Anja Rubik w "halo tu polsat" o akcjach, dzięki którym kobiety (ale nie tylko) mogą się czuć bezpieczniej

Beata Maj

Beata Maj

Od 25 listopada do 10 grudnia trwała kampania społeczna, która promowała anonimową i bezpłatną Antyprzemocową Linię Pomocy. W studio "halo tu polsat" gościliśmy dziś Anję Rubik, założycielkę fundacji Sexedpl oraz Martynę Wyrzykowską, dyrektorkę fundacji, które opowiedziały o efektach akcji.

Anja Rubik w "halo tu polsat"
Anja Rubik w "halo tu polsat"AKPA

Anja Rubik zrobiła imponującą karierę w modelingu - Polka chodziła po wybiegach największych domów mody i pozowała do magazynów modowych na całym świecie. Dziś kontynuuje pracę w branży, ale od kilku lat jest też aktywna w zupełnie innej dziedzinie. Założyła fundację, która nie tylko edukuje w tematach związanych z życiem seksualnym, ale i równouprawnieniem bez względu na płeć oraz profilaktyką chorób.

Anja Rubik w "halo tu polsat" o efektach kampanii społecznej

Pretekstem do wizyty Anji Rubik w "halo tu polsat" jest kampania społeczna, która odbywała się pod hasłem "16 Dni Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć". Akcja trwała do 10 grudnia, czyli do Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Pomoc i wsparcie można było uzyskać pod anonimową i bezpłatną Antyprzemocową Linią Pomocy 720 720 020, która nadal działa w godzinach 16.00 - 24.00.

"Przemoc absolutnie nie ma płci" - podkreśliła Anja Rubik. - "Tak naprawdę przemoc może się przydarzyć każdemu i dotyczy każdej osoby w każdym wieku. Najlepszym przykładem na to jest fakt, że podczas 16 dni na naszych wszystkich platformach dużo się działo, mówiliśmy o różnych formach przemocy, jak reagować na przemoc, jak wspierać osoby, które jej doświadczają i w tym czasie działała nasza Antyprzemocowa Linia Pomocy , która działa codziennie od godz. 16.00 do 24.00 i podczas tej kampanii zarejestrowaliśmy rekordową ilość połączeń - skontaktowało się z nami 6250 osób. Dzwoniły osoby od 10 roku życia do po 80-tce, kobiety i mężczyźni. Problem ten dotyczy głównie kobiet, ale nie można zapominać o mniejszości, czyli mężczyznach, którzy również tej przemocy doświadczają".

"Liczba telefonów zaskoczyła nas samych" - dodała Martyna Wyrzykowska.

Maciek Kurzajewski zapytał Anję, czy jako modelka spotkała się z przemocą.

"Ja bardziej się spotkałam z innym traktowaniem ze względu na płeć. No i to jest powód, dla którego zaczęłam między innymi fundację, bo sądzę, że to jest temat, o którym trzeba głośno mówić".

Anja Rubik i Martyna Wyrzykowska
Anja Rubik i Martyna WyrzykowskaAKPA

Rubik zwróciła też uwagę na to, jak istotną rolę w zapobieganiu przemocy na różnych płaszczyznach jest edukacja.

"Żyjemy dalej w świecie, gdzie dość mocno jest zakorzenione są stereotypy, w świecie bez wiedzy. To jest temat, jak sobie radzić z przemocą, czym ona jest, gdzie są nasze granice, jak dorastać w naszym świecie w bezpieczny i zdrowy sposób. To są wszystko tematy powiązane z edukacją seksualną" - podsumowała.

Martyna Wyrzykowska dodała, że według badań, które przeprowadziła fundacja, wciąż największa skala problemu dotyczy dziewczynek.

"78 procent kobiet boi się obcego mężczyzny spotkanego na ulicy [...] O ile powinniśmy uwrażliwiać dziewczynki, w jaki sposób być bezpieczne, to powinniśmy też uwrażliwiać chłopców - w jaki sposób zachowywać się, żeby nawet w nieświadomy sposób nie podsycać tych lęków, które w nas społecznie są" - mówiła.

Wyrzykowska zwróciła też uwagę na mężczyzn, do których fundacja skierowała inną kampanię na początku tego roku.

"9 na 10 osób doświadczających przemocy to są kobiety, ale nawet jeśli to jest 1 na 10 osób, zasługuje na pomoc, należy jej się wsparcie [...] Przez 3 miesiące trwania kampanii 60 procent telefonów na linii, to były telefony od mężczyzn. Więc wskazanie palcem, powiedzenie >>możesz prosić o pomoc, to jest o tobie<< jest naprawdę skuteczne".

Anja Rubik zwróciła też uwagę na ważną rolę obserwatorów, podkreśliła, jak ważne jest, by nie stać biernie z boku, ale reagować, gdy widzimy, że komuś dzieje się krzywda. Ważny wątek dotyczył też przemocy psychicznej, często zawoalowanej. Martyna Wyrzykowska zauważyła, że wiele osób dzwoniących na linię chce właśnie dowiedzieć się, czy to, co się dzieje wokół nich, nosi już znamiona przemocy. Dodała, że choć wiele osób nadal wstydzi albo boi się mówić o tym, że są ofiarami, to widać zmiany. Szczególnie wyraźne są w pokoleniu Z, które otwarcie mówi o przemocy psychicznej i umie ją zidentyfikować i nazwać.

Anja Rubik o akcji "Bye bye HPV"

Anja Rubik angażuje się także w kampanię na rzecz szczepień przeciwko wirusowi HPV w szkołach. W grudniu do akcji przyłączyli się samorządowcy i władze województwa podlaskiego - wojewoda podlaski, prezydent Białegostoku i tamtejsza kuratorka oświaty - wszyscy podpiszą list intencyjny, który ma pomóc w sformalizowaniu edukacji w zakresie profilaktyki i bezpiecznych szczepień przeciwko HPV w szkołach.

"Na początku roku ruszyliśmy z akcją "Bye bye HPV" i w ramach tej akcji stworzyliśmy pilotażowy program szczepień dla szkół [...]. Teraz ten program jest wprowadzany w całej Polsce [...]. Dzisiaj zaraz wybieramy się do Białegostoku, województwo podlaskie jest naszym partnerem strategicznym kampanii na grudzień. Mocno działamy w tym temacie, bo statystyki mówią, że 6 kobiet dziennie dowiaduje się o raku szyjki macicy, 4 kobiety dziennie tracą życie z powodu tej choroby, a w tak prosty sposób możemy temu zapobiec [...] Nadal w Polsce procent wyszczepialności jest dość niski, ale rośnie" - podkreśliła Anja Rubik.

halo tu polsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas