny, która nie uczestniczy w gotowaniu. Pamiętajmy też, że choinka nie musi być "idealna" - najważniejsze, aby była ubierana w radosnej atmosferze.
To też dobry moment, aby przypomnieć sobie, co jest najważniejsze w święta. Nie nieskazitelnie czyste podłogi i stół uginający się pod ciężarem jedzenia. Liczy się czas spędzony razem z ludźmi, których nie widujemy na co dzień, albo z tymi, których mamy obok każdego dnia, a dla których tak bardzo brakuje nam czasu.
Dajmy więc sobie trochę luzu i skupmy się na byciu razem. Gdy zaplanujemy święta wcześniej, część ważnych spraw załatwimy w listopadzie i na początku grudnia, będziemy mieć więcej czasu na prawdziwe świętowanie.
Zobacz też: