Dlaczego Donald Trump nosi za długi krawat? Ekspert wyjaśnia, jak odpowiednio dobrać ten element męskiej garderoby

Karolina Szydłak

Karolina Szydłak

Wiązanie krawata jest sztuką, która łączy w sobie elegancję, precyzję i styl. Nie dla każdego jest to proste zadanie - zazwyczaj problemem pojawia się przy wykonaniu węzła oraz ustaleniu długości paska materiału. Stylista i influencer - Jan Adamski wyjaśnił w ''halo tu polsat'', jak należy poprawnie nosić krawat. Przy okazji ekspert omówił nowy trend modowy, który powstał za sprawą... Donalda Trupa.

Jak wiązać krawat?
Jak wiązać krawat? 123RF/PICSEL

Krawat jest symbolem elegancji i klasy - podkreśla formalny charakter ubioru. To ważny element męskiej garderoby, który zwraca uwagę na styl i indywidualność danej osoby. W kontekście biznesowym i oficjalnym noszenie krawata jest wyrazem profesjonalizmu i szacunku do okazji.

Jak długi i szeroki powinien być krawat? Stylista nie ma wątpliwości

Ekspert ''halo tu polsat'', Jan Adamski, postanowił rozwiać wątpliwości dotyczące optymalnej długości krawata - jego zdaniem, ozdoba powinna kończyć się na wysokości klamry paska.

''No, ani długi, ani krótki. Przyjęło się, że krawat powinien się kończyć na wysokości klamry paska - dotykać go. I to nie wynika wcale z jakiegoś tam zarządzenia, jakiegoś dyktatora mody, tylko to wynika z prostej obserwacji, że takie proporcje są najkorzystniejsze. Po prostu krawat najładniej wygląda, jeśli jego długość kończy się przy pasku'', wyjaśnił stylista.

A co, jeśli nie mamy paska i nie mamy punktu odniesienia? Wtedy, zdaniem eksperta, można odejść od reguły i troszkę poszaleć z długością.

''A co, jak nie ma paska, nie ma klamry? To jest ciekawa historia, bo tutaj, to są spodnie z podwyższonym stanem i wtedy ten krawat wiąże się troszeczkę dłuższy'', dodał Adamski, demonstrując swój ubiór.

Oprócz złego dopasowania długości częstym błędem jest założenie zbyt szerokiego lub zbyt wąskiego krawata. Krzysztof Ibisz zapytał eksperta o to, jak dopasować szerokość krawata do sylwetki.

''Przyjmuje się, że szerokość krawata powinna być mniej więcej taka, jak szerokość klap marynarki. Szerokość w tym najszerszym miejscu. Przy czym jeśli klapy są bardzo szerokie, to krawat już nie podąża za nimi i w pewnym momencie się kończy ta szerokość krawata. Tak gdzieś 9-10 centymetrów to jest maksimum. Choć standardowo to jest 8 centymetrów'', wyjaśnił Adamski.

Jan Adamski - ekspert ''halo tu polsat''
Jan Adamski - ekspert ''halo tu polsat''Paweł WrzecionAKPA

Kobiety wolą windsora, czyli rodzaje najmodniejszych węzłów

Istnieje kilka podstawowych wiązań krawata, które warto znać. Do najpopularniejszych należą: four-in-hand (prosty), windsorski oraz pół-windsorski. Każdy z nich wyraża inny styl i rodzaj elegancji.

''Pojedynczy węzeł, najpopularniejszy to jest four-in-hand. I on jest bardzo prosty, zresztą on nazywa się też węzłem prostym czasami. [...] Jest bardzo stylowy, bo w środku ma taką fałdkę, mówi się na nią łezka, i to jest tak bardzo elegancko, to znaczy, że ktoś umie wiązać krawat, jeśli wiąże tak, że powstaje łezka'', wyjaśnił Adamski.

Popularnym rodzajem wiązania jest także pół-windsor, to właśnie w taki sposób wiąże swój krawat Donald Trump. Zdaniem eksperta, wielu kobietom również podobają się wiązania w tym stylu.

''Półwindsor ma też pewną zaletę, ja go nie stosuję, ale on ma taką zaletę, że jest węzłem symetrycznym. A wiadomo, że kobiety kochają symetrię, w związku z tym kobiety lubią pół-winsory i winsory, natomiast węzeł four-in-hand jest asymetryczny i często ja się narażam na słowa, że mam krzywo związany krawat. To nie jest krzywo związany krawat, tylko on jest asymetryczny, więc tak ma być'', powiedział stylista.

Tego nie rób ze swoim krawatem - łatwo go w ten sposób zniszczyć

Ważną zasadą, o której wiele osób zapomina, jest fakt, że krawaty nie powinny leżeć związane.

''Oczywiście, krawaty muszą być rozwiązane, muszą sobie wisieć swobodnie. Z wyjątkiem knitów, czyli dzierganych - ich nie wolno wieszać, bo się rozciągają, trzeba je zwijać albo kłaść w szufladzie. Jeśli krawat jest na stałe zawiązany, to on z czasem ma takie lekkie przybrudzenia i to widać. I to po prostu koszmar jest wtedy. Nie wolno tego robić'', powiedział Jan Adamski.

Nie przechowuj w szafie zawiązanych krawatów
Nie przechowuj w szafie zawiązanych krawatów 123RF/PICSEL

Nosić krawat w stylu Donalda Trumpa - nowy trend, czy celowy zabieg?

Ostatnio media zagraniczne poruszały temat krawatów Donalda Trupa, konkretnie chodzi o ich długość - prezydent nosi bowiem bardzo długie krawaty. Korzystając z okazji, Krzysztof Ibisz zapytał stylistę, czy wybór prezydenta jest celowym zabiegiem, a może pomyłką modową?

''Ja jestem przekonany, że to jest specjalny zabieg, ponieważ on ma te krawaty szyte na miarę. To widać, łatwo można zauważyć po tym, że ta cienka końcówka, jak on jest zawiązany, kończy się w tym samym miejscu, gdzie długa, gdzie szeroka. Czyli on ma ten krawat bardzo, bardzo długi, bo Donald Trump jest wysoki, ma dość grubą szyję, w związku z czym wiąże węzeł podwójny, półwindsor, w związku z czym potrzebuje sporo tego krawata. [...] On sobie przyjął taki styl, nie wiem, z czego to wynika'', powiedział ekspert.

Ciekawostką jest, że temat krawatów Trumpa stał się hitem internatu. Użytkownicy sieci tworzą na ten temat różne memy i przeróbki.

''Wszyscy sobie kpią z tego, z długości jego krawata. Można znaleźć w internecie mnóstwo najróżniejszych memów, w którym są przeróbki takich zdjęć, że te jego krawaty są gdzieś tam zawinięte, gdzieś się tam za nim ciągną'', dodał stylista.

Podsumowując, na razie nie wiadomo dlaczego prezydent USA decyduje się na tak długie krawaty. Zapewne jednak jest to celowy zabieg.

Krawat w stylu Donalda Trumpa
Krawat w stylu Donalda Trumpa Paweł WrzecionAKPA

Zobacz też:

halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas