Nowe życie dla błyskotek. Jak przechowywać i czyścić biżuterię?

Karolina Szydłak

Karolina Szydłak

Dla wielu z nas biżuteria to nie tylko ozdoba, ale często również cenna pamiątka lub przedmiot o wysokiej wartości materialnej. Aby na lata zachować blask i piękno błyskotek, należy odpowiednio o nie dbać i regularnie je pielęgnować. Niewłaściwe przechowywanie, użytkowanie oraz czyszczenie, może prowadzić do powstania przebarwień i matowienia - dotyczy to zwłaszcza srebrnych precjozów. Podpowiadamy, gdzie przechowywać oraz jak czyścić biżuterię.

Jak należy przechowywać biżuterię?
Jak należy przechowywać biżuterię? 123RF/PICSEL

Szkatułka, etui, a może organizer? Wskazówki, gdzie trzymać biżuterię

Wilgoć jest jednym z głównych czynników powodujących ciemnienie metali szlachetnych. Dlatego tak ważne jest, aby nie trzymać biżuterii w łazience. Błyskotki powinny być przechowywane w suchym i zaciemnionym miejscu. Najlepiej w przeznaczonym do tego woreczku, pudełku lub w szkatułce. Srebro i złoto polecamy odkładać do zamkniętej kasetki lub kuferka z przykrywką.

Jeśli chodzi o biżuterię noszoną na co dzień, np. ze stali chirurgicznej, to dla wygody można ją wieszać na specjalnych stojakach lub trzymać w ozdobnej miseczce. Warto mieć na uwadze, że metalowa biżuteria nie powinna się ze sobą stykać, inaczej grozi jej zarysowanie i uszkodzenie powierzchni.

Z kolei błyskotki, które mają tendencję do plątania np. naszyjniki, polecamy przechowywać w specjalnych organizerach.

Biżuterię warto przechowywać w specjalnych organizerach
Biżuterię warto przechowywać w specjalnych organizerach123RF/PICSEL

W podróży warto trzymać kosztowności w etui z przegródkami - dzięki temu precjoza nie zarzucą się w walizce.

Biżuteria powinna być chroniona przed kurzem, detergentami, potem, słońcem oraz wodą (zwłaszcza chlorowaną i słoną). Dla bezpieczeństwa polecamy przed wzięciem prysznica, opalaniem, kąpielą w morzu, wizytą na siłowni lub sprzątaniem (z użyciem silnej chemii) ściągać wszelkie bransoletki, pierścionki, kolczyki lub wisiorki i chować je do szczelnego i zamykanego pudełeczka.

Jak wyczyścić biżuterię domowymi sposobami?

Drogą zaśniedziałą biżuterię najbezpieczniej oddać w ręce profesjonalistów. Tego typu usługa jest oferowana w większości salonów jubilerskich, a jej koszt zazwyczaj wynosi kilkadziesiąt złotych.

Chcąc zaoszczędzić, można spróbować wyczyścić biżuterię w domowych warunkach. Wymaga to jednak dużej ostrożności - potraktowanie błyskotek silnymi detergentami może doprowadzić do trwałych uszkodzeń.

Niewskazane jest przygotowywanie domowych mieszczanek do czyszczenia srebra na metalowych talerzykach lub miskach. Tego typu naczynia mogą wejść w reakcję ze składnikami detergentów i zabieg może nie przynieść pożądanych efektów.

Srebrną biżuterię najłatwiej wyczyścić w naczyniu wyłożonym folią aluminiową. Trzeba wypełnić je wodą (mniej więcej do połowy) i wsypać do środka 2 łyżki sody oczyszczonej oraz 1 łyżkę soli kuchennej. Po około 15 minutach, błyskotki należy wyciągnąć i przemyć czystą wodą z mydłem. Na koniec srebro wymaga dokładnego osuszenia za pomocą miękkiej ściereczki.

Srebrna biżuteria
Srebrna biżuteria 123RF/PICSEL

Złoto można wyczyścić za pomocą ciepłej wody pomieszanej z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Zanurzenie biżuterii w tak przygotowanym roztworze na około 20 minut pozwala na skuteczne usunięcie nagromadzonego osadu. Po wyjęciu należy delikatnie przetrzeć złoto szczoteczką do zębów (o miękkim włosiu) - umożliwi to usunięcie uporczywych zabrudzeń. Na koniec trzeba wypłukać biżuterię pod letnią wodą i osuszyć ją przy użyciu miękkiej ściereczki.

Czyszczenie biżuterii
Czyszczenie biżuterii123RF/PICSEL

Perły polecamy oczyścić za pomocą mieszanki ciepłej wody i delikatnego mydła. Wystarczy na kilka minut zanurzyć je w roztworze, a następnie dokładnie osuszyć miękką ściereczką. Dobrą metodą jest również zatopienie pereł w mleku (należy je tak zostawić na noc) -  dzięki temu odzyskają swój blask.

Jeśli nie chcesz eksperymentować z domowymi mieszankami, możesz kupić w sklepie jubilerski specjalny płyn do czyszczenia biżuterii. Nie polecamy jednak moczyć w nim błyskotek z kamieniami naturalnymi - mogą przez to stracić swój blask.

Zobacz też: