Wyjątkowy dzień w Watykanie. Eksperci "halo tu polsat" omówili trasę ostatniej drogi papieża Franciszka
To jeden z najbardziej poruszających dni w historii kościoła katolickiego. Miliony wiernych, przywódcy państw oraz koronowane głowy - wszyscy zgromadzili się dziś w Watykanie, aby pożegnać papieża Franciszka. Z tej okazji do studia "halo tu polsat" zaprosiliśmy eksperta od protokołu dyplomatycznego - dr Janusza Siborę oraz byłego korespondenta w Rzymie - Jacka Pałasińskiego. Nasi goście opowiedzieli o prawdopodobnej trasie ostatniej drogi papieża oraz wyjaśnili najważniejsze zasady protokołu.

Dziś pogrzeb papieża - rozpoczyna się Novemdiales, czyli 9-dniowa żałoba
Pogrzeby papieży od wieków są wydarzeniami pełnymi symboliki i rytuałów. Uroczystości pożegnalne, zwane Novemdiales, zazwyczaj trwają 9 dni - w tym czasie odprawiane są specjalne msze oraz modlitwy za duszę zmarłego. Przebieg ceremonii skupia się nie tylko na opłakiwaniu papieża, ale również na ciągłości papiestwa. W trakcie Novemdiales rozpoczynają się przygotowania do konklawe, by jak najszybciej wybrać następcę.
W rozmowie w naszym studiu, były korespondent w Rzymie - Jacek Pałasiński podkreślił, że pożegnanie głowy kościoła jest wydarzeniem, które obserwuje cały świat. To nie tylko pogrzeb, ale również ceremoniał.
"Zarówno konklawe, jak i pogrzeby papieskie, to wydarzenia, które skupiają uwagę całego świata, wiernych katolickich, chrześcijan i nie tylko. To jest coś niezwykle anachronicznego - trochę jakby obrzęd średniowieczny przeniesiony we współczesność, w dużej mierze to wydarzenie o charakterze teatralnym. [...] Jest to także okazja do spotkań dyplomatycznych, ale tak to już jest, że my z rodzinami też się spotykamy często na pogrzebach z tą dalszą rodziną. Będzie 170 delegacji, one będą musiały zostać umieszczone się w bazylice Świętego Piotra. Pierwszy rząd jest zarezerwowany dla Włochów i Argentyńczyków, pozostali będą umieszczeni według alfabetu francuskojęzycznego", wyjaśnił Jacek Pałasiński.
Z kolei, Maciej Kurzajewski zwrócił uwagę, że dzisiejsze uroczystości będą wyjątkowe, nie tylko dlatego, że uwaga wiernych nie skupi się wyłącznie na Watykanie. To będzie pogrzeb, który rozegra się również w Rzymie.
"Nie wiemy dokładnie, co się będzie działo podczas uroczyści, najprawdopodobniej na placu św. Piotra trumna zostanie przeniesiona tak, żeby zniknęła z oczu 200 tysięcy ludzi, którzy zostaną dopuszczeni na plac św. Piotra i okolice, po czym karawan wyjedzie z tyłu, przejedzie tunelem, który jest tuż obok Auli Pawła VI, ale już za murem watykańskim, przejedzie przez Tybr, wjedzie na Via Vittoria Emanuele. Następnie wjedzie do Piazza Venezia i przejedzie na Via dei Fori Imperiali oraz Via Labicana, która jest najmniej reprezentacyjną częścią tej trasy. Na koniec kondukt wjedzie na Via Papalis, czyli na Via Merulana, która prowadzi od bazyliki św. Jana Latrańskiego do Santa Maria Maggiore, gdzie właśnie zostanie pochowany papież Franciszek", powiedział Pałasiński.

Wyjaśniono również, kto może podążać za trumną papieża. Oprócz rodziny i najbliższych przyjaciół głowy kościoła, w kondukcie mogą uczestniczyć tylko najważniejsi współpracownicy Franciszka.
"To będzie bardzo krótki kondukt, będzie na pewno Kamerling, będzie dziekan Korpusu Kolegium Kardynalskiego i będą członkowie rodziny papieża, ludzie, którzy zajmowali się papieżem. No i to właściwie wszystko. Być może pojawi się jeszcze paru monsignorów, ale trzeba pamiętać o tym, że wszyscy monsignorzy w momencie śmierci papieża stracili jakiekolwiek urzędy".
Ciekawostką jest, że do trumny Franciszka zostanie włożony woreczek z monetami wybitymi w czasie jego pontyfikatu oraz Rogito, czyli dokument opisujący najważniejsze wydarzenia i dokonania zmarłego papieża.
Komu przysługuje przywilej bieli podczas ostatniego pożegnania Franciszka?
Przywilej bieli to wyjątkowa tradycja, która polega na przyzwoleniu wybranym katolickim królowym i księżnym na noszenie bieli (zamiast obowiązującej czerni) podczas audiencji u papieża lub pogrzebu.
To rzadki i bardzo prestiżowy zwyczaj - dotyczy tylko kobiet z rodów silnie powiązanych historycznie ze Stolicą Apostolską.
"Przywilej bieli przysługuje małżonkom królowym katolickim, małżonkom królów katolickich i jest ich obecnie tylko kilka - w sumie 7 pań, które mogą z tego przywileju skorzystać", wyjaśnił Janusz Sibora.
Są to m.in.: Królowa Hiszpanii, Królowa Belgów, Wielka Księżna Luksemburga oraz Księżna Monako.
Zobacz też: