Kolorowe uliczki i ciekawa kultura. Na egzotyczny urlop jesienią wybierz Maroko
Karolina Szydłak
Maroko to kraj pełen niepowtarzalnych kontrastów. Czy spełni jednak nasze oczekiwania, warto przekonać się samemu, lot z Polski trwa bowiem około 5 godzin. To miejsce pełne pięknych zabytków, niepowtarzalnego klimatu, obłędnych widoków oraz pysznego jedzenia. Stanowi tym samym idealny kierunek na listopadowe wakacje. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Maroku oraz czego tam spróbować.
Maroko - egzotyczny kraj, który zachwyca. Co warto zobaczyć?
Maroko to doskonałe miejsce na urlop pełen wrażeń. Można wybrać się tu na kilkudniowe pustynne safari, zaliczyć przejażdżkę wielbłądem, a także... przelecieć się o świcie balonem. To także kraj pełen pięknych zabytków, ciekawej kultury i pysznego jedzenia, z bogatą ofertę noclegową oraz restauracyjną. Nie sposób się tu nudzić - będzie więc to idealna propozycja dla par, singli, a także rodzin z dziećmi.
Chociaż stolicą Maroka jest Rabat, największym miastem tego kraju jest położona na zachodzie Casablanca. Miasto to oferuje niezliczoną ilość atrakcji, w tym chociażby meczet Hasana II, La Corniche czy inspirowaną kultowym filmem kawiarnię Rick's Café. Obowiązkowe jest również zwiedzenie wspaniałego Marrakeszu, który ze względu na glinianą zabudowę jest zwany "czerwonym miastem". To przede wszystkim labirynt gwarnych, kolorowych uliczek pełnych egzotycznych zapachów, smaków, kolorów i dźwięków.
Uwagę powinno przyciągnąć także słynne miasto Meknes. Znajdująca się tam medyna, czyli stara dzielnica miasta oraz pozostałości po królewskim pałacu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie wolno zapomnieć też o Fezie, który był kiedyś stolicą kraju. Znajduje się tam założony w IX wieku, najstarszy na świecie uniwersytet, Al-Karaouine oraz grobowiec sułtana Idrisa II. To bardzo klimatyczne miasto z wyjątkowo kolorowymi zakątkami.
Grzechem byłoby i pominięcie miejscowości Szafszawan, nie bez przyczyny zwanej "niebieskim miastem". Wyjątkowa medyna, na którą składają się między innymi budynki pomalowane błękitną farbą to istny raj dla turystów, których oręże stanowi aparat fotograficzny.
Maroko to także piękne plaże i krystalicznie czysta woda. Północna część kraju leży nad Morzem Śródziemnym, natomiast zachodnia - nad Oceanem Atlantyckim.
Jesienny urlop w Maroku - garść przydatnych informacji
Jesień to idealny czas na wycieczkę do Maroka, głównie ze względu na temperatury. W listopadzie wynoszą zazwyczaj około 21 stopni. Czasami jednak marokańska pogoda potrafi zaskoczyć i w tym okresie jest znacznie cieplej. W niektórych rejonach możliwe jest nawet plażowanie.
Bezpośredni lot do Maroka z Polski trwa około 4,5 godziny, a najpopularniejsze kurorty turystyczne to Agadir i Saidia. Walutą w Maroku jest dirham marokański, a jeden to około 41 groszy. Język urzędowy to arabki, jednak w większości miejsc turystycznych można swobodnie porozumieć się w języku francuskim i angielskim.
Idealnie jednak być nie może, stąd i ważne ostrzeżenie – w Maroku należy szczególnie uważać na kieszonkowców, którzy grasują zwłaszcza na lokalnych targach. Wszelkie dokumenty powinno się trzymać przy sobie w bezpiecznym miejscu lub ukryć je w hotelu. Nie polecamy wybierać się na zakupy z dużą ilością gotówki. To bardzo gościnny i piękny kraj, ale czyhają w nim pewne niebezpieczeństwa, które mogą bardzo popsuć urlop.
Co warto przywieźć z Maroka? To kraj pełen pięknych wyrobów ceramicznych
Maroko to kraj, z którego warto przywieść wiele pamiątek. Robiąc jednak zakupy na lokalnych targach i bazarach, należy pamiętać, że częścią kultury tego kraju jest targowanie się. W dobrym tonie jest więc próba zbicia ceny - czasem nawet i o połowę. Oszczędzimy, ale i popracujemy nieco nad naszymi technikami negocjacyjnymi.
Jedną z najpiękniejszych pamiątek z Maroka jest ceramika. Miejscowa ludność od dawien dawna zajmuje się tam produkcją ręcznie zdobionych talerzy, misek i kubków. Wyroby są niepowtarzalne i niezwykle trwałe.
Wielu turystów zaopatruje się w tym kraju także w olejek arganowy. To jeden z najlepszych suwenirów z Maroka, ponieważ pozyskuje się go z ziaren tamtejszych drzew. Warto wspomnieć, że w tamtych rejonach olejek często jest produkowany ręcznie, dlatego może mieć wysoką cenę. Nie można zapomnieć także o przyprawach. Na każdym lokalnym bazarze znajduje się wiele stoisk z nimi – obłędnie pachną i wyjątkowo dobrze smakują.
Marokańczycy słyną też z produkcji kolorowych i tradycyjnych kapci. Można je kupić w wielu sklepach oraz na lokalnych targach. To specyficzne obuwie, które często ma uroczy pomponik, cekiny i wymyślne wzory. Będzie to doskonała pamiątka dla rodziny lub znajomych.