Jak dobrać rośliny na balkon i do ogrodu? Zwróć uwagę na nasłonecznienie i glebę
Cały rok czekamy na ten moment, kiedy znów będziemy mogli pić kawę w swojej prywatnej oazie zieleni. Planując nasadzenia w ogrodzie lub na balkonie, wiele osób kieruje się wyłącznie wyglądem roślin. Chcemy, by kompozycja cieszyła oczy, to oczywiste, ale jeśli rośliny mają przetrwać, kluczowym kryterium powinny być warunki panujące w miejscu, gdzie zamierzamy je posadzić.

Rośliny do ciemniejszych zakątków
Cieniste miejsca często są pomijane podczas planowania ogrodu. Wychodzimy z założenia, że tam i tak nic nie wyrośnie. To nie prawda! Wystarczy dobrać gatunki, które uwielbiają cień. Na takie rabaty świetnie nadają się byliny. Żurawka czy tawułka tworzą one barwne kompozycje przez wiele miesięcy. Z kolei floks lubi stanowiska półcieniste, w pełnym cieniu może nie zakwitnąć.
Do zadarniania gruntu w cieniu sprawdzą się barwinek i bluszczyk kurdybanek, a pionowy akcent zapewnią pnącza, np. bluszcz lub powojniki. Warto też sięgnąć po krzewy cieniolubne - hortensje, pierisy i bukszpany poradzą sobie doskonale nawet przy północnej ścianie budynku.
Słoneczne rabaty
Jeśli mamy do dyspozycji miejsce nasłonecznione przez większą część dnia, możemy pozwolić sobie na bardziej różnorodne nasadzenia. W pełnym słońcu najlepiej czują się szałwie, werbena patagońska, astry - co więcej, długo kwitną i przyciągają owady zapylające.
Warto też wkomponować w rabaty trawy ozdobne, jak miskant czy turzyca, które dodają lekkości i ruchu kompozycji. Z krzewów na słoneczne stanowiska idealne będą róże, budleje, lilaki czy kaliny.
Preferencje glebowe
Oprócz nasłonecznienia kluczowym czynnikiem przy doborze roślin jest rodzaj gleby. Niektóre gatunki są wyjątkowo wybredne i potrzebują specyficznych warunków, z kolei te bardziej tolerancyjne poradzą sobie niemal wszędzie.
Hortensje, pierisy czy różaneczniki preferują gleby kwaśne, dlatego warto przed sadzeniem sprawdzić pH podłoża i ewentualnie je zakwasić. Róże, budleje i lilaki najlepiej rosną w glebach gliniasto-piaszczystych o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Z kolei barwinek, bluszcz czy żurawki są bardziej elastyczne - dobrze radzą sobie w różnych glebach, ale najlepiej, by nie zatrzymywały wody. Dobierając rośliny zgodnie z warunkami glebowymi, zapewnimy naszym roślinom zdrowy rozwój bez ciągłego nawożenia czy przesadzania.
Praktyczne akcesoria do stworzenia ogrodu marzeń
Stojaki z półkami pozwolą lepiej zorganizować przestrzeń na niewielkiej powierzchni, a plastikowe doniczki i osłonki ułatwią przesadzanie roślin i dodadzą im uroku. Z kolei przy krzewach i trawach sprawdzą się donice do większych. Niezbędnym narzędziem do codziennej pielęgnacji zieleni będzie również konewka.
Wszystkie niezbędne akcesoria ogrodnicze znajdziemy w sklepach Castorama. Dzięki dobrze dobranym narzędziom i roślinom, nasza zielona oaza może być nie tylko piękna, ale też bezproblemowa w utrzymaniu.
Płatna współpraca