Mity o szczotkach do włosów. W "halo tu polsat" rozwiewa je trycholożka, Magdalena Szymczak-Kępka
Zdrowe, mocne i lśniące włosy to nie tylko odpowiedni szampon i odżywka. Na kondycję pasm wpływają również zabiegi, nawet te podstawowe, jak czesanie. O tym, jakich szczotek używać, by włosy były lśniące i nie łamały się, opowiadała dziś w studio ekspertka, Magdalena Szymczak-Kępka.

Jaka szczotka jest najlepsza do włosów? Trycholożka radzi, by uważać na szczotki z naturalnego włosia
Magdalena Szymczak-Kępka, trycholog, rozwiała dziś wszelkie wątpliwości związane z wyborem dobrej szczotki, która nie tylko rozczesze pasma, ale i zadba o kondycję włosów. W pierwszej kolejności nasza gościni wzięła na tapet szczotki z naturalnym włosiem, które powszechnie są uznawane za bardzo dobre. Tymczasem, jej zdaniem, szczotki z naturalnego włosia nie są najlepszym wyborem, szczególnie, gdy w ich składzie są nylonowe włókna. Okazuje się, że dostępne w sklepach szczotki dość często mają taki właśnie dodatek.
Na dowód swych słów Magdalena Szymczak-Kępka pokazała szczotkę z naturalnym włosiem za pomocą kamery trychologicznej. Oczom widzów ukazało się zarówno naturalne, jak i nylonowe włosy. Zdaniem ekspertki, takie szczotki nie są najlepsze dla kondycji włosów.
Zobacz też: Kasia Cichopek zdradza swe domowe sposoby na piękne włosy. Wystarczy to, co masz w kuchni
"Ten obraz nas bardzo zaskakuje, ale w szczotce z naturalnego włosia w większości przypadków mamy bardzo dużo nylonowego włókna i widzicie, jakie to są ostre zakończenia? Co więcej, nawet naturalne włosie z dzika, ono też ulega rozdwajaniu jak nasze włosy" - mówiła trycholożka. "Nam się to kojarzy z dobrym rozczesywaniem, ale to jest mniej bezpieczne rozczesywanie, to są bardzo ostre zakończenia, które zahaczają nasze łuski włosa. O ile mamy domkniętą łuskę, gładkie włosy, ale przy włosach kręconych, lokach - niekoniecznie. Z czasem tworzą się mikrouszkodzenia. Po jednym złym czesaniu nic się może nie wydarzy, ale szczotki do stylizacji, fryzjerskie, one też mają dużo nylonowego włókna i często modelki mówią "kruszą mi się włosy". Najbardziej bezpieczne są szczotki mające obłe zakończenia, np. plastikowe lub typu >>kulka<<" - stwierdziła ekspertka.
"Ja polecam szczotkę, która ma obłe zakończenia, typu >>kuleczka<<. Ta szczotka wchodzi między nasze włosy i jest absolutnie bezpieczna - zapewniła ekspertka. Dodała, że ważnym atutem takej szczotki jest łatwość utrzymania jej w czystości, podkreśliła też, że w przypadku, gdy szczotka się zużyje i straci kuleczki, które pokrywają ostre końcówki, należy ją wymienić.
Jak czyścić szczotkę do włosów?
Magdalena Szymczak-Kępka zwróciła też uwagę na konieczność regularnego mycia szczotki, która zbiera kurz, brud, resztki skóry.
"Po każdym czesaniu szczotkę dokładnie oczyszczamy z włosów, ale raz w tygodniu bierzemy mydło, myjemy szczotkę i spłukujemy pod bieżącą wodą. Osoby z problemami łupieżowymi, różnymi dermatozami - pod kątem skóry głowy ma to duże znaczenie" - podkreśliła trycholożka.
Maciej Kurzajewski był ciekaw, czy zamiast szczotki można używać zwykłego grzebienia.
"Klasyczny grzebień z szeroko rozstawionymi zębami jest pomocny, gdy rozczesujemy włosy na mokro. Osoby z kręconymi włosami rozczesują właśnie włosy na mokro" - mówiła ekspertka. Dodała jednak, że porządne wyczesanie włosów zapewnić może jedynie dobra szczotka.
Na czym polega tak zwane "zdrowe czesanie"
Nasza gościni opowiedziała też, jak prawidłowo czesać włosy. Zawsze zaczynamy od końcówek włosów, przytrzymując ręką włosy od środka albo nasady, dzięki czemu nie ciągniemy włosów. Po usunięciu splątań włosów przenosimy szczotkę o kilka centymetrów do góry, powtarzając czynność czesania. I tak przechodzimy aż do nasady włosów. Zawsze pilnujemy ruchów szczotki zgodnych z naturalnym kierunkiem ułożenia się łusek włosa.
"Można włosy spryskać mgiełką - nie oleistą, ale wodną i dzięki temu unikniemy elektryzowania włosów" - doradziła ekspertka. - "Nie czeszemy włosów od góry, w ten sposób możemy wyrywać włosy" - podkreśliła.
Można włosy spryskać mgiełką - nie oleistą, ale wodną i dzięki temu unikamy elektryzowania włosów,. Rozczesujemy od końcówek, przechodzimy wyżej, nie ma ciągnięcia, włos jest rozczesany.
Zobacz też: