Bo eko też może być modne. O wnętrzarskich trendach, które spodobają się Matce Naturze

Kamil Olek

Kamil Olek

Wizyta w dowolnym sklepie (niezależnie od tego, jakim asortymentem dysponuje) wystarczy, by nabrać przekonania, że termin "eko" stał się w ostatnich latach jedynie chwytem marketingowym, tracąc swoje pierwotne znaczenie. Czy królujący od pewnego czasu we wnętrzach styl, nazwany właśnie eko, ma więc coś wspólnego z prawdziwie ekologicznymi rozwiązaniami? Szczęśliwie, dzięki zastosowaniu kilku kluczowych zasad – jak najbardziej. Co więcej, takim aranżacjom nie można odmówić szyku. Podpowiadamy więc, jak pozostać prawdziwie eko (a jednocześnie skorzystać z najnowszych trendów), aranżując własne przestrzenie.

Styl eko
Styl eko123RF/PICSEL

Dom w stylu eko, czyli natura przede wszystkim

Skoro ma być ekologicznie, musi być także naturalnie – to rozumie się samo przez się. Tym samym we wnętrzach urządzonych w stylu eko nie znajdziemy ani plastiku, ani innych tworzyw sztucznych, mających imitować te oryginalne. Zamiast tego królować będzie drewno, zarówno jako podstawowy materiał budulcowy, jak i spełniający funkcje dekoracyjne. Poza nim odnajdziemy również marmur i kamień (jako elementy wykończeniowe), a także bambus, wiklinę czy rattan.

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na dwie kwestie – materiały powinny być prawdziwie odnawialne i posiadać odpowiednie certyfikaty, a także być nieimpregnowane chemicznymi lakierami. Zamiast tego stosuje się oleje, woski oraz inne naturalne preparaty.

Ta zasada dotyczy również wszelkiego rodzaju tekstyliów – we wnętrzach eko nie ma miejsca na sztuczne tkaniny. Zamiast tego dostrzeżemy wełnę, len, organiczną bawełnę czy nawet jedwab, które nie tylko nadadzą wnętrzom niepowtarzalnego charakteru, ale i będą dużo przyjemniejsze w użytkowaniu.

Nie sposób nie wspomnieć i o wszechobecnych roślinach, bez których styl na ekologiczną modłę istnieć właściwie nie może. Mowa tu zarówno o żywych, zielonych elementach (tych mniejszych i większych, bo zaliczymy do nich zarówno popularne miniszklarnie, jak i pełnowymiarowe domowe "dżungle"), które nadają wnętrzom przytulności i lekkości, jak i o niezwykle modnych motywach roślinnych. Tapety na ścianach, a także wszelkiego rodzaju dodatki czy dekoracje z takimi właśnie wzorami wprowadzą harmonię i dadzą poczucie rzeczywistego obcowania z przyrodą.

Eko nie oznacza staromodnie. O nowoczesnych rozwiązaniach dla planety

Ekologiczne życie wcale nie musi oznaczać powrotu do czasów, w których noce oświetlało się świecami, a wodę czerpało ze studni. Ważne jednak, by nowoczesne rozwiązania wykorzystywać z głową i bez szkody dla naturalnego środowiska.

Mowa choćby o świetle, bo wpuszczanie do domu natury nie wiąże się tylko z wykorzystywanymi materiałami. Światło dzienne, słoneczne, jest rzecz jasna kluczowe, ale nie możemy udawać, że wystarczy i że elektryczność nagle przestała istnieć. Montując sztuczne oświetlenie w domu urządzanym w stylu eko, trzeba pamiętać o zastosowaniu lamp, w których źródłem światła są diody elektroluminescencyjne, nazywane LEDami. Pozwalają one nie tylko na oszczędność energii, ale i zapewniają niezwykły komfort – niektóre z nich nie wymagają wymiany przez długie lata.

Podobnie sprawa wygląda z systemami oszczędzania wody. Oparte na zaawansowanych technologiach inteligentne rozwiązania, które obecnie w domu może mieć już każdy, bazują między innymi na czujnikach ruchu oraz wykrywaczach wilgotności, co pozwala na kontrolowanie zużycia wody.

Ekokreatywność w ekodomu, czyli o tym, co z drugiej ręki

Wnętrza w stylu eko to prawie zawsze efekt niezmierzonych pokładów spożytkowanej kreatywności. Ich kwintesencją są bowiem przedmioty (i nie tylko one), które otrzymały drugie życie – odnowione meble, elementy z recyklingowanych materiałów, własnoręczne wyroby, dzięki którym wykorzystać można właściwie wszystko, i wiele innych.

Mamy więc do czynienia nie tylko z przestrzenią, za którą wdzięczna będzie Matka Natura, ale i taką, która pozwala na twórczą pracę i nieustanny rozwój. Do tego dochodzi także kwestia indywidualnego charakteru – wszystko to, co stworzymy sami, będzie bowiem niepowtarzalne.

Nie zapominajmy przy tym, że nie tylko to, co eko, stało się modne, ale i modne jest bycie eko. I to nie tylko we własnym domu.

Styl eko
Styl eko123RF/PICSEL
halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas