Koty rekordziści dożywają ludzkiej "setki". Ile mają wtedy lat?
Kiedy zajmujemy się kotem "od kołyski", mamy pewność, w jakim jest wieku. Co innego jednak, gdy pod nasz dach trafia wyrośnięty już zwierzak, co do którego nie mamy pewności, ile ma lat. Są jednak sposoby na sprawdzenie, czy nasz czworonożny przyjaciel jest kotem nastolatkiem czy raczej kotem seniorem. Znając wiek kota, możemy też "przeliczyć" go na ludzkie lata - świadomość wieku pupila na pewno pomaga w opiece nad nim - inne potrzeby ma przecież kot, który dopiero dorasta, a inne kot, który jest już dojrzały i stateczny. Zobaczcie zatem, jak przełożyć kocie lata na wiek człowieka.

Przeciętny okres życia kota wynosi od 10 do 15 lat. Zdarza się jednak, że koty żyją dłużej i dożywają sędziwego w ich przypadku wieku 20 lat. Oficjalnie najdłużej żyjącym kotem na świecie była kotka o imieniu Creme Puff, która urodziła się w 1967 roku i żyła 38 lat i 3 dni. Jej wiek jest uznawany za rekord, jeśli chodzi o długości życia kota domowego.
Jeśli chodzi o długość życia kotów, jest ona oczywiście skorelowana z warunkami ich życia. Szansę na dłuższy żywot mają koty, które nie wychodzą na zewnątrz, a jeśli już, to pod opieką właściciela. Koty żyjące dziko lub te, które żyją na wolności, a do domu wracają jedynie na odpoczynek i posiłek, ulegają wypadkom, bywają atakowane przez inne zwierzęta, mogą też być osłabione nieleczonymi chorobami i pasożytami.
Wygląd kota pomaga ocenić jego wiek
Określenie wieku u kota, który wyrósł już z "kocięctwa" opiera się między innymi na ocenie stanu zębów zwierzęcia. Najlepiej, gdy zęby sprawdza i ich stan ocenia lekarz weterynarii. I tak - jeśli kotu brakuje jeszcze niektórych zębów, oznacza to, że nie skończył jeszcze roku i wciąż czeka na wyrżnięcie się całego uzębienia. Z kolei żółty nalot na zębach świadczy o dorosłości kota - kot ma już wtedy skończone 2 lata. W następnych latach (3 - 6) na zębach kota często pojawia się kamień nazębny, to również wskaźnik wieku kota. W starszym wieku zęby kota psują się - dlatego zepsute uzębienie wskazuje, że kot ma już ponad 5-6 lat i zaczyna wchodzić lub jest w zaawansowanym wieku.
Na wiek kota wskazują też jego oczy. Młode kotki mają bardzo jasne oczy - podobnie jak niemowlęta często "czarują" nas błękitnymi tęczówkami. Dojrzałe koty mają różne kolory tęczówki, a gdy się starzeją, czyli około 10 roku życia, ich oczy stają się delikatnie zamglone. Z biegiem lat zmienia się też wygląd sierści kota. U młodych kotków sierść jest zazwyczaj zdrowa i lśniąca, miękka w dotyku i puszysta. W kolejnych latach staje się bardziej szorstka i - jak u ludzi - zaczyna się na niej pojawiać siwizna.
O tym, w jakim wieku jest kot, mówi też jego zachowanie. Młode koty (do 2 lat) są skore do zabawy, mniej śpią i są bardziej aktywne. Starsze koty często śpią więcej i nie kwapią się do rozrywek aż tak, jak robiły to, będąc kociakami. Oczywiście zdarza się, że i dojrzały kot ma zabawowy temperament i nadal chętnie się bawi, z reguły jednak woli bardziej stateczny styl życia.
Jak przeliczyć wiek kota na lata człowieka?
Pierwszy okres w życiu kota to czas gwałtownych zmian - w ciągu pierwszych dwóch lat zwierzę rozwija się bardzo intensywnie i szybko dorasta. W związku z tym 2-letni kot ma w przełożeniu na ludzki wiek aż 24 lata. Staje się więc dorosły, a od tej pory lata zaczynają mu płynąć... wolniej. Oczywiście tylko w przeliczeniu na ludzi wiek - po skończeniu przez kota 2 lat, każdy ludzki rok jest wtedy równy 4 kocim latom. Oznacza to, że kot, który ma 3 lata, na ludzki wiek miałby 28 lat, 4-letni kot miałby 32 "ludzkie lata", 5-letni - 36 lat, 6-letni 40 lat, 7-letni - 44 lata i tak dalej. Z każdym rokiem kotu przybywa "nasze" 4 lata. Jeżeli więc przyjmiemy, że koty dożywają często 12-14 lat, na na ludzki wiek oznacza, że mają wtedy ok. 70 lat. 20-letni rekordziści zaś mają w przeliczeniu na wiek ludzi około 100 lat.
Zobacz też: