Wielki sukces Polaków. Po 40 latach zdobyli podwójne złoto w prestiżowej dyscyplinie
Beata Maj
Po 40 latach Polska wróciła na podium Olimpiady Brydżowej. W tym roku Polacy przywieźli do kraju dwa złote medale. W studio "halo tu polsat" pojawili się miłośnicy brydża, a wśród nich Renata Dancewicz, która kocha karty od wielu lat i może się pochwalić w tej dziedzinie sporymi osiągnięciami.
Polskie medale na Olimpiadzie Brydżowej
Od 22 października do 3 listopada w Bueons Aires w Argentynie odbywała się 16. Olimpiada Brydżowa. World Bridge Games to impreza uznawana za najbardziej prestiżową w tej dyscyplinie sportu. Ze względu na to, że jest rozgrywana co 4 lata, została ochrzczona mianem "brydżowego mundialu" lub "olimpiady". Rywalizacje toczyły się w czterech kategoriach i w aż dwóch Polska reprezentacja zdobyła złoto. Polacy po raz pierwszy w historii triumfowali w kategorii mikstów - w składzie: Katarzyna Dufrat, Danuta Kazmucha, Justyna Żmuda, Maciej Hutyra, Piotr Marcinowski i Piotr Zatorski, pokonali w finale przeciwników z Chin.
Drugi sukces polska reprezentacja odniosła w kategorii open - tu w zespole złożonym z Krzysztofa Burasa, Wojciecha Gawła, Rafała Jagniewskiego, Kamila Nowaka, Przemysława Janiszewskiego oraz Wojciecha Strzemeckiego pokonali 207:156 reprezentację Włoch, ale najważniejsze było półfinałowe zwycięstwo nad "dream teamem" Szwajcarów, których drużynę tworzy sześciu graczy z sześciu pierwszych miejsc światowego rankingu.
Warto podkreślić, że był to wielki powrót Polaków na podium - poprzedni złoty medal w tej kategorii został zdobyty równo 40 lat temu, w roku 1984 w Seattle.
W "halo tu polsat" gościliśmy dziś Igora Łosiewicza, instruktora brydża, Przemysława Janiszewskiego - złotego medalistę w brydżu sportowym w kategorii open, Macieja Hutyrę - złotego medalistę w brydżu sportowym w kategorii mikstów, Krzysztofa Burasa - złotego medalistę w brydżu sportowym w kategorii open oraz Renatę Dancewicz - aktorkę, zeszłoroczną wicemistrzynię Polski w brydżu sportowym w kategorii mikstów. Goście wyjaśnili, na czym polega brydż sportowy.
"W brydża możemy grać sobie w domu - w czwórkę, parami - możemy grać ze znajomymi, towarzysko, natomiast brydż sportowy polega na tym, że na każdym turnieju brydżowym mamy przygotowane karty i porównujemy, jak ktoś wykorzystał potencjał. Jak różni gracze zagrali tymi samymi kartami" - wyjaśnił Igor Łosiewicz.
"W brydżu sportowym każda para gra tymi samymi kartami, więc ten element szczęścia i tak zwanej dobrej karty jest wyeliminowany" - dodała Renata Dancewicz.
Zdaniem aktorki brydż jest najciekawszą grą karcianą:
"Brydż jest wspaniały, jest to gra, która jest najlepsza na świecie. Jest rozwijająca, jest bardzo socjalna - porządkuje ci życie - od kiedy gram w brydża, nie mam problemu, co zrobić z wakacjami. Kiedy miałam 6 lat, babcia nauczyła mnie grać w oczko, no i tak przez różne gry karciane doszłam do brydża" - opowiadała gwiazda.
Korzyści zdrowotne gry w brydża
Ale brydż to nie tylko świetny sposób na zajęcie wolnego czasu, to również doskonała metoda na utrzymanie sprawności umysłowej. Gra w brydża wpływa na rozwój intelektualny i zapobiega demencji. Jak zauważyła Renata Dancewicz, powstała nawet praca doktorska na temat przeciwdziałania Alzheimerowi za pomocą tej gry.
Brydż w biznesie
Goście obecni w studio podkreślili też, że umiejętność gry w brydża przydaje się w biznesie. Okazuje się, że wśród 10 punktów, które pomogły mu osiągnąć sukces biznesowy, Bill Gates jako jeden z nich wskazał właśnie brydża.
"Łączymy brydża z biznesem, ponieważ brydż bardzo pomaga w biznesie. Brydż to jest podejmowanie decyzji, mając niepełną informację - a to jest typowe dla życia biznesowego. Oprócz tego uczy analitycznego i logicznego myślenia. Ułatwia też podejmowanie decyzji" - tłumaczył Przemysław Janiszewski.
Prowadzący dopytywali też, czy w brydża lepiej grają umysły ścisłe czy humaniści. Zdaniem gości lepiej radzą sobie jednak umysły ścisłe, choć humaniści też grają, a najlepszym przykładem jest Renata Dancewicz.
"Ja jestem humanistką. To, że musisz się skupiać, liczyć - to jest bardzo dobry trening. Jak jest się humanistą, trzeba się zajmować tym, co jest w kontrze" - podsumowała aktorka.
Zobacz też: