Twoje włosy szybko to docenią. Pamiętaj każdego dnia

Beata Maj

Beata Maj

​Lipiec i sierpień rozpieszczały nas w tym roku. Nie trzeba było nawet lecieć do Hiszpanii czy Grecji, by cieszyć się słońcem. Wielu z nas przywiozło piękną pamiątkę z urlopu - ładną i zdrową opaleniznę. Gorzej może wyglądać sytuacja z naszymi włosami - o ile nie zapominamy już raczej o smarowaniu skóry kosmetykami z filtrem, włosy zostawiamy często słońcu i wodzie na pożarcie. W efekcie we wrześniu stajemy przed lustrem z sianem na głowie. Jak zająć się włosami po letnim urlopie?

Kondycja włosów po urlopie.
Kondycja włosów po urlopie.LuidmilaKotPixabay.com

Olejki i kremy do opalania, jak i te stosowane po opalaniu na stałe zagościł w naszych kosmetyczkach. Chronimy skórę przed silnym promieniowaniem UV, pamiętając, że poparzenia słoneczne podnoszą ryzyko zachorowania na czerniaka. Jeśli jednak chodzi o włosy, wielu z nas traktuje je podczas wakacji po macoszemu.

W efekcie po powrocie z urlopu włosy są przesuszone, mocno się puszą. Stają się matowe i nie chcą się układać. Warto zająć się kosmykami, by znów były błyszczące, pełne życia i koloru.

Zniszczone włosy po lecie - jak o nie zadbać?

Na początek warto umówić się na wizytę u fryzjera. Nawet jeśli masz długie włosy i bardzo zależy Ci na tym, by szybko rosły, zdejmij z nich ciężar zniszczonych końcówek. Odświeżenie fryzury dobrze zrobi Twojej czuprynie - suche końcówki niepotrzebnie ją szpecą. Jeśli nosisz fryzurę z krótszych włosów, po powrocie z urlopu też zafunduj im podcięcie. Pamiętaj, by nie przesuszać w tym czasie włosów gorącym powietrzem z suszarki, jeśli możesz, zrezygnuj na czas regeneracji włosów z prostownicy, lokówki czy elektrycznych wałków. To pierwszy krok.

Teraz pora na pielęgnację skóry głowy

Skórze głowy dobrze zrobi peeling, który oczyści ją i usunie warstwę łuszczącego się naskórka. Warto dodać, że regularnie stosowany peeling nie tylko regeneruje skórę głowy, ale też zapobiega pojawieniu się łupieżu, swędzenia skóry głowy i przetłuszczania się włosów. Peeling skóry głowy wykonujemy średnio raz na dwa tygodnie. Zabieg ten przygotuje skórę do przyjęcia odżywczych składników produktów do pielęgnacji.

Dobierając szampon, wyszukaj taki, który ma działanie regenerujące i odżywcze. Podczas mycia porządnie masuj skórę głowy, a szampon spłukuj bardzo dokładnie.

Włosy po lecie - olejowanie

Regenerując zniszczone włosy po lecie możemy skorzystać z różnych preparatów i zabiegów. Twojej czuprynie dobrze zrobi olejowanie. Oleje roślinne używane do zabiegu zawierają witaminy, fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe. Wszystkie te substancje wnikają w głąb włosa oraz cebulek. Olejowanie pomaga uzupełnić ubytki w łuskach włosowych, wzmacnia cebulki, a także pomaga regulować wydzielanie sebum.

Jeśli będziesz regularnie wcierać oleje w swoje włosy, te odpłacą się pięknym połyskiem i dobrą kondycją. Olejowane włosy mniej się plączą i mniej wypadają, za to szybciej rosną, łatwiej się rozczesują. Olejowanie jest pomocne przy walce z łupieżem, nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, pomaga też redukować stany zapalne i podrażnienia skóry głowy.

Dobierając olej do olejowania, dostosuj go do rodzaju Twoich włosów. I tak:

  • Włosy niskoporowate polubią się z olejami o małych cząsteczkach - kokosowym, masłem shea, olejem babassu
  • Dla włosów średnioporowatych idealne będą olej ze słodkich migdałów, olej makadamia oraz olej arganowy.
  • Włosy wysokoporowate polubią się z olejami słabo wnikającymi - olejem w wiesiołka, lnianym czy z pestek winogron.

Wśród olejów, które śmiało można polecić do olejowania włosów zniszczonych po lecie, są także olejek z pestek malin (ma duży filtr 28-50 SPF), ochrania kolor, nawilża, zapobiega działaniu wolnych rodników; olejek z nasion marchwi, który łagodzi podrażnienia, a także regeneruje zniszczone włosy; olej z kiełków pszenicy, który wygładza i nawilża włosy oraz chroni je przed słońcem, a także olej kokosowy - on także zawiera filtr UV, ponadto zapobiega podrażnieniom i nawilża.

W drogeriach i aptekach możecie też kupić olejki zamknięte w kapsułkach.

Balsamy, odżywki i maski do włosów zniszczonych po lecie

W codziennej pielęgnacji oprócz dobrego szamponu, który nawilży i odżywi skórę głowy i włosy, pamiętajmy o balsamach do włosów, odżywkach i maskach. Szczególnie te ostatnie przyjdą z pomocą przesuszonym i zniszczonym przez słońce, wodę morską i tę z basenu, włosom.

Warto zaopatrzyć się w maskę na bazie olejów. W składach masek szukajcie oleju arganowego, masała shea, protein, jedwabiu, oleju z orzechów babassu, oleju jojoba czy oleju konopnego.

Możecie też spróbować maseczek domowych, na przykład jajecznej - z żółka, miodu oraz oliwy z oliwek, z oleju kokosowego połączonego z białkiem jajka albo maseczki z siemienia lnianego. Włosy odwdzięczą się blaskiem, miękkością i sprężystością.

Zniszczone włosy - jak zadbać o nie od środka?

Kondycję włosów pomoże nam też poprawić odpowiednia dieta. Komponując codzienne posiłki pamiętajmy o produktach zawierających żelazo, miedź i cynk. Będą to na przykład rośliny strączkowe, kakao, szpinak, wątróbka, ryby, owoce morza, pieczywo z pełnego ziarna.

Wzbogaćmy dietę o krzem, w który obfituje kasza jaglana. Pijmy napar z pokrzywy i skrzypu polnego. Pamiętajmy o produktach zawierających witaminy A, C i E oraz biotynę. Nie żałujmy sobie warzyw, pamiętajmy o owocach. Zarówno włosy jak i skóra podziękuję nam pięknym blaskiem, jeśli będziemy odpowiednio nawadniać nasz organizm, pijąc co najmniej dwa litry wody dziennie.

halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas