Jak dbać o patelnię, by służyła nam przez lata?

Materiał promocyjny

Patelnia towarzyszy ci praktycznie codziennie: od smażenia jajek na śniadanie, poprzez przygotowywanie potrawki warzywnej, aż po duszenie mięsa. Dobrej jakości patelnia to klucz do kulinarnego sukcesu. Ale nawet najlepsza nie przetrwa długo, jeśli nie będziesz o nią odpowiednio dbać. Jakie kroki podjąć, aby służyła przez lata? Przedstawiamy rady przekazane naszej redakcji przez ekspertów marki Ambition, oferującej produkty do kuchni i jadalni. Na końcu artykułu czeka na ciebie przepis na wątróbkę z wiśniami i cebulkami perłowymi – idealny sposób na wykorzystanie dobrze zadbanej patelni w praktyce.

Wątróbka drobiowa z wiśniami i cebulkami
Wątróbka drobiowa z wiśniami i cebulkami materiały promocyjne

1. Unikajmy wysokich temperatur bez tłuszczu

Wiele osób ma tendencję do rozgrzewania pustej patelni na maksymalnym ogniu, by jak najszybciej rozpocząć smażenie. Jest to jeden z najczęstszych błędów, który może prowadzić do uszkodzenia powierzchni patelni, zwłaszcza tych pokrytych powłoką nieprzywierającą. Przed rozpoczęciem smażenia zawsze wlej na patelnię odrobinę oleju lub innego tłuszczu.

2. Odpowiedni wybór akcesoriów kuchennych

Kolejnym ważnym aspektem w dbaniu o patelnię jest dobór akcesoriów kuchennych. Metalowe łopatki czy widelce mogą łatwo porysować delikatną powłokę, co z czasem prowadzi do osłabienia jej właściwości. Dlatego warto postawić na drewniane, silikonowe lub plastikowe przybory, które są bezpieczne dla patelni.

3. Mycie ręczne zamiast zmywarki

Choć wiele nowoczesnych patelni posiada oznaczenie, że można je myć w zmywarce, to warto rozważyć mycie ręczne, zwłaszcza że patelnie z powłokami nieprzywierającymi bardzo łatwo się myje. Zmywarka, ze względu na wysokie temperatury oraz silne detergenty, może przyczyniać się do stopniowego zużywania powłoki. Mycie patelni ręcznie przy użyciu łagodnego detergentu i miękkiej gąbki (unikaj szorstkich myjek!) jest delikatniejsze i lepiej dba o powierzchnię, dzięki czemu patelnie posłużą dłużej.

4. Unikaj gwałtownych zmian temperatury

Wiele osób, chcąc zaoszczędzić czas, wkłada gorącą patelnię bezpośrednio pod strumień zimnej wody. To błąd, który może prowadzić do odkształceń materiału, zwłaszcza w przypadku patelni stalowych czy aluminiowych. Najlepiej pozwolić patelni ostygnąć przed myciem.

5. Odpowiednie przechowywanie

Patelnie, zwłaszcza te z powłoką nieprzywierającą czy ceramiczną, są narażone na zarysowania podczas kontaktu z innymi naczyniami. Jeśli układasz je jedna na drugiej, warto pomyśleć o miękkich podkładkach (na przykład filcowych), które będą chronić powierzchnię przed zarysowaniami. Taki prosty zabieg pozwoli uniknąć uszkodzeń i przedłuży żywotność patelni.

Dlaczego warto dbać o patelnię?

Dbanie o patelnię to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności. Zarysowana lub przegrzana patelnia przestaje równomiernie rozprowadzać ciepło, co utrudnia przyrządzanie posiłków. Z czasem potrawy zaczynają przywierać, a samo naczynie staje się mniej wygodne w użytkowaniu. Eksperci z marki Ambition przekonują, że dbając o odpowiednią pielęgnację, oszczędzisz sobie frustracji i pieniędzy - patelnia, która jest odpowiednio zadbana, posłuży ci przez wiele lat, a ty będziesz mogła cieszyć się smakiem idealnie przyrządzonych potraw.

Chcesz przetestować rady w praktyce? Przygotuj wątróbkę z wiśniami i cebulkami perłowymi - prosty, ale efektowny przepis, który smakuje najlepiej właśnie z dobrze zadbanej patelni.

Wątróbka drobiowa z wiśniami i cebulkami perłowymi

Składniki potrzebne do przygotowania wątróbki:

  • 500 g wątróbka drobiowa
  • 1 słoiczek cebulek perłowych marynowanych
  • 100 g wiśni mrożonych
  • 100 g soku wiśniowego
  • 50 g wiśniówki 34%
  • 100 g demi glace albo sosu pieczeniowego
  • 50 g masła zimnego
  • parę listków świeżej szałwii
  • pęczek pietruszki
  • olej do smażenia
  • chleb na zakwasie
  • sól
  • pieprz

Sposób przygotowania wątróbki:

Wątróbkę drobiowa przemyj zimną wodą, następnie oczyść z błon i odstaw.

Wiśnie rozmrażaj w lodówce na sitku, tak by użyć jeszcze odcieczonego z nich soku.

Jak dbać o patelnię, by służyła nam przez lata?materiały promocyjne

Na patelnię dodaj trochę oleju, ustaw na gaz. Posól dokładnie wątróbkę i zacznij smażyć na mocnym ogniu, następnie dodaj kilka łyżek cebulek perłowych i sok z wiśni. Dolej wiśniówkę, zredukuj o połowę, dodaj wiśnie i sos pieczeniowy. Pogotuj chwilę i całość zagęść zimnym masłem. Odstaw z ognia, dodaj posiekaną pietruszkę i dopraw liśćmi szałwii i pieprzem. Na osobnej patelni lub w piekarniku zrób grube grzanki z kromki chleba.

Tak przygotowane kromki chleba połóż na talerzu, a na górę wyłóż wątróbką.

Materiał promocyjny

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas

Więcej na ten temat