Zabezpiecz i wyczyść meble ogrodowe. To najlepiej działa na wiklinę
Karolina Szydłak
Przyszła jesień ale pogoda w wielu rejonach Polski nadal rozpieszcza dużą ilością słońca. Jest to idealny czas, aby uporządkować balkony i tarasy. Przy okazji warto odpowiednio zabezpieczyć meble oraz akcesoria z wikliny. Podpowiadamy, jak bezpiecznie i szybko można się z tym uporać.
Różnica między meblami z wikliny a ratanowymi
Wiele osób uważa, że meble z wikliny oraz rattanu to jedno i to samo. Są to jednak dwa różne surowce. Wiklina to najmłodsze pędy różnych gatunków wierzb o krzewiastym pokroju. Z wikliny wytwarza się często meble oraz różne dekoracje i koszyki. Jest to materiał dosyć wytrzymały oraz tani.
Z kolei rattan to pnącza palm rotangowych, które porastają tereny południowo-wschodniej Azji. Jest to materiał polecany osobom, którym zależy na dużej wytrzymałości mebli. Rattan jest trwalszy niż wiklina, ale ma wyższą cenę. Jeśli nie zostanie dobrze zabezpieczony, to niestety dość szybko blaknie pod wpływem działania promieni słonecznych.
Zarówno meble wiklinowe, jak i ratanowe zdobią w Polsce wiele tarasów oraz balkonów. Coraz częściej są to nowoczesne i designerskie projekty, które dobrze wyglądają zarówno na zewnątrz, jak i w domu.
Jak należy pielęgnować oraz zabezpieczyć meble ratanowe
Przy odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczeniach meble wiklinowe mogą służyć wiele lat. Na pewno ogromny wpływ na niszczenie wikliny mają warunki atmosferyczne. Jest to materiał, który często odbarwia się pod wpływem wilgoci. Może również dochodzić do namnażania się pleśni oraz grzybów. Wiklina ma to do siebie, że lubi się odkształcać, a nawet kruszyć. Dlatego tak ważna jest odpowiednia konserwacja tego typu mebli.
W celu pielęgnacji należy regularnie przecierać meble wilgotną szmatką. Jeśli wiklina jest bardzo zabrudzona, to warto przygotować domowy płyn czyszczący. Wystarczy zmieszać w misce litr wody z jedną łyżką octu. Dzięki takiej miksturze łatwiej można usunąć z mebli zaschnięty brud. Podczas czyszczenia należy pamiętać, aby nie dodawać mydła oraz dużej ilości wody. Inaczej wiklina może zmatowieć, a nawet ściemnieć. Oprócz lekko wilgotnej szmatki meble można czyścić również za pomocą szczotki ryżowej. Pamiętaj, aby zaraz po przetarciu wikliny odpowiednio ją ustawić, aby mogła szybko wyschnąć na wietrze.
W celu zabezpieczenia wikliny przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych należy pomalować ją bezbarwnym lakierem lub specjalną farbą. Można dostać te produkty w większości sklepów z asortymentem ogrodniczo-budowlanym. Jeśli meble lub inne akcesoria z wikliny straciły blask i kolor, to warto spróbować odświeżyć je za pomocą przetarcia ich szmatką nasączoną oliwą z oliwek lub olejem lnianym. Dla lepszego efektu wizualnego można dodatkowo przed każdym sezonem spryskać plecionkę specjalną farmą w sprayu. Jest to szybkie i bardzo proste rozwiązanie
Przed zimą pamiętaj, aby meble wiklinowe schować do suchego miejsca. Najlepiej do piwnicy lub garażu. Jeśli muszą zostać na zewnątrz, to koniecznie zabezpiecz je odpowiednim przykryciem, które nie będzie przemakało.
Zobacz także: