Jemioła ma moc i nie chodzi tylko o całowanie. Jak zrobić z niej piękne dekoracje?

Beata Łajca

Beata Łajca

Kto pod nią stanie, musi się pocałować, inaczej grozi mu samotność i to na zawsze! Jemioła ma wielką moc i to nie tylko tę z pogranicza magii i legend, bo jej właściwości potrafią wspierać zdrowie. W "halo tu polsat" Katarzyna Joda nie tylko opowiedziała o samej jemiole, ale pokazała też, jak w prosty sposób stworzyć z niej piękne świąteczne dekoracje.

Kasia Joda w "halo tu polsat"
Kasia Joda w "halo tu polsat"GałązkaAKPA

Jemioła to stały element świąt Bożego Narodzenia. Wieszamy ją nad wigilijnym stołem, w drzwiach lub wszędzie tam, gdzie możemy na kogoś wpaść i upomnieć się o pocałunek - pod groźbą wiecznej samotności. O jej świątecznej symbolice pamiętamy wszyscy, ale mało kto wie, że oprócz tej "całuśnej" ma także inną moc - potrafi leczyć. W "halo tu polsat" Kasia Joda pokazała jak zrobić piękne i proste dekoracje z pomocą jemioły oraz opowiedziała o cudownych właściwościach tej rośliny.

Pod jemiołą całowali się już w XVIII wieku. Ale w jej magiczne moce wierzono dużo wcześniej

W magię jemioły wierzyli już pradawni mieszkańcy Europy, krajów skandynawskich zwłaszcza. Celtowie, a także ludy germańskie, byli przekonani, że jemioła jest rośliną magiczną, która chroni przed złymi duchami i przynosi szczęście.

"Wyobraźcie sobie Celtów ubranych na biało, jak ja dzisiaj, z sierpami z kości słoniowej. Oni w świetle księżyca zbierali tę jemiołę, bo ona była dla nich wszystkim. Chroniła ich przed złymi duchami, działała prozdrowotnie, była panaceum na wszystkie dolegliwości. Oczywiście przynosiła miłość, bogactwo, płodność", wyjaśniła Kasia Joda, a w dalszej części rozmowy dodała jeszcze:

"Jest to roślina, która nie ma styczności z glebą. Jest to półpasożyt, który swoimi korzeniami wcina się pod korę drzewa i nie dotyka gleby. Dlatego ludność wiele wieków temu uważała, że ta roślina przychodzi z nieba, bo nie dotyka ziemi. Jest boska".

A zwyczaj całowania się pod tym drzewnym półpasożytem (bo tak trzeba jemiołę profesjonalnie nazywać), w kontekście świąt Bożego Narodzenia pojawił się w XVIII wieku w Anglii. To Anglicy wierzyli, że odmowa pocałunku pod jemiołą przynosi pecha, karę albo i brak szczęścia w miłości, a nawet więcej, bo wieczną samotność. No i jak odmówić takiego świątecznego buziaka?

"Tam wierzono, że pod taką jemiołą, jeśli para będzie się całowała i mężczyzna w tym czasie zerwie owoce jemioły, to zagwarantuje miłość i przede wszystkim potomka w danym roku", dodała ekspertka.

A gdzie kiedyś, i gdzie dzisiaj, wiesza się gałązki jemioły?

"Jemioła wisiała na górze, na suficie, gdzieś w progu, tak żeby stanąć i się pod nią całować. Ale obecnie wykorzystujemy jemiołę, nawet do tego, żeby zrobić malutki bukiecik, związać tasiemką i położyć go, chociażby przy talerzu wigilijnym", mówiła Kasia. Jakie w takim razie ona ma patenty na proste i piękne jemiołowe dekoracje?

Paulina Sykut-Jeżyna, Krzysztof Ibisz i Kasia Joda robią jemiołowe wieńce
Paulina Sykut-Jeżyna, Krzysztof Ibisz i Kasia Joda robią jemiołowe wieńceGałązkaAKPA

Jak zrobić dekoracje z jemioły? Kasia Joda zdradza proste patenty

Pierwszy pomysł jest wręcz banalny, ale bardzo efektowny. Kilka małych gałązek jemioły wystarczy związać wstążką pasującą do wystroju stołu wigilijnego i położyć obok lub na każdym talerzu. Ale z jemioły można też pleść świąteczne wieńce, które z roku na rok stają się w Polsce coraz bardziej popularne.

"Wystarczy drucik florystyczny i można to powiesić na drzwiach, położyć na stole. Nie jest to nic trudnego. [...] W taki wieniec wystarczy włożyć jakieś jabłuszko, jarzębinę albo przywiesić jakąkolwiek zawieszke, bombeczkę i już mamy piękną ozdobę na stół, albo na drzwi", mówiła Kasia Joda.

"Możemy wykorzystać laski cynamonu bądź plastry pomarańczy, które przyklejamy już na klej na gorąco", dodała.

Najpopularniejsze i też najprostsze są wiązanki z jemioły do wieszania pod sufitem lub w progu. Żeby je skomponować, wystarczy kilka gałązek jemioły związać drucikiem, potem przewiązać wstążką i gotowe.

wiązanka z jemioły
wiązanka z jemioły123RF/PICSEL

Jemioła, choć trująca, ma właściwości lecznicze. Na co może pomóc?

Medycyna ludowa znała i obficie korzystała z właściwości leczniczych jemioły. Oczywiście z odpowiednią ostrożnością, bo, roślina jest trująca. Najbardziej niebezpieczne są jej białe jagody, których niekontrolowane spożycie może skończyć się gorzej, niż tylko rozstrojem żołądka. Ale dość już o dawnych czasach. Co myśli o jemiole nowoczesna medycyna?

Niektóre badania sugerują, że jemioła może działać przeciwnowotworowo, bo zawiera lektyny i alkaloidy, które wspomagają zwalczanie komórek rakowych. Roślinę stosuje się przy problemach z ciśnieniem krwi, bo może rozszerzać naczynia, a tym samym obniżać ciśnienie. Jemioła działa także uspokajająco, łagodzi lęki i bezsenności, ma właściwości przeciwzapalne, pomaga na artretyzm i reumatoidalne zapalenie stawów. Flawonoidy w niej zawarte mogą wspierać odporność. Ekstrakty z rośliny stosuje się na ból głowy i migrenę. Podkreślamy jednak, że jemiołę stosować powinniśmy tylko po konsultacji z lekarzem.

halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas