U seniorów negatywne skutki upału mogą pojawić się znacznie szybciej niż u młodszych osób. Przy temperaturze około 30°C, szczególnie gdy jest duszno lub nie ma cienia, pierwsze objawy przegrzania mogą wystąpić już po 30-60 minutach przebywania na pełnym słońcu.
Dlaczego seniorzy są bardziej narażeni na upały?
Powodów, dla których osoby po 65. roku życia gorzej adaptują się do wysokich temperatur, jest kilka. Ryzyko zależy od kilku czynników - niektórzy mogą czuć się lepiej, innym upał da się we znaki bardzo szybko. Znaczenie mają zarówno wiek (upały są groźne szczególnie po 75. roku życia), choroby serca, nadciśnienie albo cukrzyca, a także przyjmowane leki - niektóre mogą ograniczać pocenie się lub wpływać na gospodarkę wodną organizmu. Dodatkowo starsze osoby często słabiej odczuwają pragnienie.
O tym, jak długo senior może przebywać w wyższych temperaturach, decyduje też nawodnienie organizmu, wilgotność powietrza i nasłonecznienie.
Ile czasu senior może spędzić na dworze podczas upałów?
I tak - orientacyjnie - do 30 minut to zwykle bezpieczny czas spędzony na dworze, pod warunkiem, że senior siedzi w cieniu, pije płyny i nie wykonuje wysiłku.
30-60 minut spędzonych przez starszą osobę na pełnym słońcu może doprowadzić do tego, że pojawi się osłabienie, zawroty głowy, ból głowy lub nadmierne zmęczenie.
Dłuższy czas może już być niebezpieczny. 1-2 godziny na słońcu sprawiają, że ryzyko odwodnienia i przegrzania wyraźnie rośnie, zaś kilka godzin w wysokiej temperaturze bez odpowiedniego nawodnienia i odpoczynku może prowadzić do wyczerpania cieplnego, a nawet udaru cieplnego.
Niepokojące objawy u seniora związane z przegrzaniem organizmu to silne osłabienie, zawroty głowy, nudności, dezorientacja. W cięższych przypadkach pojawia się też przyspieszone tętno, bardzo sucha skóra lub brak pocenia się, a nawet omdlenie.
Kiedy pojawiają się splątanie, utrata przytomności lub bardzo wysoka temperatura ciała, konieczna jest pilna pomoc medyczna.
Kiedy lepiej zostać w domu?
Z tego powodu osobom starszym zaleca się unikanie przebywania na zewnątrz między około 11:00 a 17:00 podczas upałów. Jeśli wyjście jest konieczne, warto ograniczyć je do krótkich okresów, robić przerwy w cieniu i regularnie pić płyny, nawet bez odczuwania pragnienia.
Wskazówki dla seniorów podczas upałów
Kiedy słupek rtęci skacze powyżej 30 stopni, wszyscy powinniśmy na siebie bardziej uważać. Seniorom, którzy są bardziej narażeni na ryzyko związane z upałami, radzi się, by:
- Unikali wychodzenia z domu między 11:00 a 17:00.
- Przebywali w cieniu lub klimatyzowanych pomieszczeniach.
- Pili regularnie wodę, nawet bez uczucia pragnienia.
- Nosili lekkie, jasne ubrania.
- Zasłaniali okna w ciągu dnia i wietrzyli mieszkanie nocą.
- Robili przerwy podczas spacerów lub prac w ogrodzie.
- Ograniczyli bardzo słodkie napoje, zrezygnowali z napojów z procentami.
Poza tym, co bardzo ważne, znajomi i rodzina powinni regularnie kontaktować się z samotnie mieszkającymi seniorami.
Warto dodać, że WHO zaleca, aby osoby starsze, zwłaszcza mieszkające w silnie nagrzewających się lokalach, spędzały podczas fali upałów co najmniej 2-3 godziny dziennie w chłodnym miejscu, na przykład w klimatyzowanym budynku publicznym.










