Granit, marmur i piaskowiec. Ekspert radzi, jak czyścić kamień na nagrobkach
Beata Maj
Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, więc zgodnie z tradycją odwiedzamy miejsca spoczynku naszych bliskich. Najbliższe dni będą pracowite, jeśli chodzi o sprzątanie grobów i cmentarzy. W "halo tu polsat" zasięgnęliśmy rady eksperta, który podpowiedział, jak czyścić nagrobki wykonane z różnych kamieni.
W piątkowym wydaniu "halo tu polsat" Ania Rubaj rozmawiała z Filipem Szczepańskim, właścicielem zakładu kamieniarskiego w Ząbkach. Rozmowa dotyczyła pielęgnacji różnych rodzajów kamienia, z którego zrobione są nagrobki.
Jak czyścić różne kamienie, z których zrobione są nagrobki? Marmur, granit i piaskowiec mają różne potrzeby
Wszystko zależy od stopnia zabrudzenia i rodzaju materiału, z jakiego jest nagrobek. Różne płyty nagrobne wymagają zatem różnego podejścia. Nasz gość zaczął od najprostszego w utrzymaniu granitu.
"Granit - nasz polski granit z kopalni, najzwyklejszy i najprostszy, do jego czyszczenia wystarczy płyn do naczyń lub do szyb, ściereczka" - wyliczał.
Następnie przyszła pora na zdecydowanie bardziej wymagający kamień z włoskich kamieniołomów.
"To marmur karraryjski, włoski, wymaga bardziej szczególnego podejścia. Nie możemy go czyścić szorstkimi gąbkami czy miotłami, bo łatwo go zarysować" - powiedział nasz gość.
Do mycia marmuru najlepsza jest ściereczka z mikrofibry i ciepła woda, ewentualnie z niewielkim dodatkiem odpowiedniego środka czyszczącego o neutralnym pH. Na rynku są dostępne specjalne preparaty, które nie uszkodzą delikatnego kamienia.
Gość Ani Rubaj opowiedział też o pielęgnacji piaskowca.
"Piaskowiec z naszych polskich kopalni jest podatny na wilgoć i warunki atmosferyczne. Z biegiem lat potrafi zzielenieć, przechodzi nawet w czerń, wymaga specjalistycznego dbania. Niekiedy koszty czyszczenia przewyższają często koszt nowego nagrobka" - podkreślił.
Ekspert dodał, że naszych warunkach najbardziej praktyczny do wykonania nagrobka jest jasny granit.
"Najbardziej praktyczny jest granit, a jeśli ktoś nie ma czasu, by regularnie dbać o nagrobek - jasny granit - mniej widać na nim brud i nie trzeba tak często go czyścić" - wyjaśnił.
Na koniec zajmujący się na co dzień obróbką kamienia gość "halo tu polsat" poradził, co zrobić, jeśli nagrobek zabrudzi się parafiną lub woskiem.
Jak usunąć wosk lub parafinę z płyty nagrobnej?
"Staramy się go zdrapać patyczkami, możemy też użyć zwykłego nożyka tapeciaka, ale ze skosa [nie ustawiamy go pionowo w stosunku do kamienia, bo wtedy możemy zniszczyć nagrobek - przyp. red.] i staramy się go delikatnie usunąć. Można spróbować z rozpuszczalnikiem. Jeśli zostanie plama, trzeba zasięgnąć porady kamieniarza" - podsumował Szczepański.
Zobacz też: