Boli cię głowa, jesteś zmęczona i masz suchą skórę? Powód może zaskakiwać
O tym, że picie wody i napojów w ciągu dnia jest bardzo ważne dla samopoczucia, wiemy nie od dziś. Jednak wciąż w pędzie codziennego życia zdarza się nam zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Jeśli więc dokuczają wam zmęczenie, ból głowy, senność, macie suchą skórę albo problemy z brzuchem, przyjrzyjcie się dobrze temu, jak dużo płynów pijecie w ciągu dnia. Może się okazać, że nieprzyjemne doznania są efektem odwodnienia.

Mamy bardzo pilnują, by ich pociechy piły każdego dnia odpowiednią ilość wody i innych płynów. Są więc kubeczki "niekapki" dostępne na zawołanie i wygodne butelki na spacerach. W każdej chwili mały człowiek może zaspokoić pragnienie. A co z "dużym człowiekiem", za którym już nikt nie biega z butelką? Wielu z nas przydałby się taki asystent - w codziennej gonitwie zapominamy o tym, jak ważna dla dobrego funkcjonowania organizmu jest woda. A gdy pijemy jej za mało, zaczynają się problemy - pojawia się zmęczenie, ból głowy, senność. Zobaczcie, jak jeszcze ujawnia się odwodnienie - może się okazać, że niewielka zmiana nawyków każdego dnia sprawi, że będziecie czuć się o niebo lepiej.
Jak się objawia odwodnienie organizmu?
O tym, że pijemy za mało wody, sygnalizują nam po kolei różne organy i układy. O należną porcję wody dopomina się składający w 75 procentach z wody mózg. Jeżeli pijemy za mało pojawiają się więc problemy z koncentracją i zmęczenie. Nie myślimy jasno i klarownie, pogarsza się nam nastrój i tracimy energię. Możemy wtedy czuć się senni, rozdrażnieni i mieć wrażenie "mgły" mózgowej.
Niedostatek wody prowadzi też do zagęszczenia krwi, co upośledza jej cyrkulację. Serce jest obciążone, bo musi pracować ciężej, by przepompować tę gęstą krew. W związku z tym rośnie więc jej ciśnienie, co też nie jest obojętne dla naszego samopoczucia i zdrowia. Jeśli jesteśmy odwodnieni, może pojawić się uczucie ciężkości w nogach, kończyny mogą też być zimne.
Zbyt mało wody wypite w ciągu dnia to duże obciążenie dla organizmu szczególnie wtedy, gdy robi się ciepło oraz gdy pracujemy fizycznie, ćwiczymy albo wykonujemy inne czynności wymagające dużo energii. Pijąc za mało w takich okolicznościach sprawiamy, że organizm nie może się pocić tak, jak powinien, rośnie więc ryzyko przegrzania.
Zbyt mało wody pitej w ciągu dnia może się też objawiać problemami z trawieniem. Woda zmiękcza bowiem treść jelitową i ułatwia jej przesuwanie - jeśli jej zabraknie, możemy mieć problemy z trawieniem, stąd bóle brzucha i wzdęcia. "Pić!" woła też skóra - brak wody sygnalizuje pogarszająca się kondycja skóry, która robi się sucha, szorstka i traci elastyczność. Przy odwodnieniu może się pojawić odczucie ściągnięcia i podrażnienia, pierzchną nam usta, a cera robi się wiotka.
Bardzo częstym efektem odwodnienia jest ból głowy. Pojawiają się bóle napięciowe, a nawet migrena. Ale to nie koniec przykrych dolegliwości wywołanych odwodnieniem. Na liście znaleźć się też powinny zaburzenia elektrolitowe - bez wody sód i potas (kluczowe dla nerwów i mięśni) nie mogą się prawidłowo przemieszczać, w związku z tym możemy odczuwać skurcze mięśni, mrowienie, kołatanie serca.
Ile wody trzeba wypić każdego dnia?
Aby uniknąć odwodnienia, powinniśmy pić regularnie, nawet wówczas, gdy nie odczuwamy pragnienia. Średnie zapotrzebowanie na wodę dla dorosłego człowieka wynosi około 2-2,5 litra dziennie, wliczając w to wodę zawartą w pożywieniu (w zupach, warzywach, owocach). Jeśli biegamy, trenujemy, wykonujemy prace fizyczne lub na zewnątrz jest gorąco, zapotrzebowanie na wodę zwiększa się. Co ważne, jeżeli pijemy dużo kawy, również powinniśmy pić więcej wody - kofeina zawarta w kawie ma działanie moczopędne i zwiększa wydalanie płynów z organizmu przez nerki. W związku z tym, gdy pijemy kawę, organizm potrzebuje więcej wody, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Więcej wody powinny też pić mamy karmiące piersią.
Zobacz też: