Jak płacić niższe rachunki za prąd? Dominik Strzelec pokazuje sprawdzone patenty
Beata Maj
Rosnące ceny energii uderzają nas po kieszeniach. Są jednak sposoby, by zmniejszyć zużycie prądu w domu, a tym samym płacić mniej. O inteligentnych sposobach oszczędzania opowiadał w studio "halo tu polsat" Dominik Strzelec.
Jak płacić mniej za prąd? W "halo tu polsat" ekspert podał konkretne tipy
Jak mówi ekspert "halo tu polsat", by płacić mniej, musimy przestawić swoje myślenie. Dobrze jest przyjrzeć się nawykom, jakie mamy zarówno my, jak i wszyscy domownicy oraz - jeśli zauważymy, że są złe - zacząć je zmieniać.
Pierwszą podstawową zasadą jest włączanie światła tylko w tych pomieszczeniach, z których korzystamy w danym momencie.
"Światło włączamy tam, gdzie jesteśmy - to najprostszy z patentów" - mówi Dominik. "Popracujmy na nawykach. Ale jeśli zdarzy nam się zapomnieć, wspomagamy się technologią, czyli na przykład czujnikami ruchu" - podpowiada.
Jeśli więc zdarza się nam często wstawać w nocy, ekspert doradza zamontowanie czujnika, który włączy dyskretne światło. Warto też przejrzeć żarówki, których używamy. Zdaniem Strzelca warto zainwestować w te nowej generacji.
"Żarówki starej generacji, które wymagają dużo prądu, gdy się rozświetlają, sprawiają, że licznik po prostu nam wariuje. Przejdźmy na LED, na neon - czyli na żarówki niskoprądowe" - mówi ekspert.
Krzysztof Ibisz dopytywał, czy inwestycja w drogie żarówki jest opłacalna. Dominik Strzelec zapewnił, że tak.
"Na samych żarówkach możemy zaoszczędzić do 50 procent energii" - podkreślił.
Co to jest inteligentne gniazdko?
W rozmowie z Pauliną Sykut-Jeżyną i Krzysztofem Ibiszem nasz gość pokazał też kilka gadżetów pozwalających na inteligentne zarządzanie poborem prądu w domu. Wśród nich są na przykład urządzenia, dzięki którym po wyjściu z pomieszczenia i podczas zamykania drzwi gaśnie światło. Innym tego typu udogodnieniem, dzięki któremu zaoszczędzimy na rachunkach, jest inteligentne gniazdko, które możemy programować. Dzięki temu prąd pobierany jest wyłącznie w momencie używania sprzętu, a nie także w trybie "stand by", jak ma to miejsce w przypadku normalnych gniazdek.
Przy okazji Strzelec przypomniał zasadę wyłączania urządzeń (na przykład ładowarek) z gniazdek i listew. Ekspert zaznaczył też, by podczas kupowania sprzętu RTV i AGD zwracać uwagę na klasę energetyczną.
"Najwyższa klasa energetyczna - najwyższa, jaka jest możliwa - takie urządzenia kupujmy. Ja wiem, że dziś w portfelu będzie boleć, ale z czasem zaoszczędzę" - podsumował ekspert.
Dominik dodał, że warto pamiętać o ekonomicznym używaniu sprzętu - na przykład nieotwieraniu piekarnika podczas pieczenia, dostosowaniu ilości wkładu do pralki, stosowaniu odpowiednich programów, czy w końcu napełnianiu czajnika tylko taką ilością wody, jaka jest nam potrzebna. Strzelec podkreślił, że czajnik elektryczny jest prawdziwym "prądożercą":
"Czajnik elektryczny to najbardziej prądożercze urządzenie w naszym codziennym życiu. Grzałka pobiera sporo prądu, więc jeżeli jesteśmy sami, nie lejmy półtora litra wody" - zwrócił uwagę nasz ekspert.